Programi

Evo kako se u Rijeci i Brodu na Kupi obilježava Međunarodna noć šišmiša

Sanja Gašpert

Foto James Wainscoat on Unsplash

Foto James Wainscoat on Unsplash

Brojni programi čekaju nas u petak i subotu



U petak 1. rujna u Prirodoslovnom muzeju u Rijeci, odnosno u subotu 2. rujna u Kaštelu u Brodu na Kupi održava se Međunarodna noć šišmiša.


“Znate li da šišmiše možete vidjeti i u našim muzejskim postavima? Kao i u prirodi, u Muzeju u Rijeci i u Kaštelu Zrinskih su sakriveni od pogleda.


Ukoliko ih sami ne možete olako pronaći, savršeni dani da vam u tome pomognu muzealci 1. i 2. rujna”, ističu u Prirodoslovnom muzeju Rijeka.


Besplatno, poučno, zabavno i neobično




Večernji program obuhvaća predavanje o šišmišima, edukativnu radionicu, tajnovitu potragu po muzejskim postavima te šetnju u prirodi tražeći šišmiše i osluškujući njihovo glasanje.


“Aktivnosti su besplatne, poučne, zabavne i neobične, a degustacija šišmišavih napitaka (Moć, Krv i Plazma) prilika je koja se baš I ne propušta”, poručuju organizatori.


Programi u Rijeci i Brodu na Kupi nose iste nazive, počinju u isto vrijeme, ali se održavaju u različitim danima, odnosno, 1. rujna u Prirodoslovnom muzeju Rijeka, a dan kasnije, 2. rujna u Kaštelu Zrinskih u Brodu na Kupi.


Program na obje lokacije počinje u 19 sati edukativno-kreativnom radionicom “Šišmišomanija i MuseumTragus”, voditeljice su Anita Hodak i Božena Viduka.


Kako žive šišmiši


U 20 sati najavljeno je predavanje “Kako žive šišmiši”, predavačica je dr. sc. Željka Modrić Surina, a u 20,30 sati noćna šetnja sa šišmišima, uz osluškivanje njihovog glasanja pomoću detektora, realiziraju djelatnici Muzeja.


Tijekom programa Međunarodne noći šišmiša, posjetitelji imaju besplatan ulaz u Muzej u Rijeci odnosno, u Kaštel Zrinskih u Brodu na Kupi.


Međunarodna noć šišmiša obilježava se svake godine u više od 30 zemalja potpisnica Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša (UNEP/EUROBATS), a usmjerena je edukaciji šire javnosti o biologiji šišmiša, njihovom životnom prostoru, razlozima ugroženosti i važnosti zaštite, budući da su mnoge od 45 europskih vrsta šišmiša danas ugrožene.


Republika Hrvatska je sa svojih 35 do sada zabilježenih vrsta šišmiša jedna je od zemalja s najbogatijom faunom šišmiša na području Europe.


Sve vrste šišmiša u Hrvatskoj strogo su zaštićene zakonskim propisima te je zabranjeno njihovo uznemiravanje i ubijanje, a 17 vrsta nalazi se u “Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske”.