Foto Vedran Karuza
Sjedišta interventnih službi i HGSS-a iduće bi godine trebala biti preseljena na Rujevicu
povezane vijesti
Gradilište Zdravstvenog centra Rujevica Zapad na kojem se trenutno odvija prva faza radova koja podrazumijeva izgradnju interne prometnice, sletnu ravan i zgradu Hrvatske gorske službe spašavanja, obišli su predstavnici Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke te predstavnici HGSS-a i Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a, interventnih službi čija bi sjedišta iduće godine trebala biti preseljena na Rujevicu.
Ova faza radova trebala bi biti gotova do kraja polovice godine, nakon čega se očekuje izgradnja zgrade Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a
– Ovo je projekt koji zajedno realiziraju PGŽ, Grad Rijeka i HGSS – stanica Rijeka. Prvoj fazi njegove realizacije, prethodila je nulta faza kada su obavljeni iskopi.
Nakon prve faze slijedi druga i posljednja faza Zdravstvenog centra, a to je zgrada Zavoda za hitnu medicinu za koju u ovom trenutku imamo završene izvedbene projekte i troškovnike te je u pripremi javna nabava.
Projekt se u cijelosti financira iz proračuna PGŽ-a i dijelom sredstava HGSS-a, a ukupna vrijednost je oko 12 milijuna eura. Očekujemo raspisivanje javne nabae do kraja veljače, a ja sam optimist pa se nadam da ćemo ovaj projekt u cijelosti završiti do polovice sljedeće godine, rekao je zamjenik župana Vojko Braut zahvaljući se Gradu Rijeci koji prati projekt i kroz izdavanje dozvola, a sam kompleks gradi se na zemljištu u vlasništvu Grada Rijeke.
Zamjenik riječkog gradonačelnika Goran Palčevski smatra kako je Zdravstveni centar na Rujevici primjerom kako Grad Rijeka i PGŽ mogu zajedničkim radom postići bolje rezulatate za građane.
– Ova je lokacija pomno odabrana i dobro povezana s lokalitetom naše bolnice na Sušaku. Grad Rijeka uključio se u ovaj projekt da podignu razinu zdravstvene zaštite građana, ali i da HGSS-u omogući bolje uvjete od onih koje sada ima na Vežici.
Ova lokacija je odabrana i zato jer Grad Rijeka ovdje ima viziju izgradnje sekundarnog gradskog centra i Zdravstveni centar je prva građevina koja će tu biti izgrađena, rekao je Palčevski poželjevši da ovakvih projekta u budućnosti bude više.
Miljenko Serdarević iz HGSS-a također je pohvalio suradnja svih dionika u projektu i istaknuo poboljšanja u radu interventnih službi.
– Mi ćemo dobiti puno adekvatniji prostor od onoga kojeg trenutno imamo i to će unaprijediti našu službu. Interventna služba u smislu helikopterske službe u svijetu je već sadašanjost i mi moramo ići ukorak s vremenom, a helikopterska služba će nama i hitnoj medicinskoj službi, ali i svim građanima, biti jedna velika sigurnost, istaknuo je Serdarević dok je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ-a Senka Kajčić podsjetila kako je uspostava hitne helikopterske službe u Hrvatskoj u tijeku te bi trebala započeti s radom u prvoj polovici godine u četiri predviđene baze.