Dean Crnković / Foto: A. MAKSIMOVIĆ
Za svoj program rada novi/stari dekan kaže da se ukratko može opisati kao nastavak i po mogućnosti unaprjeđenje dosadašnjeg vrlo kvalitetnog rada na Fakultetu u znanosti i nastavi, uz intenziviranje suradnje s privredom
povezane vijesti
RIJEKA – Odlukom Fakultetskog vijeća dekan Fakulteta za matematiku Sveučilišta u Rijeci u idućem mandatnom razdoblju bit će prof. dr. Dean Crnković.
Riječ je o dosadašnjem dekanu te visokoškolske ustanove kojem je povjeren još jedan mandat, a za svoj program rada prof. dr. Crnković kaže da se ukratko može opisati kao nastavak i po mogućnosti unaprjeđenje dosadašnjeg vrlo kvalitetnog rada na Fakultetu u znanosti i nastavi, uz intenziviranje suradnje s privredom.
Akademska povijest
Izuzetno je bitno nastaviti s radom na privlačenju studenata te povećati prihode Fakulteta.
– Matematika se u Rijeci studira od ljetnog semestra akademske godine 1960./1961., kada je na Višoj stručnoj pedagoškoj školi otvoren Odjel matematike i primijenjene fizike, na kojem su educirani nastavnici za nastavno područje matematike i prirodnih znanosti u stručnim školama.
Akademske 1964./1965. godine, kada je započeo s radom četverogodišnji studij Matematike i fizike, počeo se održavati studij matematike koji odgovara sadašnjem sveučilišnom diplomskom studiju. Stoga je studij matematike jedan od najstarijih studija na našem Sveučilištu, kaže dekan.
Fakultet za matematiku izvodi sveučilišni prijediplomski studij Matematika i sveučilišne diplomske studije Diskretna matematika i primjene, Matematika (nastavnički smjer) te Matematika i informatika (nastavnički smjer). Sveučilišni diplomski studij Diskretna matematika i primjene može se studirati i na engleskom jeziku, a sveučilišni diplomski Matematika studenti koji studiraju u izvanrednom statusu mogu studirati i u prilagođenoj nastavnoj satnici.
Dodajući da djelatnici Fakulteta za matematiku sudjeluju u organizaciji i izvođenju Zajedničkog sveučilišnog doktorskog studija matematike Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilišta u Rijeci, Sveučilišta u Splitu i Sveučilišta u Zagrebu dekan kaže da se svi studenti Fakulteta za matematiku zapošljavaju odmah po završetku studija, a mnogi počinju raditi još kao studenti.
Diskretna matematika
– Studij Fakulteta za matematiku koji je posebno orijentiran na obrazovanje studenata za rad u privredi je Sveučilišni diplomski studij Diskretna matematika i primjene. Na tom diplomskom studiju studenti se, uz teorijske matematičke sadržaje koji ih osposobljavaju i za doktorske studije, osposobljavaju za rad u mnogim granama gospodarstva.
Nedavnim uvođenjem novih predmeta na sveučilišni diplomski studij Diskretna matematika i primjene, kao što su Umjetna inteligencija i Strojno učenje, dodatno se povećava osposobljenost naših studenata za tržište rada, a dok se dio nastave na diplomskim studijima nastavničkog smjera provodi u suradnji sa školama, dio nastave na diplomskom studiju Diskretna matematika i primjene provodi se u suradnji s privredom, što je praksa s kojom treba nastaviti i dodatno je intenzivirati, objašnjava prof. dr. Crnković.
Navodeći i da su se stekli kadrovski uvjeti za organiziranje novih diplomskih studija matematike i novih modula postojećih studija kaže da Fakultet također treba nastaviti s organiziranjem programa cjeloživotnog učenja, posebno onih za potrebe privrednih subjekata.
Riječ je i o visokoškolskoj ustanovi koja je nositelj više znanstvenih projekata financiranih od Hrvatske zaklade za znanost, bilateralnih projekta i projekata Sveučilišta u Rijeci, a također i projekata popularizacije znanosti.
Djelatnici Fakulteta imaju intenzivnu suradnju s inozemnim matematičarima, uključujući dolaznu i odlaznu mobilnost znanstvenika, a dekan je mišljenja da bi trebalo i dalje povećavati broj gostovanja stranih znanstvenika te broj gostovanja djelatnika Fakulteta na inozemnim sveučilištima. Također, znanstvena je produkcija na visokoj je razini, a treba stremiti prema daljnjem povećanju broja publiciranih članaka, posebno povećanju broja članaka u vodećim znanstvenim časopisima iz pojedinih područja matematike.
Internacionalizacija
Što se tiče transfera znanja, dekan kaže da se na diplomskom studiju Diskretna matematika i primjene izvodi Seminar primijenjene diskretne matematike, koji se organizira u suradnji s privredom.
– Fakultet također izvodi programe cjeloživotnog učenja za potrebe privrednih subjekata. S takvom suradnjom treba nastaviti i proširiti je na pisanje diplomskih radova u suradnji s privredom i druge vidove suradnje, kao što je izvođenje stručnih projekata u suradnji s privredom, iznosi prof. dr. Crnković.
U planu je i intenziviranje internacionalizacije, a uz ugošćavanje stranih znanstvenika i studij na engleskom jeziku, Fakultet za matematiku sudjeluje u razmjeni studenata i nastavnika putem programa Erasmus i Erasmus+, ugošćuje studente inozemnih sveučilišta koji na Fakultetu obavljaju praksu. Dekan kaže da se zapošljavaju i strani državljani kao poslijedoktorandi na projektima, a kao docent zaposlen je strani državljan Daniel Hawtin.