S predstavljanja projekta MentoRi
Projekt MentoRi uključuje ranjive skupine ljudi, odnosno korisnike minimalne naknade Centra za socijalnu skrbi i mlade u riziku od socijalne isključenosti
povezane vijesti
Grad Rijeka u suradnji s riječkom Udrugom Terra trenutno provodi projekt MentoRi čiji je cilj putem inovativnih socijalnih usluga povećati socijalno uključivanje i zapošljivost ranjivih skupina u društvu.
Riječ je o dvogodišnjem projektu čija ukupna vrijednost iznosi 1.823.688 kuna, a u potpunosti se financira iz Europskog socijalnog fonda, a putem kojih će se raznim aktivnostima osobama izloženim riziku od socijalne isključenosti osigurati da dobiju potrebne prilike i resurse kako bi punopravno sudjelovale u ekonomskom, socijalnom i kulturnom životu.
Aktivnosti projekta, koji je započeo u veljači 2021. godine i uključuje ranjive skupine ljudi, odnosno korisnike minimalne naknade Centra za socijalnu skrbi i mlade u riziku od socijalne isključenosti, su predstavile Jasna Grgurić Maurić iz Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke i Ilinka Serdarević, predsjednica Udruge Terra, a pridružio im se i Dalibor Čajkovski, mentor u projektu
– Glavne aktivnosti projekta jesu adaptacija i opremanje prostora Savjetovališta udruge Terra gdje će biti formiran Mentorski centar, a u okviru kojeg će 12 mentora iz raznih ustanova, udruga i organizacija pružati usluge usmjerene na socijalno uključivanje i povećanje zapošljivosti ciljanih skupina, kazala je Jasna Grgurić Maurić.
Dodala je kako je centar već uređen, a u pomoć i individualizirana savjetovanja trenutno je uključeno 8 mladih osoba i 10 osoba iz zajamčene minimalne naknade. Također, u sklopu Centra djelovat će Info pult za zapošljavanje koji će korisnicima pružati usluge stjecanja novih znanja i vještina u svrhu povećanja potencijala za uključivanje na tržište rada.
Osim toga, jedna od aktivnosti jesu i Klubovi korisnika koji će pružati organizirane usluge i pridonijeti socijalizaciji i aktivnom sudjelovanju u zajednici, a kroz koje će se organizirati zajednički odlasci na kulturna, umjetnička i sportska događanja.
– Mentori koji pružaju pomoć iz različitih su struka. Riječ je o liječnicima, psihijatrima, psiholozima, socijalnim pedagozima, pravnicima i ekonomistima koji imaju edukacije iz psihoterapijske škole i osnovne vještine savjetovanja i pružanja podrške.
Oni će korisnicima biti dostupni za savjetodavnu pomoć, podršku, motivaciju te kako bi im u zajednički provedenom vremenu omogućili nova iskustva, znanja te kreiranje novih mogućnosti, kazala je Ilinka Serdarević.
Dodaje kako se u sklopu projekta održala i virtualna konferencija koja je donijela važne zaključke i okupila je 80-tak stručnjaka koji se u svom profesionalnom djelovanju bave pružanjem zdravstvenih i socijalnih usluga ranjivim skupinama društva.
Jedan od mentora, Dalibor Čajkovski pojasnio je kako živimo u vremenu izrazito velike dostupnosti informacija, međutim, ono što za određene skupine ljudi postaje problematično jest razina stresa i osobnih problema zbog kojih ne mogu iskoristiti informacije i uključiti se u društvo te socijalizirati.
-Ključna uloga mentora jest da bude uz osobe, osnaži ih da iskoriste sve dostupne informacije i resurse. Novina koju projekt donosi u pristupanju socijalno ugroženim osoba jest u tome što im se ne pomaže u smislu osiguravanja smještaja i određenih naknada, već ih se potiče da samostalno pronađu rješenja, zaključio je Čajkovski.