Riječka tržnica u siječnju

Đir po placi: Citrusi i buče u glavnoj ulozi

Katarina Bošnjak

Foto K. BOŠNJAK

Foto K. BOŠNJAK

Čini se kako okruženo kišnim kapljicama najbolje izgleda upravo zeleno povrće, i to kupusnjače, ali i razni začini



Jučerašnja lagana kiša ne samo da nije otjerala, dapače, privukla je umjeren broj Riječana na siječanjsku placu, čiji su prolazi i aleje naizgled plesali zakriljeni kišobranima. Iznenadio je broj kupaca koji je možda čak bio veći od broja prodavača, s obzirom na to da je dio štandova bio potpuno prazan. U pothodniku su jučer proradile i jedne od dviju pokretnih stuba. No, pothodnikom svejedno ljudi rijetko idu, sve ih više pretrčava cestu.



Kao i prošlog tjedna, citrusi su glavni na placi i ovih dana, no pogledi kupaca lutaju drugdje. Čini se kako okruženo kišnim kapljicama najbolje izgleda upravo zeleno povrće, i to kupusnjače, ali i razni začini. Za pravi zimski obrok namirnica je napretek, a ovoga je puta na placi od svih proizvoda dominirala buča – svih veličina i svugdje iste cijene. Na svakom koraku kišne place stajao je barem po jedan kartonski znak – buča, 10 kuna kila. Sa samo pola kile buče, jednom glavicom luka i malo češnjaka, lagano i brzo se može napraviti obrok za četiri osobe, neponovljiva krem juha. Izgleda kako je češnjak pojeftinio u odnosu na ljeto, sad se na placi može naći za 40 kuna po kili, a mladi luk za 20. Kupusnjače spadaju u onu vrstu povrća koju je, kao i krumpir, uvijek dobro imati u kuhinji, »za svaki slučaj«. Kelj je na placi bio 10 kuna, a istarska salata 20 kuna po kilogramu. Kako bi sve bilo aromatično, prodavao se i peršin za 3 te raštika za 5 kuna.



Premda su prošli zimski blagdani, zima još traje te stoga nema smisla ne počastiti se katkad desertom, a odličan starinski recept za isprobati ovih dana jesu punjene suhe šljive, ili jednostavno kuhane suhe šljive ako ih ne želite puniti. Suhe šljive prodaju se u velikim količinama na riječkoj placi, 40 kuna za kilogram s košticom, a bez koštice za 50 kuna.