Foto Vedran Karuza
Police su primile srednjoškolke Tija Terzić, koja postaje medicinska sestra te Julijana Orlić, koja postaje frizerka
povezane vijesti
- Objekt Smiljka u Thalassotherapiji Crikvenica ide u potpunu obnovu, ulaže se 6.100.000€
- U Zagrebu otvorena izložba “Upoznajte Frankopane”: Krenite s Krka, Vinodola ili Gorskog kotara u uzbudljivu pustolovinu
- Komadina otkrio da je u nedjelju bio na Platku: Odao sam počast ekipama za proizvodnju umjetnog snijega
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina danas je u sjedištu Županije uručio dvije police životnog osiguranja Zaklade »Hrvatske pošte«, namijenjene djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, za koje je sredstva osigurala PGŽ.
Police su primile srednjoškolke Tija Terzić, koja postaje medicinska sestra, a živi u udomiteljskoj obitelji Žagar u Prezidu te Julijana Orlić, koja postaje frizerka, i korisnica je organiziranog stanovanja Centra za pružanje usluga u zajednici »Izvor« Selce.
Uručujući im police, župan Komadina zaželio im je sreću i kvalitetan život, a županijska socijalna pročelnica Dragica Marač poručila im je da će sa svojim zanimanjima biti dobrodošle i moći se zaposliti, i u županijskim ustanovama.
Prema riječima župana, Hrvatska pošta je pokazala društveno odgovorno poslovanje, organiziravši osiguravanje takvih polica djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, kako bi se lakše snašla kada završe obrazovanje, zaposle se i osamostale.
Objasnio je da je PGŽ od postojanja zaklade, tj. tijekom zadnjih 15 godina osigurala police za 15 mladih, ali je isto tako na uključivanje motivirala brojne gradove i općine te pravne i fizičke osobe na svom području.
PGŽ kao uzor
Predsjednica Zaklade Senka Klarić istaknula je PGŽ kao županiju koja i na ovom planu može biti uzor. Rekla je da su dosadašnje samo županijske police vrijedne 106 tisuća eura, dok je županijsko poticanje drugih, na području PGŽ-a, rezultiralo s ukupno 67 polica.
Ukupna vrijednost tih polica za mlade, koji iz sustava socijalne skrbi kreću u samostalan život, je oko pola milijuna eura.
– Polica osiguranja iznosi 10 tisuća eura, isplaćuje se tijekom dvije godine te mjesečno iznosi oko 410 eura. Sva djeca kojima je police osigurala PGŽ su zaposlena i stabilno su krenula na novu dionicu životnog puta.
Od kada su napustila dječji dom ili udomiteljsku obitelj nisu nikad bila korisnici bilo koje usluge iz sustava socijalne skrbi, što je i cilj police, rekla je Klarić.
Sva djeca zaposlena, žive zahtjevne živote
Nikica Sečen, ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici “Izvor” Selce istaknuo je odličnu suradnju Centra s PGŽ-om, kao i sa Zakladom, te im zahvalio.
– Sva djeca koju smo predložili za police osiguranja su zaposlena, rade u ugostiteljstvu, trgovini, građevini. Zaposlili su se uglavnom sa završenim srednjim školama, svi su ostali živjeti u našoj županiji, uspjeli smo ih osnažiti da žive samostalno te ne moraju koristiti usluge sustava socijale.
Međutim, bez obzira što su samostalni i ne koriste usluge socijalnog sustava, oni žive vrlo zahtjevne živote zato što njihova plaća nije dovoljna za komotniji ili za »normalan« život.
U njihovim zanimanjima je medijalna plaća oko 700 – 900 eura, a najam garsonjere je najmanje oko 500 eura mjesečno, pa onda znamo koliko im ostane za život.
To je problem sve djece koja izlaze iz sustava socijalne skrbi i počinju samostalan život, a police osiguranja pomoći će im dvije godine, koliko traju.
Djeca koja su u udomiteljskim obiteljima možda imaju veću podršku tih obitelji, ali kada izlaze iz organiziranog smještaja to je malo teže, odnosno sve je svedeno na naše privatne uloge.
Država nema organiziranu podršku tim mladima, a trebala bi imati. Na razini Hrvatske svake godine iz sustava izađe možda 50 takve djece.
Njima treba u pristojniji najam dati stan. To je – uz preventivan rad s ciljem da što manje djece, kad god je to moguće, bude izdvojeno iz svojih bioloških obitelji – naša daljnja misija, poručio je Sečen.