Foto Vedran Karuza
SOMK je upravama vrtića predao prijedloge o referendumu o štrajku
povezane vijesti
RIJEKA – Predstavnici Grada Rijeke i Sindikata obrazovanja, medija i kulture (SOMK) još će jednom zajedno sjesti za stol i pokušati naći rješenje za plaće riječkih odgojitelja koji su odlučili prvi put u povijesti organizirati štrajk nakon neuspjelog pokušaja mirenja tijekom kojeg su sindikalni predstavnici tražili zakonom zajamčenu plaću.
Iscurilo strpljenje
Sastanak će se održati sutra, a unatoč dogovorenom susretu Sindikat od štrajka najavljenog za 15. veljače ne odustaje te su jučer upravama sva tri riječka gradska vrtića predani prijedlozi za referendum koji se planira održati u četvrtak, na kojem će se zaposlenici izjasniti o podržavanju te industrijske akcije kojom će se zahtijevati zakonom propisana osnovica plaće od 6.004 kune.
Naime, s osnovicom od 5.211 kuna odgojitelji riječkih vrtića imaju najnižu plaću u Hrvatskoj, koja je i ispod one zakonom propisane, jer Zakon o predškolskom odgoju propisuje da lokalna uprava i samouprava određuje plaće, ali plaće ne smiju biti niže od onih u osnovnom školstvu, što je slučaj u riječkim vrtićima gdje je osnovica plaće 16 posto niža, a koeficijent zaostaje 6 posto. U postupku mirenja riječkim je odgojiteljima Grad ponudio povećanje osnovice za 7 posto, ali tek od 1. srpnja. Takav prijedlog Sindikat nije htio prihvatiti te je pred Grad izašao s protuprijedlogom da se s 1. siječnja osnovica poveća za 3,5 posto, a s 1. srpnja za dodatnih 4 posto te da se pregovori nastave. Iako je riječ o povećanju plaće od siječnja za svega 150 kuna, Grad to nije prihvatio. Neprihvaćanje je obrazloženo već donesenim proračunom za 2022. godinu te se od Sindikata tražilo strpljenje.
Tog strpljenja 650 riječkih odgojitelja, čija je plaća za 1.500 kuna niža nego njihovih kolega u okolnim gradovima i općinama, više nemaju, a kako najavljuje Sindikat, planirani štrajk bit će štrajk do ispunjenja zahtjeva, što znači da će potrajati sve dok se ne udovolji zahtjevima odgojitelja. Za to će vrijeme biti osigurano provođenje nužnih poslova u vrtićima, a za roditelje će to značiti pružanje njege, zdravstvene skrbi i prehrane djeci, dok odgojno-obrazovnog rada neće biti.
Dodatni napori
Iako Sindikat najavljuje da se rad neće moći provoditi u svim podcentrima predškolskog odgoja te da je nužnost poslova trebalo utvrditi tijekom postupka mirenja, što je Grad propustio učiniti, u Gradu jučer ističu da poduzimaju dodatne napore da se putem socijalnog dijaloga i kompromisa iznađe rješenje, ali i da Sindikat i poslodavac donose pravila o poslovima koji se za vrijeme štrajka ne smiju prekidati.
– Slijedom odredbe sadržane u Kolektivnom ugovoru za zaposlene u dječjim vrtićima Grada Rijeke, sindikat i poslodavac sporazumno izrađuju i donose pravila o poslovima koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka, prema odredbama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, radi osiguravanja odgovarajuće njege, prehrane, zdravstvene zaštite i druge skrbi o djeci koja za vrijeme štrajka pohađaju program Ustanove. Naime, sukladno Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju koji u ovom slučaju predstavlja lex specialis u odnosu na Zakon o radu, štrajkaški odbor, ravnatelj dječjeg vrtića i upravno vijeće za slučaj štrajka dužni su osigurati odgovarajuću njegu, prehranu, zdravstvenu zaštitu, kao i drugu skrb o djeci koja za vrijeme štrajka pohađaju program dječjeg vrtića, zaključuju u Gradu.