CLIMATEUROPE2

Fakultet za fiziku ugostio utopijsko-distopijski kombi. Kakva će nam biti 2057.?

Ingrid Šestan Kučić

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Dio Roadshowa je i klimatska kapsula, utopijsko-distopijski kombi koji izvana predstavlja okoliš kakav bi trebao biti, dok unutrašnjost prikazuje sliku kakva će biti 2057. ukoliko se ništa ne poduzme u vezi klime



Fakultet za fiziku Sveučilišta u Rijeci bio je prva dvodnevna postava Putujuće klimatske akcije koju u sklopu projekta »Climateurope2« provodi Centar za promociju nauke iz Beograda.


Pojašnjavajući kako će putujuća klimatsku akciju – Roadshow kroz umjetnost i znanost promovirati klimatske servise na pet različitih lokacija u regiji Jugoistočne Europe, Dobrivoje Lale Erić iz Centra za promociju nauka pojasnio je da ta ustanova radi na formiranju zajednice korisnika klimatskih servisa.


Inovativni pristup


Kako bi približio, predstavio i promovirao klimatske servise, Centar organizira javne programe, kao što je Putujuća klimatska akcija – Roadshow, posvećene klimatskim istraživanjima u Jugoistočnoj Europi.




– Ovaj inovativni pristup trebalo bi pomoći širenju zajednice klimatskih servisa u ovoj, trenutno slabo zastupljenoj regiji Europe. Korištenje klimatskih podataka na efektivan i pravovremen način ključna je karika za zeleni oporavak.


Klimatski servisi nam omogućavaju da klimatske podatke koristimo za informirano donošenje odluka, kako bismo smanjili određene rizike u cilju bolje adaptacije na klimatske promjene, pojasnio je Erić.



Ujedno je dodao da Centar radi i na promociji klimatske pismenosti, ali i potiče interdisciplinarni, intersektorski i intergeneracijski dijalog. Sam projekt »Climateurope2« financira Horizont Europa, a Roadshow će se odvijati na ukupno 10 lokacija u Jugoistočnoj Europi.


Prvih pet će biti provedeno do kraja ove godine, a nakon Rijeke sljedeća postaja je Tirana. Uslijedit će posjet Kotoru, Skoplju i Sarajevu, a sastavni dio Roadshowa je i klimatska kapsula.


Riječ je o utopijsko-distopijskom kombiju koji, kazao je Erić, izvana predstavlja okoliš kakav bi trebao biti, dok unutrašnjost prikazuje sliku kakva će biti 2057. godine ukoliko se ne poduzmu koraci za zaustavljanje klimatskih promjena.


Digitalni atlas


U sklopu Putujuće klimatske akcije danas je na Fakultetu za fiziku organizirana i panel diskusija na temu klimatskih servisa, u okviru koje je Vladimir Đurđević s Univerziteta u Beogradu predstavio digitalni klimatski atlas naglašavajući kako su u fokusu projekta »Climateurope2« upravo klimatski servisi, jer cilj je razviti kvalitetne klimatske usluge koje će pružati pouzdane, korisničke i upotrebljive informacije.



Projektom se također poboljšava primjena kvalitetnih klimatskih usluga kako bi se poduprla prilagodba klimatskim promjenama i njihovo ublažavanje.


Otvarajući panel raspravu dekanica Fakulteta za fiziku, Rajka Jurdana Šepić istaknula je da stručnjaci i eksperti trebaju govoriti u ime Zemlje te je dodala da je u okviru Putujuće klimatske akcije klimatska kapsula gostovala i na Korzu, a održava se i klimatska večer poezije.