
povezane vijesti
Ponekad pomislim kako više nemam snage, kako se više naprosto ne mogu boriti, a onda, onda mi se javi mama nekog od moje djece koja mi kaže kako su doma za vikend imali situaciju u čijem sam se središtu nalazila upravo ja. Kako se dogodio pomak na kojem smo tako ustrajno, zajednički radili. Pa opet shvatim da ne biram ja, nego je odabralo mene. Kako je to i moj život. Trud s kojim se osvaja naizgled neosvojivo i čine pomaci tamo gdje mnogi tvrde da je to nemoguće, ujedno je i najveća nagrada za ono s čime se bavim čitavog svog profesionalnog života.
Sanja Barić, magistra edukacijske rehabilitacije i licencirani Floortime terapeut. Zaposlenica Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka koja ove godine obilježava četvrt stoljeća od kako se bavi potpomognutom komunikacijom. Punih 25 godina u kojima je, ma koliko se nerijetko sudarala sa zidovima nerazumijevanja okoline, koji su i njoj samoj ponekad znali djelovati neprobojnima, njezino unutarnje ja bi ipak uvijek pobijedilo. I tako ustrajno, korak po korak mijenjajući svijet autizma na bolje.
Sanja Barić, riječki simbol borbe za pomake koje svojim znanjem i trudom čini kod osoba s autizmom. Kako njih samih, tako i okoline prema njima. Razlog zbog kojeg baš danas i baš Sanja Barić, činjenica je da 2. travnja obilježavamo Dan svjesnosti o autizmu, kao i to da je večeras u Dječjoj kući s početkom u 18 sati u organizaciji Gradskoj knjižnice Rijeka, u okviru tradicionalnog, bogato strukturiranog Tjedna dobre dječje knjige predstavljanje njezine slikovnice “Tuga”, dominantno namijenjene osobama s autizmom. Riječ je o iznimnoj minijaturi, ima svega 16 stranica, u kojoj autorica kroz svoje iskustvo tuge zbog odlaska voljenog ljubimca prenosi priču i bilježi doživljaj iste emocije kod osoba s autizmom.
Kao i pomake koje svojim radom ostvaruje kod njih. Svakako, riječ je i o pravom riječkom biseru jer je u dijelu vizualne komunikacije, silno važne za uspješnost slikovnice kod publike kojoj je dominantno i namijenjena, autor – Saša Jantolek. Sasvim osebujni likovni umjetnik koji desetljećima svojim djelima oduševljava upravo emotivni dio bića brojnih poznavatelja i zaljubljenika u njegov rad i lijepu umjetnost. “Tuga” je namijenjena djeci i starijim osobama s autizmom, intelektualnim teškoćama, kao i djeci tipičnog razvoja vrtićke dobi, dok je njezino premijerno predstavljanje dominantno, kako ističu u GK, namijenjeno odraslima – roditeljima, odgajateljima, učiteljima mada su dakako dobrodošla i djeca. Ulaz je besplatan, predviđeni prostor prima 40 posjetitelja pa je uputno doći nešto ranije.
– Sve smo lijepo posložili za večeras, no ništa od ove moje “Tuge” ne bi bilo da nema Silvana Frančiškovića, vlasnika izdavačke kuće Uliks, koji je prepoznao kako moju emociju i želju za ovakvim obraćanjem osobama s autizmom i općenito javnosti koja nedovoljno snažno percipira taj problem, tako i značaj, misiju izdavaštva kojem je od zarade važnija poruka što se prenosi pojedinim djelom. Veliko hvala Saši i Silvanu jer bez njih “Tuga” ne bi imala priliku mijenjati svijet, nadam se na bolje, već bi ostala samo mojom – tugom, zaključila je Barić.
Uvijek aktivna
Sanja Barić je prije nekoliko godina izdala i “Osjećaji od JA”, priručnik za učenje o emocijama. Pripremljen je bio kao pomoć roditeljima, članovima obitelji, učiteljima, pomoćnicima, prijateljima i svima koji poučavaju, pomažu ili se druže s osobama s poremećajem iz spektra autizma kako bi ih znali poučiti znanjima o emocijama, načinima prepoznavanja svojih i tuđih emocionalnih stanja, njihovom iskazivanju i odabiru oblika ponašanja u skladu s njima, odnosno upravljanju svojim emocijama i ponašanjem. Jednako tako, 2020. godine je bila dio tima koji je proveo projekt As sporty, namijenjen istoj ciljanoj skupini ljudi.
ICF
S obzirom da su kod nas prave, dobre institucije nedovoljno poznate u široj javnosti, ističemo ovom prigodom zakladu ICF koja je sufinancirala izlazak “Tuge”, baš kao i prethodne knjige Sanje Barić “Osjećaji od JA”. ICF između ostalih ima moto “pomognimo pomagačima”, odnosno ljudima koji svoje aktivnosti, ili dio njih, usmjeravaju prema osobama s posebnim potrebama. Zaklada je otvorena i prema donacijama, informaciju o njima se možde dobiti na adresi www.zaklada.icf.hr ili komunikacijom putem mail adrese [email protected]