Foto: V. KARUZA
Epidemija ide prema vrhuncu, kaže Andrea Petaros Šuran iz NZJZ-a PGŽ-a
povezane vijesti
- U Rijeci velik interes za cijepljenje protiv gripe: ‘Dosad je uz nadoplatu već cijepljeno preko tisuću ljudi’
- Oporba proziva zbog Beroša: “Ako su ovo uspjeli na mikroskopima, u vrijeme covida bila je pljačka epskih razmjera”
- Svake godine od sezonske gripe oboli najmanje osam posto ljudi. Zašto za neke od njih bude fatalna?
U Primorsko-goranskoj županiji u prva dva tjedna nove godine zabilježena su dva smrtna slučaja od posljedica gripe. Prema riječima županijskih epidemiologa, radi se o osobama starije dobi koje nisu bile cijepljenje. Istodobno, u prva tjedna ove godine zabilježen je vidljiv porast broja novih slučaja gripe, kao i uostalom u cijeloj zemlji, a vrhunac epidemije gripe može očekivati u tjednima koji slijede.
– U protekla dva tjedna zabilježili smo dva smrtna ishoda zaraze gripom, a u oba slučaja radi o osobama starijim od 60 godina koje nisu bile cijepljene. U drugom tjednu ove godine zabilježili smo osjetan porast prijava te je evidentirano novih 97 slučaja gripe od ukupno 201 dosad zabilježenih slučajeva, što svjedoči da epidemija gripe u ovom trenutku kreće prema svojem vrhuncu, kaže zamjenica voditelja Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije dr. Andrea Petaros Šuran.
Školska populacija
Širenju gripe očito i ove godine pridnosi povratak sa zimskih odmora kao i početak nastave. Upravo je u populaciji školske dobi, kako dodaje Petaros Šuran, najviše zaraženih gripom, a slijedi populacija radno-aktivnog stanovništva.
– Najmanje zaraženih osoba bilježimo u populaciji starijoj od 65 godina, što je i uobičajena slika, s obzirom na to da se ta populacija najčešće cijepi protiv gripe, a i manje kreće po većim okupljanjima. Mi u Zavodu još uvijek cijepimo i protiv gripe iako ne onim intenzitetom kao uoči početka sezone gripe, no građani se još uvijek mogu cijepiti ako žele.
Kod osoba koje su ove sezone zaražene gripom nismo primijetili odstupanja od uobičajene kliničke slike ove bolesti koju karakterizira visoka temperatura, opća slabost, bolovi u cijelom tijelu i kašalj. U ovom trenutku prevladava virus gripe tipa A dok je tip B nešto slabije zastupljen, no to se može promijeniti kao što je prošle sezone bio slučaj kad je pred kraj sezone među oboljelima prevladao tip B.
Prema sadašnjem trendu kretanja broja oboljelih od gripe, vrhunac epidemije možemo očekivati početkom veljače, da bi se u drugoj polovini mjeseca broj novih slučajeva mogao početi smanjivati, objašnjava Petaros Šuran.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo zaključno s prvim tjednom ove godine na razini cijele Hrvatske pristiglo je 1.887 prijava oboljelih od gripe, od čega je 817 prijava pristiglo u prvom tjednu nove godine što upućuje na uzlazni trend epidemije gripe što je uostalom u okviru očekivanog kretanja zaraze s obzirom na doba godine. Na razini Hrvatske najviše oboljelih od gripe dosad je zabilježeno u predškolskoj dobnoj skupini odnosno u dobi od pet do šest godina gdje zabilježeno 1.117 slučajeva.
Korona i hripavac
Paralelno s virusom gripe, u populaciji i dalje cirkulira koronavirus koji je i dalje zastupljeniji, no kako kaže Petaros Šuran, moglo bi se reći da trenutno epidemija koronavirusa stagnira na istim brojkama.
– Primjerice, mi smo u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a u prvom tjednu ove godine utvrdili 163 nova slučaja zaraze koronavirusom, a prošli tjedan 166 novih slučajeva što nas navodi na zaključak da epidemija koronavirusa trenutno stagnira, smatra Petaros Šuran.
I dok je broj slučajeva gripe u porastu, epidemija koronavirusa stagnira, hripavac kao respiratorna infekcija koja se posljednjih mjeseci dosta spominjala zbog velikog broja slučajeva koji nisu zabilježeni desetljećima, bilježi pad broj novih slučajeva.
– U epidemiji koja je u našoj županiji počela krajem ljeta prijavljeno je 316 slučajeva hripavca, ali smo od početka mjeseca dosad primili svega dvadesetak novih prijava ove bolesti po čemu zaključujemo da je epidemija hripavca u padu.
Ipak, i dalje pozivamo roditelje da cijepe svoju djecu, a mogu se cijepiti i svi kronični bolesnici i starije osobe, kao i trudnice koje i dalje pozivamo na cijepljenje protiv bolesti.
Cijepljenje protiv hripavca u trudnoći pokazalo se kao jako dobra opcija te smo mi u Zavodu dosad cijepili oko 120 trudnica, zaključuje Petaros Šuran.