Snimio Vedran KARUZA
Cilj je djeci odmalena ukazati na neželjene posljedice rizičnih ponašanja, te ih educirati o pravilima i postupanjima ako se nađu na područjima zahvaćenim katastrofama
povezane vijesti
RIJEKA – Povodom Međunarodnog dana civilne zaštite u Osnovnoj školi “Eugen Kumičić” u Rijeci Područni ured CZ Rijeka organizirao je program edukacije djece uz pomoć modela prirodnih prijetnji. Cilj je djeci odmalena ukazati na neželjene posljedice rizičnih ponašanja, te ih educirati o pravilima i postupanjima ako se nađu na područjima zahvaćenim katastrofama.
Generalna skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1. ožujka Međunarodnim danom civilne zaštite, kao sjećanje na dan kada je 1972. godine počela s radom Međunarodna organizacija za civilnu zaštitu sa sjedištem u Ženevi. Primarni joj je cilj podizanje svijesti javnosti o opasnostima od velikih nesreća i katastrofa, ali i isticanja uloge civilne zaštite u prevenciji, odgovoru na krize te saniranju posljedica. Republika Hrvatska taj dan obilježava od 1992. godine, temeljem Odluke Vlade RH o proglašenju Dana civilne zaštite u Republici Hrvatskoj. Temeljnu snagu Civilne zaštite u Hrvatskoj, uz postrojbe civilne zaštite, Hrvatsku gorsku službu spašavanja i Crveni križ, čine vatrogasci. Uloga civilne zaštite došla je do izražaja i u nastojanjima na suzbijanju pandemije COVID -19.
Dvorište i učionice OŠ “Eugen Kumičić” bili su uspješan domaćim ovog edukativnog sadržaja, koji se provodi u cilju smanjenja rizika od katastrofa od 2015. do 2030. godine, čija je potpisnica i Hrvatska. Suradnja nije samo čin spašavanja i pružanja pomoći kada se katastrofa dogodi, već obuhvaća i preventivne aktivnosti koje vode izbjegavanju katastrofe, smanjenju njezinog utjecaja i ublažavanju posljedica. Suradnja je važna na svim razinama, kako od pojedinca, lokalne i regionalne pa do nacionalne razine. Ravnateljstvo civilne zaštite kontinuirano radi na smanjenju rizika od katastrofa, a jedna od najvažnijih aktivnosti je educiranje nove generacije mladih koji će se odmaknuti od neefikasnog i neodrživog reaktivnog pristupa upravljanja rizicima k održivom i višestruko isplativijem proaktivnom pristupu, smanjenju rizika od katastrofa.
– Ovom edukaciju prikladno obilježavamo Međunarodni dana civilne zaštite, a program je osmišljen kako bi nove generacije razumjele važnost smanjenja rizika od katastrofa koje je temelj za održivi razvoj. U želji jačanja otpornosti zajednice, educiramo djecu, odnosno neposredno uključujemo odgojno-obrazovne i znanstvene institucije u smanjenje rizika od katastrofa, kaže Matko Škalamera, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Rijeka.
Ravnateljstvo civilne zaštite sklopilo je sporazume o suradnji s osam osnovnih škola s područja Osijeka, Zagreba, Rijeke i Splita u kojima se provode pilot-programi. S područja Grada Rijeke, u projektu sudjeluju Osnovna škola »Eugen Kumičić« i Osnovna škola Srdoči, gdje je već održan takav edukativni program. Svaka od škola dobila je posebno izrađene modele prirodnih prijetnji: modele krškog krajolika, erozije, poplave, potresa i vulkana. Ravnateljstvo civilne zaštite provelo je osposobljavanje djelatnika ovih škola koji će educirati njihove učenike.
Podaci govore da je broj katastrofa i s njima povezanih ljudskih i materijalnih gubitaka u porastu na svjetskoj razini. Prema podacima Svjetske meteorološke organizacije nepogode i katastrofe vezane uz vrijeme, klimu i vodu činile su u posljednjih 50 godina 50 posto svih katastrofa, 45 posto svih prijavljenih smrtnih slučajeva i 74 posto svih prijavljenih ekonomskih gubitaka na globalnoj razini. Suše, oluje, poplave i ekstremne vrućine u svijetu su uzrokovale najveći gubitak ljudskih života. U zadnjih pola stoljeća zbog suša je umrlo 650.000 ljudi, oluje su odnijele 577.232 života, a poplave 58.700. Zbog ekstremnih vrućina smrtno je stradalo 55.736 osoba. Katastrofe nisu zaobišle ni bogatu Europu, gdje su u zadnjih 50 godina zabilježene 1.672 katastrofe, u kojima je smrtno stradalo čak 159.438 osoba, a ekonomski gubici dosegnuli oko 430 milijardi eura.