Solarne elektrane

Filipović predstavio novi plan: Riječki vrtići i škole prodavat će višak električne energije

Ingrid Šestan Kučić

Foto Milan Đekić

Foto Milan Đekić

Dječji vrtić Krnjevo jedna je od pet gradskih ustanova obuhvaćenih projektom: nosači i fotonaponski paneli postavljaju se i na OŠ Srdoči, OŠ »Eugen Kumičić« te OŠ Gornja Vežica te na vrtiću Galeb



Dječji vrtić Krnjevo uskoro će započeti sa samostalnom proizvodnjom električne energije i to zahvaljujući integriranoj solarnoj elektrani postavljenoj u sklopu projekta »Izgradnja integriranih solarnih elektrana na objektima javne namjene«.


Kako je prilikom današnjeg obilaska vrtića Krnjevo istaknuo riječki gradonačelnik, Marko Filipović, ta je predškolska ustanova jedna od pet gradskih ustanova obuhvaćenih projektom. Nosači i fotonaponski paneli postavljaju se i na OŠ Srdoči, OŠ Eugen Kumičić te OŠ Gornja Vežica te na vrtiću Galeb.


Energetski učinkoviti


Radovi na postavljanju pet integriranih solarnih elektrana ukupno su vrijedni 153.567 eura, a sredstva su osigurana u proračunu Grada Rijeke.





– Ovime nastavljamo našu politiku koja traje još od 2013. godine kada je započelo postavljanje solarnih panela na javne objekte. Prvi solarni panel postavljen je 2008. godine na zgradi gradske uprave, a to se kasnije kapilarno širilo i na druge objekte koji su u javnoj funkciji.


Širi projekt obuhvaća sedam škola, osam vrtića i još šest sportskih objekata na kojima će do kraja godine radovi velikim dijelom biti izvedeni. Upravo je završio i natječaj TD Rijeka sporta za tri objekta, a riječ je o Nogometnom igralištu Krimeja, SRC 3. maj i Nogometnom igralištu Robert Komen.



Očekujemo da će i ti radovi biti okončani do kraja ove godine. Zadovoljni smo, jer objekti će biti energetski učinkoviti i štedit će proračunska sredstva, a višak struje prodavat će se mreži HEP-a, najavio je gradonačelnik.


U nastavku projekta, do kraja ove godine, integrirane solarne elektrane dobit će i OŠ Kozala te OŠ Vladimir Gortan, kao i vrtić Vežica.


U suradnji s Regionalnom energetskom agencijom Sjeverozapadna Hrvatske – REGEA prethodno su izrađene preliminarne analize izvodljivosti s osnovnim tehničkim i financijskim pokazateljima koje su pokazale da 21 objekt zadovoljava osnovne uvjete, kao što su orijentacija krova i nezasjenjenost od strane drugih objekata, za postavu solarnih elektrana. Izrađeni su glavni projekti i ishodovane elektroenergetske suglasnosti od strane HEP-a.


Preliminarne analize su pokazale da bi ukupna instalirana snaga za 21 solarnu elektranu bila 1.116 kilovata, procijenjeno ulaganje oko 1,08 milijuna eura s očekivanom godišnjom proizvodnjom električne energije od 1.260 megakilovat sati koja bi se koristila za vlastitu potrošnju objekata.


Dostatna energija


Kako je pojasnio nadzorni inženjer TIM d.o.o. Danijel Turčić u ovoj fazi projekta dovršavaju se radovi na postavljanju pet integriranih solarnih elektrana ukupne snage 197 kilovata.



– Na elektrani vrtića Krnjevo trenutno se vrše ispitivanja nakon čega slijedi prijava HEP-u za ugradnju dvosmjernog brojila i puštanje u pogon. S panelima na krovu objekta generira se sunčeva energija te se šalje vodičima u postrojenje unutar vrtića koji istosmjerni napon i struju pretvaraju u izmjenične. Ta će se električna energija trošiti za potrebe vrtića, dok će se višak slati HEP-u, objasnio je Turčić.



Ujedno je dodao da je vrtić Krnjevo dobio elektranu snage 20 kilovata te se očekuje da će biti dostatna zadovoljiti potrošnju vrtića, a očekuje se da će ušteda električne energije biti 50 do 80 posto. Izvođač radova ne pet solarnih elektrana čije je postavljanje u tijeku je Đuro Đaković Elektromontaža d.o.o., dok uslugu stručnog nadzora i koordinatora zaštite na radu nad izvođenjem radova izvršava tvrtka TIM d.o.o.