Foto Milan Đekić
Filozofski fakultet u Rijeci u idućem će razdoblju nastaviti s aktivnostima privlačenja i zadržavanja studenata na svim studijima fakulteta, najavio je dekan Aleksandar Mijatović
povezane vijesti
Svečana sjednica Fakultetskog vijeća Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci središnji je događaj koji je održan danas u sklopu cjelotjedne manifestacije Dani Filozofskog fakulteta. Govoreći o budućnosti te visokoškolske ustanove dekan, prof. dr. Aleksandar Mijatović, najavio je da će Filozofski fakultet u Rijeci u idućem razdoblju nastaviti s aktivnostima privlačenja i zadržavanja studenata na svim studijima fakulteta.
– To je raspon mjera koji obuhvaća zahvate u studijske programe, izvedbu nastave, promociju, jačanje stručne prakse i suradnju sa zajednicom alumna Filozofskog.
Pored toga, težište stavljamo na poticanje prijavljivanja i provođenja europskih kompetitivnih projekata, internacionalizaciju i transfer znanja. Od posebnog nam je značaja jačanje postojećeg studija na engleskom jeziku te uvođenje novih, istaknuo je dekan.
Velike promjene
Ujedno je naglasio da je potrebno uzeti u obzir velike promjene u području tehnologije i društva.
– Izdvajaju se razvoj umjetne inteligencije i autonomnih sustava te demografske promjene u kojima se domaće stanovništvo smanjuje, a sve je veći udio migranata kao stranih radnika. Sve više visokih učilišta nastoji se prilagoditi ovim dubinskim i sveobuhvatnim promjenama, kroz uvođenje novih studijskih programa, njihovu jezičnu raznovrsnost, primjenu novih tehnologija u istraživanju, učenju i poučavanju.
Nove generacije studenata očekuje takve prilagodbe od nas, u suprotnom potražit će visoko učilište, javno ili privatno, koje će moći osigurati ravnotežu teorijskih i praktičnih kompetencija, usklađenost studijskih programa sa suvremenim okolnostima.
Moramo razmisliti o širenju baze studenata, ne samo naših maturanata, već i domicilnih studenata s postojećim kvalifikacijama, starijih dobnih skupina i – stranih studenata. U jeku tehnološke i demografske transformacije, filozofski fakulteti ključna su mjesta za usvajanje jezika, kulture te upoznavanje s političkim i društvenim vrijednostima dolazne zemlje. Novi Zakon o strancima otvara mogućnost da u dijalogu s poslodavcima iz drugih sektora igramo važnu ulogu, poručio je prof. dr. Mijatović.
Financijska samodostatnost
Podsjetio je i da je Filozofski fakultet javno visoko učilište, financirano iz državnog proračuna.
– Trebamo nastaviti unaprjeđivati financijsko poslovanje i raditi na financijskoj održivosti ustanove. Usmjeravanjem pažnje na taj dio poslovanja treba povisiti stupanj financijske samodostatnosti fakulteta. Financijska samodostatnost i društveni angažman glavni su upravljački i razvojni okvir visokih učilišta, naglasio je dekan.
Filozofski fakultet visokoškolska je ustanova na kojoj studira oko 1.400 studenata na 12 prijediplomskih, 20 diplomskih i 7 poslijediplomskih studija. Zaposleno je 159 nastavnika koji djeluju na 10 odsjeka, tri samostalne katedre, osam centara i dva laboratorija.
Provodi se 62 znanstvena i stručna projekta, a izvodi se i 16 programa cjeloživotnog obrazovanja. Sastavni dio fakulteta je i knjižnica s oko 80.000 monografskih te 7.600 periodičkih i drugih publikacija.