Dekanica

Danieli Malnar novi mandat na čelu Fakulteta zdravstvenih studija. Razgovarali smo o planovima za naredno razdoblje

Ingrid Šestan Kučić

Unaprjeđenje postojećih studija kontinuirani proces - prof. dr. Daniela Malnar / Foto A. MAKSIMOVIĆ

Unaprjeđenje postojećih studija kontinuirani proces - prof. dr. Daniela Malnar / Foto A. MAKSIMOVIĆ

U novom mandatu cilj mi je završiti akreditaciju i pokrenuti dva nova diplomska studija Sestrinstvo - Javno zdravstvo i Gerontologija i palijativna skrb starijih, kaže dekanica prof. dr. Daniela Malnar



RIJEKA – Cilj Fakulteta zdravstvenih studija je obrazovanje neliječničkih zdravstvenih kadrova koji imaju vještine i kompetencije rješavati specifična pitanja, samostalno i kritički procjenjivati te prije svega biti u mogućnosti timski raditi – kaže dekanica prof. dr. Daniela Malnar kojoj je Fakultetsko vijeće te visokoškolske ustanove dodijelilo još jedan dekanski mandat.


Dodatne mogućnosti


Dodajući kako su sve struke koje se školuju na Fakultetu od iznimnog značenja za cijelu društvenu zajednicu, dekanica kaže da je s obzirom na očekivane promjene u društvu potrebno istražiti i dodatne razvojne mogućnosti naših studija.


– Zbog svega toga smatram da je unaprjeđenje postojećih studija kontinuirani proces. S obzirom na to da smo u proteklom mandatu prijediplomski stručni studij Sestrinstvo i Primaljstvo uspjeli prebaciti sa stručnog na sveučilišni studij, u novom mandatu založit ću se za promjene i preinake studijskog programa prijediplomskog studija Fizioterapije s ciljem prebacivanja programa sa stručnog na sveučilišni studij, jer atraktivnost studija, zadovoljstvo studenata te osposobljenost nastavnika i opremljenost kabineta za učenje nezaobilazni su elementi postavljenih standarda kojima se može osnažiti kvaliteta studiranja.




U novom dekanskom mandatu cilj mi je završiti akreditaciju i pokrenuti dva nova diplomska studija Sestrinstvo – Javno zdravstvo i Gerontologija i palijativna skrb starijih, najavljuje dekanica.


Fakultet očekuje i nastavak borbe za priznavanje magistra struke na tržištu rada u skladu s odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o djelatnostima u zdravstvu.


Ministarstvo zdravstva donijelo je odredbu o priznavanju obrazovanja medicinskim sestrama te uvelo i novu sistematizaciju radnih mjesta na kojima je potrebno diplomsko obrazovanje, no, kaže prof. dr. Malnar, nažalost, ovom odredbom nisu obuhvaćeni magistri fizioterapije, primaljstva i kliničkog nutricionizma te slijedi borba za njihovo prepoznavanje u zdravstvenom sustavu.


Kapitalna ulaganja

 


Govoreći pak o kapitalnim ulaganjima dekanica dr. Daniela Malnar najavljuje opremanje Kabineta za primaljstvo, ali i ostalih segmenta nastave i studiranja u svrhu povećanja kvalitete nastave i zadovoljstva studenata svim aspektima te apliciranje na natječaj za sufinanciranje energetske učinkovitosti koji se može osigurati 85 posto bespovratnih sredstva za izradu nove termoizolacijske fasade zgrade Fakulteta i prelazak na čiste i obnovljive izvore grijanja i hlađenja, za što su sredstva za izradu projektne dokumentacije već osigurana.

Usavršavanja


Kako su programi cjeloživotnog obrazovanja važan dio rada Fakulteta u idućem mandatu fokus će biti i pokretanju jednog do dva programa, a u pripremi je Studijski program specijalističkog usavršavanja za medicinske sestre/tehničare iz djelatnosti hitne medicine kao prva specijalizacija u području sestrinstva koja se pokreće pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva.


– Svakako ćemo uz taj program nastojati pokrenuti barem još dvije specijalizacije kojima se zadovoljavaju potrebe tržišta rada. Također, potaknut ću pokretanje programa cjeloživotnog obrazovanja koji financira nadležno ministarstvo takozvanim “vaučerima za obrazovanje” koji predstavljaju financijsku podršku za stjecanje dodatnih znanja i vještina nezaposlenih i zaposlenih osoba u području socijalne i zdravstvene zaštite, primjerice njegovateljice, navodi prof. dr. Malnar.


Smatra i da je nužno podići razinu praktične nastave uz naglasak na praktičnom radu baziranom na problemskom učenju, a fokus će se usmjeriti i na podizanje razine kompetencija mentora, zaposlenika nastavnih baza i vanjskih suradnika. Dodajući da dosadašnji pokazatelji zadovoljstva studijem i studiranjem pokazuju tendenciju rasta i kod studenta i kod nastavnika dekanica kaže da prostora za napredovanje u tom segmentu svakako ima.


– Taj uzlazni trend u zadovoljstvu nastojat ćemo zadržati, ali i poboljšati podizanjem kvalitete poučavanja, ulaganjem u znanje i vještine nastavnog i suradničkog osoblja te nastojanjem da se u nastavu uključe i istaknuti stručnjaci iz prakse iz zemlje, ali i iz EU, kaže prof. dr. Malnar.


Programi na engleskom


Njen je plan i otvaranje Fakulteta prema međunarodnom okruženju u domeni nastavne djelatnosti kao i razvoj kolegija, ali i čitavih studijskih programa na engleskom jeziku čime bi mogli privući veći broj stranih studenata. Dodatno će se poticati i međunarodna odlazna mobilnost studenata, poticat će se društveno koristan rad studenata, a radit će se i na većoj znanstvenoj produkciji, ne samo istraživača, već i studenata. Kao jedan od većih izazova ostaje pozicioniranje primaljstva i fizioterapije kao znanstvenih disciplina.