Bogat program

Dvotjedni festival znanosti, kulture i zabave: Riječani će uroniti u tajne riječke rivijere

Sanja Gašpert

Rijeka i njezine obale kriju zanimljive tajne - ususret Pozdravu s riječke rivijere / Foto : Arhiva NL

Rijeka i njezine obale kriju zanimljive tajne - ususret Pozdravu s riječke rivijere / Foto : Arhiva NL

Između dvije uvale, od Preluka do Martinšćice, rivijera je kakve nema nigdje na svijetu. Od 1. do 14. srpnja očekuje nas veliki festival koji poziva na njeno istraživanje, uz niz vođenih šetnji, radionica i izložbi



 


RIJEKA  Udruga Urbani separe i brojni partneri u sklopu dvotjednog festivala Pozdrav s riječke rivijere! pozivaju na niz predavanja renomiranih stručnjaka.


– Između dvije uvale, od Preluka do Martinšćice, rivijera je kakve nema nigdje na svijetu. Od 1. do 14. srpnja očekuje nas veliki festival koji poziva na njeno istraživanje, uz niz vođenih šetnji i obilazaka, radionica, izložbi i događanja, manifestacija donosi i ciklus predavanja. Ulaz na predavanja je slobodan, a prijave nisu potrebne, najavljuju organizatori.




Danas u 19 sati Molo longo ugošćuje između dviju dizalica ambijentalno ozvučenje podmorja riječke luke te izložbu »Kulturizam« Galerije SKC, dok će u 21 sat na Molo longo uploviti Liburnia Film Festival s projekcijom filma »Na Adamantu nitko nije savršen«, redatelja Nicolasa Philiberta, uz druga plutajuća, ekološka i filmska iznenađenja.


Zaviriti u svaki skriveni kutak

 


Tijekom svoja dva tjedna, festival donosi niz vođenih obilazaka prostora koji su nam inače nedostupni. Radi se o željezničkoj okretaljci, riječkoj Delti, snažnim remorkerima, Službi zaštite mora, kompleksu skladišta Metropolis, halama Torpeda te nautičkom simulatoru, podmorskim dronovima i raznim pomorskim laboratorijima. U zgradi ex Ivex na adresi Delta 5 za vrijeme trajanja festivala održat će se niz predavanja. U srijedu 3. srpnja u 18 sati očekuje nas »morsko« izlaganje Korada Korlevića, a u četvrtak 4. srpnja od 19 do 21 sat Institut Plavi svijet s predavanjem »Veliki sisavci Jadrana«

Rock i more


U četvrtak 4. srpnja od 19 do 20 sati, u zgradi ex Ivex na adresi Delta 5, Jelena Basta, predsjednica Instituta Plavi svijet, upoznat će građane s osnovama biologije i ekologije kitova i dupina, kao i prilagodbama i načinu života ovih veličanstvenih vrsta Jadrana. U drugom dijelu predavanja predstavit će se Jadranski projekt Dupin – dugoročno istraživanje uz pregled metoda i tehnika s ciljem utvrđivanja glavnih prijetnji dupinima. Završni dio posvećen je prijetnjama s kojima su suočeni te jednostavnim pravilima ponašanja na moru u njihovoj blizini. Iste večeri i na istoj lokaciji, od 20 sati, bit će održano predavanje Velida Đekića o Petrolejskoj luci, jednom od objekata koji Riječanima oduzimaju pristup moru već 140 godina.


Dan kasnije, 5. srpnja od 19 do 21 sat na psećoj plaži s pogledom na Brajdicu održat će se vođeni razgovor s mladim arhitektima, urbanistima i istraživačima koji se bave obalama triju susjednih gradova; Trsta, Kopra i Rijeke. Raspravu o sličnostima, razlikama i budućnostima ovih lučkih gradova sjevernog Jadrana pratit će piknik na kojeg su sudionici pozvani ponijeti vlastite deke i ležaljke, hranu, igre i rekvizite. Najavljen je razgovor s kolektivom POP Adriatico iz Trsta, slovenskim istraživačem Martinom Valingerom te predstavnicima udruge Urbani separe.


U ponedjeljak 8. srpnja od 19 do 20 sati u zgradi ex Ivex na adresi Delta 5, bit će održano predavanje Velida Đekića posvećeno činjenici da riječka rock-scena dijeli sudbinu grada kojemu se identitet prepoznaje u mnogo čemu, a vrlo malo u osjećaju pripadnosti Mediteranu.


– Kao da nismo grad na morskoj obali. A jesmo, što je u riječkom rocku vidljivo od samih njegovih početaka. Signali te pripadnosti? Pa, recimo, nazivi bendova (Sinovi mora, Sirene, Jadran), nazivi skladbi (»Školjka«, »Glavanovo«, »Ribe«), također plažne lokacije koje pomažu graditi priču o riječkom rocku (Vila Marija, Grčevo, Bivio), piše u najavi predavanja.


Morski vukovi brodom duž riječkih obala

 


Morski tramvaj, kao nekada, spojit će riječku obalu. Uz stručno vodstvo i ljetni povjetarac. U subotu 6. srpnja brodić će prometovati na liniji Centar – Kantrida, dok će se u subotu 13. srpnja s Molo longa putovati prema Pećinama i prema Kantridi. U utorak 2. srpnja moguće je upoznati vjetar, čvorove i more kroz isplovljavanje jedrilicom s riječke rive, dok je za one željne veslanja vođena kajak i SUP tura od Pajola do Ričine zakazana za srijedu, 3. srpnja. Prijave su moguće isključivo putem festivalske prijavnice, a mjesta su ograničena.

Dinarski krš


U srijedu 10. srpnja na platou plaže Hotel Park na Pećinama dr. Ivo Lučić, karstolog, u svom će predavanju pitati koliko smo svjesni svoje ovisnosti o prirodi?


– Govorit ćemo o prirodnim osnovama Pećina i Rijeke, no u prvom redu o Dinarskom kršu, čiji je naš grad samo malen dio, ma koliko god se u njemu ogledaju svi oblici i procesi važni za nastanak toga slavnog krša. Najvećeg u Europi i jednog od najznačajnijih u svijetu. Susrest ćemo se s pitanjem: zašto spoznaje o veličajnosti Dinarskog krša nisu prisutne u javnoj svijesti i što uopće čini sadržaj javnog pojma krša ako ne njegovo prirodoslovno bogatstvo i raznolikost. Pitanje nije bezazleno i ne tiče se nečega što smo slučajno preskočili u školi, nego se pokazuje kao duboki epohalni problem odvojenosti čovjeka od prirode, najavljuju organizatori.


Dr. Lidija Butković Mićin u posljednjem će predavanju, najavljenom 14. srpnja od 19 do 20 sati, u zgradi ex Ivex na adresi Delta 5, donijeti presjek razvoja riječke Rive.


– Zalaganjem niza stručnjaka koji su u različitim fazama bili uključeni u projekt, do 1960. godine putnička luka je povećana izvedbom novog gata, obalni pojas od Žabice do Rive Boduli proširen je radi prostornog razgraničenja različitih vrsta prometa, dobio je suvremenu infrastrukturu i javnu rasvjetu, oplemenjen je drvoredima i novim gradskim parkom. Izrađeni su i planovi za neostvarene investicije, poput parobrodarske putničke stanice i reprezentativnog gradskog hotela koji je smjerao transformirati maritimnu fasadu Rijeke. Predavanje će ocrtati kronologiju projekta, procese odlučivanja te rezultate urbanističkih i arhitektonskih zahvata, govori se, između ostalog, u predavanju.