Jubilej

Evo kako je Elektroindustrijska i obrtnička škola Rijeka proslavila 110. obljetnicu

Vladimir Mrvoš

spajanjem tradicije i inovativnosti, gradimo modernu strukovnu školu, spremnu kvalitetno odgovoriti brojnim izazovima suvremenoga društva i rada, kaže ravnatelj Boris Caput



Svečana proslava 110. obljetnice Elektroindustrijske i obrtničke škole Rijeka (EIOŠ) koja je u ponedjeljak održana u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku, bila je vrhunac proslave ovog vrijednog jubileja.


Obljetnica je obilježena nizom aktivnosti tijekom cijele godine. Bilo je tu izvođenja radionica za osnovnoškolce, povodom Dana izumitelja, zatim školskom ekskurzijom za učenike trećih i četvrtih razreda u München, gdje su posjećeni Međunarodni sajam Electronica, Deutsches Museum, BMW Museum i BMW Welt, sadnjom maslina u okviru 4. Nacionalne kampanje sadnje stabala – Jesen 2022., izložbom učeničkih inovacija na Saboru mladih inovatora PGŽ i svečanom sjednicom Nastavničkog vijeća.





Škola ima bogatu i zanimljivu povijest, a o tome govori i činjenica da se Elektroindustrijska i obrtnička škola u konitnuitetu nalazi u zgradi koju su 1900. godine za potrebe Mađarske državne mješovite osnovne škole u Rijeci (Plase-Mlakai) sagradili Mađari.


Isprva su u toj vrlo modernoj jednokatnici sa dva ulaza (ugrađenim vodovodom, plinskim osvjetljenjem, uređajima za provjetravanje, sanitarijama i telefonom) nastavu pohađala četiri niža muška, četiri niža ženska i dva viša razreda, no s vremenom se proširila i prema dekretu iz 1912. postala Industrijskom školom u koju su se upisivali učenici radi četverogodišnjeg stručnog školovanja, a bila su organizirana i predavanja za radnike.


Scuola tecnica industriale


U toj se školi 80 učenika moglo školovati za mehaničara-elektrotehničara, koristiti mehaničarske radionice za toplinsku i hladnu obradu metala, ljevaonicu i elektrotehnički laboratorij.


S vremenom je škola koja je s radom započela u izvrsnim uvjetima zapala u teškoće, smanjio se broj učenika na 30-ak polaznika, nedostajalo je osposobljenih profesora, a mehaničarske su se radionice pokazale nefunkcionalnim.



Talijanska je Kraljevska vlada 1923. odlučila preurediti zgradu i zaposliti nastavnike koji su nedostajali da bi nova Scuola tecnica industriale-Fiume mogla tijekom dvogodišnjeg obrazovanja osposobiti svoje učenike za jedno od ova tri zanimanja: elektrotehničko, mehaničarsko ili motorističko.


U dvorištu su sagrađene radionice za izvođenje praktičnog dijela nastave, pa su se tu školovali i mehaničari-elektroničari i aviomehaničari, postojali su radionički odjeli za tokare, glodače, montere i servisere, koristili su i elektrotehnički laboratorij, radionicu za ispitivanje i puštanje motora u rad kao i radionice za toplinsku obradu metala i obradu drva.


Državna obrtna škola


Poslije 2. svjetskog rata u zgradu preseljena Državna obrtna škola koja je bila osnovana na Sušaku, pa je tako s radom započela nova Elektrokemijska škola s dva zanimanja: elektroindustrijskim i strojobravarskim.


Škola je 1958. godine promijenila ime u Elektro školu s praktičnom obukom za elektroinstalatersko i elektromehaničarsko zanimanje, a 1962. godine postaje Elektrokemijskim školskim centrom i proširuje svoju djelatnost na obrazovanje kadrova za potrebe INA-e – rafinerijski operateri.


Tri godine kasnije zgrada je preuređena, dograđena su još dva kata, opremljene učionice, laboratorij i radionice, a 1970. proširuje svoju djelatnost na obrazovanje odraslih osoba za osposobljavanje radnika elektro struke i rafinerijskih operatera.



Osam godina kasnije preimenovana u Centar usmjerenog obrazovanja elektrotehničkih kadrova, a od školske godine 1979./80. do 1987. u istoj zgradi djeluje i Studij elektrotehnike kao interfakultetski studij Sveučilišta u Rijeci i Elektrotehničkog fakulteta u Zagrebu.


U školskoj godini 1989./90. napravljen je i opremljen i četvrti kat zgrade s informatičkom učionicom i kabinetom, a 1992. odlukom Skupštine Općine Rijeka CUO elektrotehničkih kadrova – Rijeka, prestaje s radom i osnivaju se dvije škole – Elektroindustrijska i obrtnička škola i Elektrotehnička, koje djeluju u istoj zgradi, dijele prostor i opremu.


– Danas je EIOŠ Regionalni centar kompetentnosti u projektima “KaRijERA” i “KaRijERA i JA”, a kroz njih, spajanjem tradicije i inovativnosti, gradimo modernu strukovnu školu, spremnu kvalitetno odgovoriti brojnim izazovima suvremenoga društva i rada, kaže ravnatelj Boris Caput.