Županijski domovi za starije ne bilježe veće COVID-probleme / Foto NL ARHIVA
Djelatnici županijskih domova koji nisu cijepljeni testiraju se dva puta tjedno, a posjete korisnicima odvijaju se prema protokolu koji je za sve domove gotovo identičan
povezane vijesti
RIJEKA Uvođenje COVID-potvrda za djelatnike u sustavu socijalne skrbi na području Primorsko-goranske županije odvija se bez teškoća. Tako se barem može zaključiti na primjeru županijskih domova za starije osobe, riječkog Centra za socijalnu skrb i Doma za odrasle osobe Turnić.
Dom Kantrida, najveći ovdašnji dom za starije osobe, kapaciteta 361 korisnik, odavno je dostigao procijepljenost 82 posto djelatnika i 97 posto korisnika. Slično je i u drugim županijskim domovima za starije osobe te je procijepljenost djelatnika svih domova ili imunitet stečen preboljenjem bolesti COVID-19 u prosjeku oko gotovo 90 posto. Istovremeno, procijepljenost korisnika domova zastupljena je u rasponu od 82 posto do gotovo 100 posto.
Djelatnici županijskih domova koji nisu cijepljeni testiraju se dva puta tjedno, a posjete korisnicima odvijaju se prema protokolu koji je za sve domove gotovo identičan. To znači: uz pridržavanje epidemioloških mjera, u vanjskim i unutarnjim prostorima domova, uz predočenje COVID-potvrde ili dokaza o cijepljenju, preboljenju ili testiranju, te uz prethodne najave za posjet korisnicima u stacionarnim odjelima domova.
Posjete s COVID-potvrdama
|
Krk i Rab
U Domu Mali Kartec u Krku cijepljeno je 90 posto djelatnika, a u Domu na Rabu, koji je podružnica toga doma, cijepljeni su svi osim jednog djelatnika. U postotku je ista procijepljenost korisnika – u krčkom domu cijepljeno je 90 posto stanara, a većina ostalih neće se cijepiti iz zdravstvenih razloga, dok su u domu na Rabu cijepljeni svi korisnici osim jednoga. U lošinjskom domu cijepljeno je ili je COVID-19 preboljelo više od 90 posto zaposlenih, dok četvero djelatnika nije ni cijepljeno ni preboljelo. Isto tako, cijepljeno je 82 posto korisnika toga doma, a ostali nisu cijepljeni zbog nekih zdravstvenih razloga. U domu u Voloskom cijepljeno je oko 83 posto zaposlenih i gotovo 90 posto korisnika, a gotovo svi ostali korisnici su preboljeli COVID-19.
– U Domu Kantrida cijepljenje smo započeli još i u prosincu prošle godine. Prosječna dob naših korisnika je 90 godina, a cijepljeno je 97 posto korisnika, što znači da ih se samo nekoliko nije cijepilo. Osamnaest posto naših djelatnika nije cijepljeno, ali smo prije uvođenja obveznih COVID-potvrda razgovarali, i nije bilo problema, svi su testirani i na posao dolaze s potvrdama. Pandemiju smo prošli bez većih posljedica, a kad smo imali jedan mali prodor virusa uspjeli smo to odmah lokalizirali. Uvijek smo se pridržavali svih mjera i svih preporuka koje smo dobivali od stručnjaka. U redovitom smo kontaktu sa Zavodom za javno zdravstvo i epidemiolozima – oni nam zlata vrijede. U smislu organizacije rada, imamo stalnost osoblja, odnosno djelatnici su raspoređeni po katovima tako da dolazi do što je moguće manje kontakata među djelatnicima pojedinih katova. Više ne radimo u dva turnusa – što se, kada je trebalo, pokazalo dobrim – jer to zbog procijepljenosti sada više nije potrebno, objasnila je ravnateljica Doma Kantrida, Marija Maras.
Dom Turnić i Centar za socijalnu skrb Rijeka
|
Kantrida, Lošinj i Cres
O radu u ostalim domovima njihovi ravnatelji su slično sumirali. Kapacitet svih županijskih domova ukupno je 780 korisnika, a na listama čekanja imaju oko 2.100 osoba, no realan broj onih koji zaista trebaju dom sada je oko 620.
Cjelokupni kapacitet Kantride stalno je popunjen, a na listi čekanja toga doma prijavljeno je 1.200 starijih osoba. Ravnateljica Maras kaže da je od svih tih građana njih 250 u stvarnoj potrebi za smještajem, jer riječ je o bolesnim i nemoćnim osobama koje u većem ili manjem opsegu trebaju stalnu pomoć drugih.
Lošinjski dom – na lokacijama u Velom Lošinju i u Cresu – može primiti 93 starije osobe, i sada ima sedam slobodnih mjesta.
– Na listi čekanja imamo 52 osobe, uglavnom nepokretne i teško pokretne. Sva slobodna mjesta su za pokretne ljude, a oni odgađaju dolazak u dom dok im uistinu ne bude trebao – i bolje da je tako. Prebrodili smo teško i turbulentno razdoblje i sada je lakše, ali nema popuštanja što se tiče pridržavanja svih propisanih epidemioloških mjera, poručuje Aldo Stipanov, ravnatelj lošinjskog doma, a isto to kažu i svi ostali čelni ljudi domova.
Volosko
Gordana Stolfa, ravnateljica Doma Mali Kartec kaže da je na listi čekanja toga doma 300 osoba, od kojih 100 čeka na smještaj u stacionaru, što znači da smještaj trebaju što prije. Dom Mali Kartec ima kapacitet 166 stanara i stalno je popunjen. Nedavno otvoreni dom na Rabu može primiti 35 korisnika, i u njemu ima još sedam slobodnih mjesta u stambenom dijelu za pokretne i teško pokretne osobe.
Marijan Haupert, dugogodišnji ravnatelj Doma Volosko, otišao je u mirovinu, a na tom mjestu 1. listopada naslijedila ga je pedagoginja Gordana Saršon, koja je posljednjih godina radila kao rehabilitator u riječkom Centru za rehabilitaciju, a prije toga je bila ravnateljica te ustanove. Saršon se još upoznaje s Domom Volosko, no sumira da je procijepljenost u domu visoka, a da će uskoro postotak cijepljenih djelatnika s obje doze ili prvom dozom biti veći. Kapacitet je 125 korisnika i dom je stalno popunjen. Na listi čekanja ima 550 osoba, ali je realna lista, tj. za osobe koje su slabo pokretne ili nepokretne, pola od te brojke.