Edukativna akcija

Dan crvenih haljina na Korzu: Žene u većem riziku od moždanog udara

Sanja Gašpert

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

U Hrvatskoj godišnje 12.000 osoba doživi moždani udar, a od toga je 60 posto žena kod kojih se bilježi i veća smrtnost, istaknula je prof. dr. Vladimira Vuletić



Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka i Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci, uz podršku Primorsko-goranske županije i Grada Rijeke, obilježili su međunarodni Dana crvenih haljina, globalnu zdravstveno-edukativnu akciju s ciljem podizanja svijesti o rizicima moždanog udara kod žena. Simboličnim odijevanjem u crveno cilj je podržati žene koje su preboljele moždani udar, ukazati na važnost preventivnih aktivnosti i zdravog životnog stila te postojeće načine hitnog aktivnog liječenja moždanog udara.


– U Hrvatskoj godišnje dvanaest tisuća osoba doživi moždani udar, a od toga je 60 posto žena. U riječkom KBC-u godišnje zaprimimo oko 600 pacijenata sa simptomima moždanog udara, ishemije i drugih kardiovaskularnih bolesti.


Posljednjih godina bilježi se porast oboljelih starosti između 20 i 45 godina, a najčešće moždani udar dožive stariji od 65 godina.




Jedna od tri oboljele žene umire, a jedna od pet žena oboli od moždanog udara, dok trećina oboljelih žena nakon doživljenog moždanog udara ostaje onesposobljena za život.


Veći rizik od oboljenja imaju žene, kod kojih se bilježi i veća smrtnost, pa tako dvostruko više žena umire od moždanog udara nego od raka dojke, rekla je to prof. dr. Vladimira Vuletić, predstojnica Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka, na programu obilježavanja međunarodnog Dana crvenih haljina na riječkom Korzu, koji se organizira u brojnim hrvatskim gradovima 2. veljače, u Rijeci šestu godinu za redom, a u cilju podizanja svijesti o cerebrovaskularnim bolestima kod žena.


Životne navike


Dr. Vuletić podsjetila je kako je Dan crvenih haljina akcija koju su pokrenuli u SAD-u, gdje je edukacijama i utjecajem na osvješćivanje rizika moždanog udara u žena te promjenom životnih navika smanjena smrtnost žena od moždanog i srčanog udara za 30 posto.



– Zahvaljujući ovom i nizu drugih preventivnih programa, na našoj Klinici za neurologiju u Rijeci u posljednje vrijeme bilježimo porast ljudi koji sa simptomima moždanog i srčanog udara dođu na vrijeme.


Prevencija i kontrola zdravlja jako su važni, jer se čak 80 posto moždanih udara može prevenirati promjenom životnih navika i kontrolom rizičnih čimbenika, u što spadaju povišen tlak i povećan šećer u krvi.


Upravo zbog toga na Korzu imamo postavljen infopunkt na kojem građani mogu dobiti edukativne materijale i doznati informacije o moždanom i srčanom udaru kod žena, izmjeriti tlak i kontrolirati šećer u krvi.


Ovu našu akciju podržavaju KBC Rijeka, Primorsko-goranska županija i Grad Rijeka, a ove godine priključila nam se i Udruga Srce za nju, istaknula je prof. Vuletić.


Ovu i slične preventivne akcije godinama podržava i Primorsko-goranska županija, što je potvrdila i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo Vesna Čavar, koja je i sama posjetila akciju na riječkom Korzu.


– Primorsko-goranska županija uvijek podržava sve oblike programa koji su vezani uz preventivu i edukaciju, čime se šalje snažna poruka ženama koliko je važno da brinu o svom zdravlju, rekla je Čavar.


Predavanja i revija


U ime Grada Rijeke akciji se pridružila i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karla Mušković, koja je podsjetila na rizične faktore moždanog udara specifične za žene – komplikacije u trudnoći poput povišenog krvnog tlaka i gestacijske šećerne bolesti, korištenje kontracepcije uz pušenje te korištenje hormonalne terapije u menopauzi.



– Održavanje i poticanje zdravih životnih navika, poput zdrave prehrane, nepušenja, više kretanja, jako je važno, zbog toga Grad Rijeka već šestu godinu za redom u suradnji s KBC-om Rijeka podržava ovu i slične preventivne i edukativne akcije, rekla je Mušković.


Tijekom današnjeg dana za građane su u Gradskoj vijećnici organizirana edukativna predavanja. Važnost Dana crvenih haljina i korist javnozdravstvenih akcija predstavlja predstojnica Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka prof. dr. Vladimira Vuletić, o prevenciji, prepoznavanju i liječenju moždanog udara kod žena govori doc. dr. David Bonifačić, a doc. sc. Slavica Kovačić održava predavanje o mehaničkoj trombektomiji.


U večernjim satima u foyeru HNK Ivana pl. Zajca održava se edukativna glazbeno-scenska večer s naglaskom na osobne priče pacijentica, koje i ove godine nose kreatorske crvene haljine. U glazbenom dijelu programa nastupaju mladi glazbenici, Eni Jurišić, Ana Cerovac, Vjeko Ključarić i Daniel Jurišević.


Znamenitosti osvijetljene crvenom bojom


Rijeka se i ove godine pridružila obilježavanju Dana crvenih haljina na način da će u petak navečer riječke znamenitosti biti osvijetljene crvenom bojom.


Na inicijativu Klinike za neurologiju KBC-a, Grad Rijeka, Lučka uprava i HNK-a lvana pl. Zajca, crvenim svjetlom osvijetljene su fontane na Jadranskom trgu, dizalice na riječkom lukobranu i stupovi na pročelju zgrade kazališta.