Očuvanje kulturnog blaga

Fešta od sopel i kanta. Na 41. Mantinjadi pul Ronjgi okupljeni mladi čuvari baštine

Mirjana Grce

Karlo Krnjus i Lucija Krelja iz KUD-a Barban / Snimio SERGEJ DRECHSLER

Karlo Krnjus i Lucija Krelja iz KUD-a Barban / Snimio SERGEJ DRECHSLER

U Spomen domu Ivana Matetića Ronjgova jučer se okupio se lijep broj mladih natjecatelja u pratnji učitelja i roditelja te su sopnjom i domaćim kantom pridonijeli upoznavanju i čuvanju te baštine. Mantinjada okuplja djecu i mlade natjecatelje, članove KUD-ova i folklornih društava



RONJGI – Mladi sopci, roženičari i kanturi s područja Istre i Hrvatskog primorja nastupili su jučer na 41. Mantinjadi pul Ronjgi, vrijednoj manifestaciji koju organizira Ustanova Ivan Matetić Ronjgov. U Spomen domu Ivana Matetića Ronjgova unatoč kiši okupio se lijep broj mladih natjecatelja u pratnji svojih učitelja i roditelja te su sopnjom i domaćim kantom pridonijeli upoznavanju i čuvanju te baštine, pa i podsjetili da je dio nje – dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, na UNESCO-voj listi nematerijalne kulturne baštine.


Zajednička fotografija svih sudionika natjecanja / Snimio Sergej DRECHSLER


Istra i Primorje


Mantinjada je otvorena mantinjadom – što znači svečanom pjesmom – koju su izveli dugogodišnji sopci s otoka Krka Klaudio Dunato i Branko Brnić, kao i dobrodošlicom Darka Čargonje, ravnatelja Ustanove Ivan Matetić Ronjgov. On je podsjetio da su osnivači te manifestacije pokojni Dušan Prašelj i Ivan Pavačić, da je njezin pokrovitelj PGŽ, suorganizator HDS ZAMP, a sponzori da su Ministarstvo kulture, PGŽ i općine Viškovo, Matulji i Dobrinj te gradovi Krk i Kastav.


Klaudio Dunato i Branko Brnić s Krka / Snimio Sergej DRECHSLER


– Mantinjada je fešta od sopel i kanta, a značajna je, jedinstvena po tome što okuplja sopce i kanture s područja Istre i Hrvatskog primorja jer okuplja djecu i mlade natjecatelje, članove KUD-ova i folklornih društava, objasnio je Čargonja.




Njihove nastupe u natjecateljskom dijelu programa ocjenjivao je žiri u sastavu stručnjaka – Nevije Kožljan iz Istre, Darka Dujmovića s Krka i Pavla Kombola iz Bribira, a najbolji su primili vrijedne nagrade.


Nagrađeni kanturi, kanturice, sopci i sopčice te KUD-ovi

 


Među parovima kantura i kanturica prvu nagradu osvojili su Karlo Krnjus i Lucija Krelja iz KUD-a Barban, a iz skupine kantura prvu su nagradu osvojili Lana Broskvar, Nika Broskvar i Mihael Koroman također iz KUD Barban. Iz skupine sopci i sopčice do 16. godine prvu nagradu dobile su Klara Bajčić i Adrijana Bajčić iz KUD-a Vrh, a iz skupine sopci i sopčice od 17. do 22. godine najbolji su bili Andrija Dobrinčić i Mauro Dobrinčić iz VKD-a Frankopan, Vrbnik. Najbolji sopac na pučkom glazbalu bio je Anton Roce iz KUD-a Barban, a najmlađi sopac koji je nastupio bio je Roko Volarić iz Omišlja, rođen 2014. godine. Od KUD-ova najuspješniji je bio KUD Barban.

U revijalnom dijelu Mantinjade, nastupili su odrasli sopci i kanturi, održan je nastup generacija: oca i sina, djeda i unuka, učitelja i učenika. Poseban gost ovogodišnje Mantinjade bio je Zoran Majstorović, jazz i etno gitarist, multiinstrumentalist, aranžer, skladatelj.


Natjecateljice iz Omišlja / Snimio Sergej DRECHSLER


– Zadovoljna sam da se mladi okupljaju i natječu, da imaju interesa za ovu našu tradiciju, a Mantinjada je jedan od načina i da se sačuva to naše kulturno blago. Sa svoja četiri učenika, s nama je Zdenko Glavaš iz Fondole pokraj Pule, čija je obitelj dio povijesti ove manifestacije, rekla je članica žirija Nevija Kožljan.


Ljubomir Grgorinić Rađen iz Ližnjana, Moreno Pavlović iz Šišana, Danijel Milošević iz Ližnjana i Denis Bikić iz Ližnjana sa svojim učiteljem Zdenkom Glavašem / Snimio Sergej DRECHSLER


Obiteljska tradicija


A sam Zdenko Glavaš objasnio nam je:


– Prvi put sam u Ronjgima bio s tatom prije 60 godina, imao sam osam godina. Kasnije smo dolazili tri generacije zajedno: moj otac, ja i moj sin. Od djetinjstva se to nastavilo, dolazio sam i kao dečko i kad sam se oženio. Moj tata je bio vrsni svirač – Blaž Glavaš, brat mu je bio Martin Glavaš, koji je bio i poznati izrađivač narodnih instrumenta, ne samo roženica. Instrumenti na kojima sviramo, svi su njegovi. Velika mi je radost učiti ove mlade ljude, dobri su, imam sigurnost u njih, a naravno da nema kraja učenju, rekao je.


Darko Čargonja / Snimio Sergej DRECHSLER