Karlo Krnjus i Lucija Krelja iz KUD-a Barban / Snimio SERGEJ DRECHSLER
U Spomen domu Ivana Matetića Ronjgova jučer se okupio se lijep broj mladih natjecatelja u pratnji učitelja i roditelja te su sopnjom i domaćim kantom pridonijeli upoznavanju i čuvanju te baštine. Mantinjada okuplja djecu i mlade natjecatelje, članove KUD-ova i folklornih društava
povezane vijesti
RONJGI – Mladi sopci, roženičari i kanturi s područja Istre i Hrvatskog primorja nastupili su jučer na 41. Mantinjadi pul Ronjgi, vrijednoj manifestaciji koju organizira Ustanova Ivan Matetić Ronjgov. U Spomen domu Ivana Matetića Ronjgova unatoč kiši okupio se lijep broj mladih natjecatelja u pratnji svojih učitelja i roditelja te su sopnjom i domaćim kantom pridonijeli upoznavanju i čuvanju te baštine, pa i podsjetili da je dio nje – dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine.
Istra i Primorje
Mantinjada je otvorena mantinjadom – što znači svečanom pjesmom – koju su izveli dugogodišnji sopci s otoka Krka Klaudio Dunato i Branko Brnić, kao i dobrodošlicom Darka Čargonje, ravnatelja Ustanove Ivan Matetić Ronjgov. On je podsjetio da su osnivači te manifestacije pokojni Dušan Prašelj i Ivan Pavačić, da je njezin pokrovitelj PGŽ, suorganizator HDS ZAMP, a sponzori da su Ministarstvo kulture, PGŽ i općine Viškovo, Matulji i Dobrinj te gradovi Krk i Kastav.
– Mantinjada je fešta od sopel i kanta, a značajna je, jedinstvena po tome što okuplja sopce i kanture s područja Istre i Hrvatskog primorja jer okuplja djecu i mlade natjecatelje, članove KUD-ova i folklornih društava, objasnio je Čargonja.
Njihove nastupe u natjecateljskom dijelu programa ocjenjivao je žiri u sastavu stručnjaka – Nevije Kožljan iz Istre, Darka Dujmovića s Krka i Pavla Kombola iz Bribira, a najbolji su primili vrijedne nagrade.
Nagrađeni kanturi, kanturice, sopci i sopčice te KUD-ovi
Među parovima kantura i kanturica prvu nagradu osvojili su Karlo Krnjus i Lucija Krelja iz KUD-a Barban, a iz skupine kantura prvu su nagradu osvojili Lana Broskvar, Nika Broskvar i Mihael Koroman također iz KUD Barban. Iz skupine sopci i sopčice do 16. godine prvu nagradu dobile su Klara Bajčić i Adrijana Bajčić iz KUD-a Vrh, a iz skupine sopci i sopčice od 17. do 22. godine najbolji su bili Andrija Dobrinčić i Mauro Dobrinčić iz VKD-a Frankopan, Vrbnik. Najbolji sopac na pučkom glazbalu bio je Anton Roce iz KUD-a Barban, a najmlađi sopac koji je nastupio bio je Roko Volarić iz Omišlja, rođen 2014. godine. Od KUD-ova najuspješniji je bio KUD Barban. |
U revijalnom dijelu Mantinjade, nastupili su odrasli sopci i kanturi, održan je nastup generacija: oca i sina, djeda i unuka, učitelja i učenika. Poseban gost ovogodišnje Mantinjade bio je Zoran Majstorović, jazz i etno gitarist, multiinstrumentalist, aranžer, skladatelj.
– Zadovoljna sam da se mladi okupljaju i natječu, da imaju interesa za ovu našu tradiciju, a Mantinjada je jedan od načina i da se sačuva to naše kulturno blago. Sa svoja četiri učenika, s nama je Zdenko Glavaš iz Fondole pokraj Pule, čija je obitelj dio povijesti ove manifestacije, rekla je članica žirija Nevija Kožljan.
Obiteljska tradicija
A sam Zdenko Glavaš objasnio nam je:
– Prvi put sam u Ronjgima bio s tatom prije 60 godina, imao sam osam godina. Kasnije smo dolazili tri generacije zajedno: moj otac, ja i moj sin. Od djetinjstva se to nastavilo, dolazio sam i kao dečko i kad sam se oženio. Moj tata je bio vrsni svirač – Blaž Glavaš, brat mu je bio Martin Glavaš, koji je bio i poznati izrađivač narodnih instrumenta, ne samo roženica. Instrumenti na kojima sviramo, svi su njegovi. Velika mi je radost učiti ove mlade ljude, dobri su, imam sigurnost u njih, a naravno da nema kraja učenju, rekao je.