Foto Sergej Drechsler
Sa svakim od tih vjerovnika potpisuje se novi sporazum te ovjerava kod javnog bilježnika i taj je proces upravo u tijeku, model je predložila uprava »3. maja«
povezane vijesti
RIJEKA – Pitanje vezano uz namirenje preostalog, većeg dijela potraživanja trećemajskih kooperanata i dobavljača, još iz razdoblja prije urušavanja Uljanik grupe, doveden je do završne, operativne faze parafiranja dogovora.
Sa svakim od tih vjerovnika potpisuje se novi sporazum te ovjerava kod javnog bilježnika i taj je proces upravo u tijeku. Prema navodima pomoćnika direktora Siniše Ostojića, gotovo svi vjerovnici prihvatili su model namirenja koji je prije nešto više od mjesec dana predložila uprava brodogradilišta. Ostojić drži da je na tako visok stupanj konsenzusa koji se ponovo dogodio između »3. maja« i njegovih vjerovnika utjecalo međusobno povjerenje koje se gradilo kroz protekle dvije godine poslovanja brodogradilišta.
– Model i način namirenja preostalog duga prema našim kooperantima i dobavljačima zasnovan je na realnim pretpostavkama, dakle, nismo predložili ništa za što ne mislimo da možemo i ispuniti i mislim da su to naši vjerovnici prepoznali, kazao je Ostojić. Zasigurno da je jedan od elemenata koji je i 2019. godine i danas imao utjecaja bila činjenica da stečajem »3. maja« svi gube sve, s obzirom na to da je sva vrednija imovina riječkog brodogradilišta opterećena hipotekama.
Čim je ušao u poseban program iza kojeg je državnim jamstvima stala hrvatska Vlada, »3. maj« je kooperantima i dobavljačima isplatio 15 posto njihovih potraživanja, dok je preostali dug stavljen u dvogodišnji moratorij – do rujna ove godine. Taj dio potraživanja isplaćen je, podsjetimo, iz prvog kredita koji je dobio »3. maj« u iznosu od 150 milijuna kuna, zajedno s osam zaostalih plaća radnicima te svim što se u halama i na opremi trebalo osposobiti da bi se nakon dugog stajanja pokrenula proizvodnja.
Od ukupno 104 milijuna kuna preostalog duga prema vjerovnicima, u »3. maju«, prioritet su stavili upravo na kooperante i dobavljače, koji zajedno potražuju oko 70 milijuna kuna. Rješenje za zatvaranje tog dijela duga u riječkom brodogradilištu pronašli su u novcu koji bi, po osnovi predstečajne nagodbe koja je sklopljena krajem prošle godine, trebali dobiti od pulskog brodara Alpha Adriatic.
Tom predstečajnom nagodbom »3. maju« priznata su potraživanja u iznosu od 47 milijuna kuna i predviđenih da se namire u cijelosti, ali na rok do 2026. godine. Ta dinamika namirenja od strane pulskog brodara pretočena je i u model isplate duga »3. maja« prema kooperantima i dobavljačima koji su, ovisno o visini svojih potraživanja, podijeljeni u tri osnovne kategorije, one s potraživanjima do 100.000 kuna, između 100.000 i pola milijuna kuna te one najveće, s iznosima većim od 500.000 kuna. Svaka od tih kategorija »nosi« različite udjele otpisa, kao i rokove namirenja preostalog iznosa potraživanja.
– Vodili smo računa da model koji je s naše strane predložen bude pravičan prema svim vjerovnicima u najvećoj mogućoj mjeri, neovisno o kojim je iznosima njihovih potraživanja riječ. Činjenica da je prihvaćen od gotovo svih vjerovnika upućuje da smo u tome uspjeli, zaključio je Ostojić.