Vječni problem

Drva, peleti, plin, struja ili centralno? Istražili smo koje je najpovoljnije grijanje u Rijeci

Marinko Glavan

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Mnogi se još kupaju na plaži, ali sezone grijanja se bliži



RIJEKA – Iako još traje sezona kupanja na gradskim plažama, uskoro će započeti nova sezona grijanja koja mnogim korisnicima donosi neizvjesne cijene energenata, a jedini koji donekle mogu biti na miru su oni koji se griju na plin, i to putem opskrbljivača u obavezi javne usluge (OJU), te oni koji koriste toplinsku energiju iz Energovih, odnosno gradskih toplana u Rijeci.


GPZ u Rijeci


Njima je, naime, zajamčena ista cijena kao i do sad, bilo da je riječ o plinu iz OJU-a ili toplinske energije iz toplana, budući da trenutni ugovori o obavezi javne usluge opskrbe plinom traju do 31. ožujka iduće godine, a Vladinom uredbom cijena centralnog grijanja fiksirana je do istog datuma.


Sve ostale, bilo da se griju na drva, pelete, lož ulje ili električnu energiju, čeka neizvjesna zima, u ovisnosti o kretanju cijena energenata na tržištu i Vladinim mjerama za njihovo eventualno ograničavanje.




Zajamčena cijena plina u obavezi javne usluge je 0,05817 eura, odnosno u kunama 0,4383 kune po kilovatsatu (kWh), za riječko distribucijsko područje, na kojemu ugovor za isporuku plina u obavezi javne usluge ima Gradska plinara Zagreb (GPZ).


Na opskrbu prirodnim plinom u obavezi javne usluge još lani je prešlo nešto više od pedeset posto potrošača plina iz kategorije kućanstava na riječkom području, nakon što je Energo uveo »plutajući« obračun mjesečnih troškova opskrbe, temeljen na prosječnoj cijeni plina na referentnim burzama.


Kako je potkraj kolovoza prošle godine cijena plina na burzama bila dosegnula oko 300 eura po megavatsatu, velika većina korisnika na riječkom području koji koriste plin za grijanje odabrala je raskid komercijanih ugovora s Energom i prelazak na opskrbu u obavezi javne usluge, sa zajamčenom cijenom plina do 31. ožujka iduće godine.


GPZ Opskrba je odugovlačila s prihvaćanjem novih korisnika pa su i ugovori kasnili više od mjesec dana, ali nakon što je vlada odlučila opskrbljivačima u obavezi javne usluge pokriti razliku u troškovima, riječki su korisnici dobili nove ugovore sa zajamčenom cijenom plina.


Nova »petoljetka«


Zasad, prema trenutačnim cijenama plina na burzama, i dalje je isplativije prijeći na isporuku u obavezi javne usluge nego trošiti plin po cijenama iz komercijalnih ugovora s opskrbljivačima. Kako je malo vjerojatno da će s dolaskom zime plin pojeftiniti, očekuje se da će OJU i dalje biti najisplativija opcija za grijanje prirodnim plinom. Loša vijest je da trenutni ugovori za opskrbu u obavezi javne usluge istječu 31. ožujka iduće godine, a s njima i sadašnje cijene u OJU-u pa će se tek vidjeti kakve će cijene za OJU ponuditi distributeri za iduće petogodišnje razdoblje.


U međuvremenu se cijena plina na europskim i svjetskim burzama stabilizirala na oko 35 eura potkraj prošlog tjedna, a nema naznaka da bi uskoro mogla značajno narasti pa ni oni koji su zadržali komercijalne ugovore s Energom, u kojima se cijena potrošenog plina određuje na kraju svakog mjeseca, a riječ je mahom o potrošačima s vrlo malom potrošnjom koji plin koriste uglavnom za kuhanje, njih oko četiri tisuće, za sad ne trebaju strahovati od značajnijih povećanja cijene plina, a ako do nje i dođe, riječ je u velikoj većini slučajeva o relativno malim iznosima, bez obzira na postotno povećanje cijene plina.


Kad je riječ o centralnom grijanju, Vladinom uredbom i tu je cijena regulirana do 31. ožujka iduće godine, te za građanstvo u Energovoj mreži gradskih toplana u Rijeci iznosi nešto više od 0,632 eura po kilovatsatu, čemu treba pridodati i fiksne troškove centralnog grijanja. Kakva će cijena biti nakon tog datuma, također će ovisiti o cijeni prvenstveno prirodnog plina, budući da riječke toplane koriste isključivo tu vrstu goriva, kao i o eventualnim novim Vvladinim mjerama za ograničavanje cijena.


Nove Vladine mjere


Građani koji koriste ostale energente u nepovoljnijem su ili barem neizvjesnijem položaju. Oni koji koriste električnu energiju imaju zajamčenu cijenu samo do kraja ovog mjeseca, kada istječe Vladina uredba o ograničavanju cijene, a što će biti nakon toga, bit će jasnije do kraja ovog mjeseca do kad se očekuju nove Vladine mjere i eventualna ograničenja.


Korisnici koji se griju na struju i do sad su bili u nepovoljnijem položaju, jer su oni s većom potrošnjom plaćali i veću cijenu, a kako će se cijena formirati nakon 30. rujna, ovisit će o Vladi.


S jedne strane tu su preporuke EU-a da se cijena ne izjednačava za sve, već da se mjere okrenu prema najranjivijim, odnosno najsiromašnijim skupinama stanovništva, dok je s druge strane pred nama izborna godina pa se može ipak očekivati da će Vlada ograničiti rast cijena električne energije.


Jedini zaključak je da će samo korisnici prirodnog plina u sustavu obaveze javne usluge i korisnici centralnog grijanja iz gradskih toplana relativno mirno dočekati zimu, sa zajamčenim cijenama, dok se svi ostali mogu jedino nadati da cijene neće bitnije rasti, ako se do sad nisu opskrbili, a bitniji pad cijena bilo koje vrste goriva za ogrjev teško je očekivati.


Drva od 70 i 85 eura do 120 eura po kubičnom metru


Cijena drva za ogrjev u zadnjih je nekoliko godina strelovito rasla pa sad u Rijeci i okolici doseže uglavnom između 70 i 85 eura po kubičnom metru kod malih, privatnih opskrbljivača, uglavnom bez računa, pa sve do 120 eura u trgovačkim centrima.


Cijena drvnih peleta A1 kategorije uglavnom se kreće oko sedam eura za 15 kilograma, za A2 koji euro niže, ali je dostupnost ove vrste energenta često nepouzdana, kao i kretanje cijena koje u kratkom periodu znaju bitno varirati naviše ili naniže pa je teško odrediti pravi trenutak za njihovu kupovinu, s obzirom na dostupnost i cijenu.


Cijena lož ulja je također podložna promjenama cijene nafte na tržištu pa je, s obzirom na okolnosti, nemoguće predvidjeti cijenu ovog energenta do kraja sezone grijanja.