Foto Sergej Drechsler
, "Moje mjesto pod suncem" program je socijalnog uključivanja namijenjen djeci i roditeljima iz obitelji koje žive u lošijim socijalnim i ekonomskim uvjetima
povezane vijesti
Povodom Svjetskog dana borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti udruga Centar za kulturu dijaloga danas je postavila izložbu zahvale svim darivateljima programa “Moje mjesto pod suncem” te je ujedno ukazala i na važnost aktivnog angažmana svakog pojedinca, ustanove ili tvrtke u suzbijanju i borbi protiv siromaštva i socijalne isključenosti djece.
Naime, “Moje mjesto pod suncem” program je socijalnog uključivanja namijenjen djeci i roditeljima iz obitelji koje žive u lošijim socijalnim i ekonomskim uvjetima, a pruža im sustavnu razvojnu potporu u stjecanju znanja i vještina te im omogućuje da sudjeluju u aktivnostima koje bi im inače bile nedostupne.
U tom smislu članovi udruge te mnogobrojni donatori, institucije i volonteri djeci pružaju i osiguravaju struju, vodu., internet, marendu, instrukcije, zdravstvenu skrbi i sve ono što im je potrebno za rast i razvoj, a sve s ciljem pružanja djetinjstva jednakih mogućnosti.
Gradimo društvo jednakih šansi
Voditeljica projekta “Moje mjesto pod suncem” Ana Karakaš danas je istaknula da navedenom gestom žele zahvaliti svima koji su darovali svoje vrijeme, usluge ili sredstva te potaknuti građane na aktivan angažman.
– Želimo senzibilizirati građane Rijeke, ali i cjelokupnu zajednicu da se aktivno uključe u rješavanje problema siromaštva i socijalne isključenosti djece i grade društvo jednakih šansi u kojem sva djeca imaju priliku za uspjeh, na temelju svojih sposobnosti, a ne konteksta u kojem žive – kazala je Karakaš te dodala kako u programu imaju 56 djece, ali potrebe su puno veće.
Uz nju, današnjem postavljanju izložbe sudjelovali su predstavnici Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, kao i Sveučilišta u Rijeci i zaklade Vincere, koji aktivno sudjeluju, podržavaju i potpomažu rad udruge Cekade i program “Moje mjesto pod suncem”.
Sanja Barić, pomoćnica rektorice Sveučilišta u Rijeci za institucijske kapacitete i politike ovom je prilikom naglasila značaj projekta za naš grad te kazala da je sveučilište uključeno u ostvarivanje globalnih i milenijskih razvojnih ciljeva u borbi protiv siromaštva, kvalitetnog obrazovanja, podizanja kvalitete obrazovanja i uklanjanju svih nejednakosti.
– Svi zajedno od djetinjstva stvaramo i utječemo na razvoj svake jedinke. Koliko će biti zadovoljno i sretno dijete, toliko će biti u cjelokupnom životu te utjecati na život lokalne i državne zajednice – istaknula je Barić dok je pročelnica županijskog odjela za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač kazala da je Primorsko-goranska županija, u suradnji sa sveučilištem, aktivno uključena u program te je uložila znatna sredstva u posljednjih godinu dana.
Program s plemenitim ciljem
– Mene ovakvi programi neizmjerno vesele jer pokazuju snagu zajednice koja je prepoznala prilike koje treba pružiti djeci, a sve kako bi dobila uslugu koja im treba da se osjećaju dobro i prihvaćeno.
Uspješnost projekta pokazuje koliko je Rijeka otvoren i topao grad koji njeguje toleranciju i uklanja diskriminaciju – kazala je Marač, a riječki je gradonačelnik Marko Filipović pohvalio je trud i entuzijazam članova udruge koja je okupila gradske i županijske institucije, privatne donatore i zaklade u pomoći onima kojima je najpotrebnije.
– Ovaj projekt promiče vrijednosti koje i sami zastupamo, a to je otvorenost, tolerancija, uključivost te mi je drago što smo mogli pomoći, rekao je Filipović dodajući da će se u program i rad udruge podupirati i u budućnosti, sukladno svojim proračunskim mogućnostima.
Na kraju se je Goran Abramović, osnivač zaklade Vincere, zahvalio svim donatorima kampanje te kazao kako je udruga Cekade ostvarila kvalitetan program s plemenitim ciljem.
– Ovom kampanjom i donacijama želimo pokazati da nije samo obaveza lokalne samouprave i države da pomažu zajednici u kojoj žive i rade, već je to obaveza svih nas građana i privatnog sektora – poručio je Abramović.