Prožimanje kultura

Predstavljena monografija o 25 godina djelovanja Hrvatsko-turskog društva Rijeka

Jakov Kršovnik

Ante Simonić, Esma Halepović Đečević i Zlatan Bakalović / Foto: M. GRACIN

Ante Simonić, Esma Halepović Đečević i Zlatan Bakalović / Foto: M. GRACIN

Monografija je dvojezična, tekstovi su pisani na hrvatskom, a na turski jezik preveo ih je Adrian Markotić



RIJEKA – Monografija o 25 godina djelovanja Hrvatsko-turskog društva Rijeka predstavljena je u Guvernerovoj palači. U 23 poglavlja knjiga donosi presjek najznačajnijih aktivnosti Društva osnovanog 30. studenoga 1995. godine.


Šestero autora, članova Društva – Esma Halepović Đečević, Vedran Obućina, Marija Šegota-Novak, Vesna Lukanović, Theodor de Canziani i Ajša Tutić Khalaf – pišu o bilateralnoj suradnji dviju zemalja i ulozi Hrvatsko-turskog društva Rijeka, obilježavanju Dana Republike Turske, izdanjima Društva i suradnjama, kulturnim događanjima, islamskoj arhitekturi u Hrvatskoj, festivalu turske kulture Tur Fest i drugim aktivnostima Društva u proteklih 25 godina.


Monografija je dvojezična, tekstovi su pisani na hrvatskom, a na turski jezik preveo ih je Adrian Markotić.




Glavna i odgovorna urednica ove monografije, kao i prve o 20 godina rada društva, je Esma Halepović Đečević, sadašnja dopredsjednica, kao i dugogodišnja predsjednica Društva te članica Inicijativnog odbora za osnivanje Društva.


Na predstavljanju je istaknula da je društvo ušlo u 27. godinu rada te, citirajući Orhana Pamuka, poručila da su satovi i datumi smišljeni da bi se uredili odnosi među ljudima i društvu, a ne da bi ljude podsjetili na Vrijeme koje zaborave.


– Neka naši satovi i datumi budu podešeni da u novom-starom ozračju nastavimo njegovati ljepotu uzajamnog prožimanja dviju kultura i nastavimo raditi na jačanju prijateljskih odnosa dviju zemalja, rekla je Esma Halepović Đečević.


Okupljenima se obratio i Ante Simonić, dopredsjednik Društva i predsjednik Inicijativnog odbora za osnivanje Društva, kao i inicijator osnivanja drugih društava međudržavnih prijateljstava. Kazao je da se ne radi o Društvu turske manjine u Hrvatskoj, nego o društvu ljudi koji se zalažu za prijateljske odnose između dviju zemalja.


– Nitko nije otok, trebamo se okrenuti svijetu, graditi prijateljske odnose. Ovo je prekrasna priča, jer ima toliko prostora za djelovanje u gradu koji je uvijek bio multijezičan, multikulturalan i multikonfesionalan. U svemu tome, ovo društvo prijateljstva dalo je ogroman doprinos, poručio je Simonić.


Moderator je bio aktualni predsjednik Društva Zlatan Bakalović, a u ime Primorsko-goranske županije govorio je Goran Petrc, pročelnik Ureda županije. Zainteresirani čitatelj koji bi želio nabaviti monografiju može se obratiti Društvu putem njihove internetske stranice https://www.htdr.hr.