Foto Vedran Karuza
Cilj je upozoriti na porast nasilja nad djecom u vrijeme pandemije, stoga je vrijeme za građansku hrabrost i zaštitu najranjivijih, poručuje Antonija Pintar
povezane vijesti
Druženjem s građanima i s djecom na Jadranskom trgu kod EPK skulpture-brojača u organizaciji Centra za participaciju žena u društvenom životu, u subotu je obilježen Međunarodni dan dječjih prava i Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece.
Plakatima učenika riječkih osnovnih škola i promotivnim materijalima nastojalo se ukazati se na važnost informiranja i osvješćivanja javnosti o problemu zlostavljanja i zanemarivanja djece koji je uvijek prisutan, a u pandemijskome vremenu je u porastu.
Kako je kazala Antonija Pintar iz Centra, nasilje postoji u raznim oblicima, od fizičkog, psihičkog zlostavljanja, seksualnog iskorištavanja, zanemarivanja djeteta, sve do nasilja putem interneta, a jedno od osnovnih prava djeteta je da živi i odrasta u zdravoj okolini, prema UN-ovoj Konvenciji.
Upravo zato nužno je, smatra, usklađeno djelovanje tijela države uprave, javnih institucija, organizacija civilnog društva te ostalih društvenih instanci s ciljem stvaranja uvjeta za trajnu dobrobit i zaštitu prava djece.
– Cilj je upozoriti na porast nasilja nad djecom u vrijeme pandemije, stoga je vrijeme za građansku hrabrost i zaštitu najranjivijih, jer samo zajedničkim djelovanjem članova društva, djeci možemo omogućiti da odrastaju u zaštićenom okruženju u kojem će biti sigurna.
Velik je problem što se nasilje često ne prepoznaje na vrijeme te izostane odgovarajuća reakcija nadležnih, kako u dijelu podrške i pomoći djetetu, tako i u dijelu utvrđivanja odgovornosti počinitelja.
Iako se u javnosti pridaje velika pažnja zločinima, javnost se više treba senzibilizirati na ono svakodnevno, često prikriveno nasilje koja se događa u obitelji, na školskom igralištu ili na internetu.
Zlostavljanje i zanemarivanje djece postoji i uvijek je tu, a naša društvena odgovornost i obaveza je da to spriječimo, istaknula je Pintar.
Dodaje kako je, prema UN-ovim podacima, obiteljsko nasilje tijekom pandemije doživjelo veliki porast, pa je više nego ikada važno zaštititi djecu koja su najosjetljivija skupina.
Hrvatska je 1991. godine, prema UN-ovoj Konvenciji o pravima djeteta preuzela obavezu da svakom djetetu jamči pravo da bude zaštićeno od nanošenja boli i lošeg postupanja, pravo na zaštitu od bilo koje vrste zlostavljanja i iskorištavanja, pravo na pomoć ako je zanemareno, ozlijeđeno te pravo na pravnu zaštitu i pravedno postupanje.
U znak potpore i podrške djeci i mladima na njihovom putu odrastanja – za život bez nasilja – Zrakoplovno društvo Krila Kvarnera podržalo je aktivnosti Udruge letom iznad Rijeke i Primorsko-goranske županije, a aktivnosti su se nastavile u prostoru Krila Kvarnera na Grobniku.