Foto Ljiljana Hlača
Ograda je postavljena na inicijativu Mjesnog odbora Školjić koji su samostalno krenuli u čišćenje terena, dok će se sljedeća faza realizirati kad se za to steknu uvjeti, odnosno osiguraju sredstva
povezane vijesti
Tijekom ljeta u Ulici žrtava fašizma između brojeva 9 i 11 a na plato bedema postavljena je metalna siva ograda. I bila bi to jedna u nizu vijesti o još jednom komunalnom opremanju javnih površina u gradu da nije vijest postala slučaj!
Najprije, u Gradu koji je zadužen za postavljanje ovakve opreme nije se ništa odmah znalo o tome, a onda se ispostavilo da je zbog ograde došlo i do određenog šuma u komunikaciji između konzervatora i njih samih. Pa je pitanje hoće li ovaj »sivi detaljčić« ostati.
Nema suglasnosti
– Ograda je postavljena na inicijativu Mjesnog odbora Školjić iz sredstava za komunalne prioritete na području Mjesnog odbora Školjić – Stari grad. Za postavu ograde ishođena je suglasnost Konzervatorskog odjela (kao dokaz poslali su elektronsku prepisku koju su vodili s jednom djelatnicom Odjela op.a), koji je odredio uvjete postavljanja ograde, kao i boju.
Ideja je da bi se u naredno vrijeme uredila i staza za pristup samoj lokaciji, odgovorili su iz Odjel gradske uprave za komunalni sustav nakon nekog vremena. Sve je koštalo nešto više od 16.000 kuna.
I sve bi to bilo u redu da konzervatori nisu opovrgnuli tvrdnju Grada oko suglasnosti. Ograda nema odobrenje konzervatora.
– Cijela priča nije prošla uobičajen proces odobravanja, odnosno ograda nema legalitet, komentar je ravnateljice Konzervatorskog odjela Biserke Dumbović Bilušić na ovu ljetnu intervenciju.
Ako se želi lokacija dalje uređivati, konstrukcija će se morati maknuti, poruka je ravnateljice.
Dodaje da prepiska sa službenog emaila« s djelatnicima Odjela ne znači ujedno i službeni stav. Čini se da je ipak na cijeni papir i ono – kako bi se reklo – crno na bijelo.
Riječ struke
Kako je u to upleten i MO Školjić – Stari grad, upitali smo i njih za komentar.
U njihovom odgovoru između ostalog stoji da ih se iz Odjela gradske uprave za komunalni sustav svojedobno izvijestio da se za realizaciju prve faze uređenja spomenute lokacije može »izvršiti čišćenje terena i postaviti zaštitna ograda, dok bi se sljedeća faza uređenja mogla riješiti u nekom kasnijem vremenu, nakon što se za isto planiraju i osiguraju sredstva«.
– Također smo informirani o uvjetima koje je za čišćenje i postavu ograde postavio Konzervatorski odjel u Rijeci. Naravno, obzirom da se radilo o riječi struke, na isto u dobroj vjeri i kao legalisti nismo imali nekih primjedbi i/ili dodatnih traženja.
U narednoj fazi željeli bismo da se našom do sada financiranom inicijativom nastavi pokrenut postupak otvaranja građanima još jedne javne površine, specifičnog i vrijednog vidikovca sa značajnim i još neistraženim povijesnim slojevima, naravno uz vodstvo i suradnju ostalih važnih dionika – Grada Rijeke i Ministarstva kulture, komentar je iz Mjesnog odbora Školjić.
Skromni ostaci, ali važan povijesni dokument
Možda malo tko ide za time – ali taj skromni humak zapravo je jedino što nam je ostalo od obrambenog sustava grada. Uz onaj koji je razrezan i deponiran kraj Crkve Blažene Djevice Marije – naravno!
Bedem je tu u formi dvostrukog zida. Južni dio pripada srednjovjekovnom razdoblju, a sjeverni 17 stoljeću. Unutrašnjost je ispunjena kamenom i zemljom, na površini raste vegetacija i do sada se tu nije »arheološki kopalo«.
– Ovaj bedem očuvan u dužini od dvadesetak metara zbog svoje rijetkosti i jedinstvenosti izvornog gradskog bedema Starog grada ima povijesni kontinuitet iz antičkog razdoblja te zbog svoje dokumentarne vrijednosti kojom ilustrira tehniku i način gradnje gradskih bedema, ima arhitektonsku i urbanističku vrijednost, stav je struke.