Foto: V. KARUZA
Državna tajnica Marija Pletikosa je kazala da su se dvije ustanove među prvima u Hrvatskoj transformirale – deinstitucionalizirale, odnosno da mnogi njihovi korisnici žive u organiziranom stanovanju
povezane vijesti
- Slučaj Oštro. Nakon smrti 15-godišnjeg dječaka, ministarstvo naredilo iseljenje korisnika iz Centra
- Slučaj Oštro. Dječak koji se ugušio u zaključanoj sobi trebao je imati asistenta – 16 sati dnevno
- Vlašić Iljkić: Kraljevički slučaj opet dokazuje – vladajuće nije briga za najranjivije skupine u društvu!
RIJEKA – Izaslanstvo Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike sastavljeno od savjetnice ministra Zvjezdane Bogdanović, državnih tajnica Marije Pletikosa i Margarete Mađerić te ravnateljice Uprave za programe i projekte Nade Zrinušić je u sklopu radnog posjeta PGŽ-u posjetilo dvije riječke socijalne ustanove – Dom za odrasle osobe Turnić i Centar za rehabilitaciju Rijeka.
Usluge u zajednici
Državna tajnica Pletikosa je o tim dvjema ustanovama poručila da su primjer dobre prakse, da su se među prvima u Hrvatskoj transformirale – deinstitucionalizirale, odnosno da mnogi njihovi korisnici žive u organiziranom stanovanju.
Djelatnici i korisnici tih dviju ustanova gošćama su predstavili svoj život i rad.
Ravnateljica Doma Turnić Martina Baiocco izdvojila je da je uz stacionarnu uslugu dugotrajnog smještaja u Domu na Turniću, gdje žive 63 osobe, koristeći sredstva europskih fondova, dom zadnjih godina razvio usluge u zajednici.
– Te su usluge vrlo važne zato što su preventivnog karaktera i sprečavaju institucionalizaciju. Uslugu organiziranog stanovanja trenutno pružamo na desetak lokacija, u Rijeci, Matuljima i u Delnicama, i u tim stambenim zajednicama trenutno živi 36 korisnika, dok uslugu boravka na riječkom Potoku koristi oko 15 osoba. Razvili smo i uslugu psihosocijalne podrške, gdje imamo 80 korisnika. Najveća snaga našeg Doma je kolektiv, radni ljudi kojima je istinski stalo do korisnika, i to se i vidi, rekla je Baiocco, podsjetivši na brojne programe po kojima je Dom Turnić prepoznat, od Dom songa i Kuk-Kuc Cabareta do Mentalfesta.
Jedna od korisnica organiziranog stanovanja svoje je iskustvo u Domu Turnić sažela: »Među svim nama u ovom domu je ljubav. Tu nisam brojka, nego sam postala ljudsko biće«.
Stambena jedinica
U sjedištu Centra za rehabilitaciju na Brašćinama ravnateljica Centra Iva Letina, predstavljajući gošćama rad te ustanove, rekla je da je upravo jučer Centar otvorio novu stambenu jedinicu, i to u Matuljima. Riječ je o posljednjoj od pet takvih jedinica predviđenih projektom »Centar za rehabilitaciju – za našu budućnost«, u sklopu kojeg je osigurana usluga organiziranog stanovanja za 25 korisnika u pet stanova. Taj je projekt vrijedan gotovo 11,5 milijuna kuna te financiran iz Europskog socijalnog fonda.
– Najvažniji rezultat ovog projekta jest da ćemo pružiti kvalitetne uvjete života i priliku za osamostaljenje našim korisnicima. Projekt je omogućio i novo zapošljavanje te educiranje 29 novih djelatnika za pružanje usluge cjelodnevne podrške korisnicima, među kojima je i psiholog koji će pružati psihosocijalnu podršku u obiteljima korisnika, rekla je Letina, izdvojivši da se model organiziranog stanovanja, uz ostalo, pokazao kao iznimno povoljan za psihičko i fizičko stanje osoba s intelektualnim teškoćama.
Podizanje kvalitete životaRavnateljica Centra za rehabilitaciju Rijeka Iva Letina objasnila je da je temelj svakodnevnog rada Centra podizanje kvalitete života osoba s teškoćama, da Centar skrbi o ukupno 250 korisnika, od kojih su 43 korisnici cjelodnevnog boravka u sjedištu Centra na Brašćinama, dok usluge poludnevnog boravka na Pulcu koriste 122 osobe, te 15 korisnika, odraslih osoba s autizmom, u odjelu na Brašćinama. Također, 17 korisnika smješteno je u Domu Oštro, sedam u poludnevnoj radnoj jedinici Krk, a u organiziranom stanovanju – u ukupno 11 stanova – 46 korisnika. |