Nasilje u sjeni

Čak 90.000 starijih žena u Hrvatskoj doživjelo neki oblik nasilja

Marin Bolić

Foto: A. KRIŽANEC

Foto: A. KRIŽANEC

Zlostavljane osobe najčešće ne prijavljuju nasilje zbog toga što je većinom riječ o zlostavljačima članovima njihovih obiteljiistaknula je Karla Horvat Crnogaj



RIJEKA – “Prijavite one koji obezvrjeđuju zlatne godine” poruka je edukativne izložbe “Nasilje u sjeni: Izložba o dizanju svijesti o starijim ženama žrtvama nasilja”, što je postavljena u Dječjoj kući u Art-kvartu “Benčić”.


– Ovom se edukativnom izložbom u javnom prostoru diže vidljivost jednog jako velikog društvenog problema – nasilja nad ženama starije životne dobi, rekla je Karla Horvat Crnogaj, u ime Zaklade “Zajednički put”, koja je partner s Domom za djecu i odrasle žrtve obiteljskog nasilja “Duga-Zagreb” i Gradom Zagrebom u kampanji koju je pokrenula udruga B.a.B.e.


Osim široj javnosti, projekt je namijenjen i onoj stručnoj te osobama što su doživjele nasilje, kao i višim instancama, tj. ljudima koji donose odluke vezane uz ovaj problem.




– Projektom i kampanjom želimo potaknuti ljude da se informiraju, osvijeste ovaj problem, zbog toga što se dosta često dogodi da se psihički i fizički znakovi toga da je osoba doživjela nasilje pripisuju očekivanim posljedicama procesa starenja.


Izložba je već postavljena u Zagrebu i u Osijeku, a nakon Rijeke putuje za Split.


U svakom smo gradu odabrali jedan prostor koji je jako živ, gdje se puno prolazi, a sve kako bi čim većem broju ljudi skrenuli pozornost na ovaj problem.


Ovdje smo u Dječjoj kući, a u Osijeku je izložba bila postavljena u trgovačkom centru, kao što će biti i u Splitu, rekla je Horvat Crnogaj te istaknula kako zlostavljane osobe najčešće ne prijavljuju nasilje zbog toga što je većinom riječ o zlostavljačima članovima njihovih obitelji, a nerijetko je motiv i ekonomska, odnosno zdravstvena situacija žrtve.


– Samo 10% počinitelja nasilja nad starijim ženama su osobe koje nisu dio njihove obitelji, pa je često riječ o tome kako one ne žele, ili se boje, izložiti člana obitelji ili je pak riječ o nekome o kome ovise zbog svoje ekonomske ili zdravstvene situacije. Ti motivi proizlaze iz podataka za grad Zagreb, dok podatke na razini čitave države nemamo, no u planu je prikupiti ih, objašnjava Horvat Crnogaj.


Izložba je financirana sredstvima EU-a iz programa CERV – Građani, jednakost, prava i vrijednosti te je dio javne kampanje u sklopu projekta puSHEd – Protect, Understand, Support, Help the Elderly, s ciljem osvještavanja nasilja nad ženama starije životne dobi. Kampanjom se želi potaknuti veći broj prijava nasilja te utjecati na promjenu društvenih stavova, kao i pospješiti sustav zaštite i podrške zlostavljanim osobama.


Prema podacima Eurostata za 2021. godinu, u Hrvatskoj je čak 17,8% žena starije životne dobi, dakle oko 90.000 njih, doživjelo neki oblik nasilja. Na posterima što su izloženi, prikazane su ilustracije starijih žena, a na stražnjem dijelu su navedene vrste nasilja: od psihičkog, fizičkog, ekonomskog, seksualnog do digitalnog te zanemarivanja.


Također, na izložbi su dane smjernice kako prepoznati nasilje i kome se obratiti za pomoć, a jedan od načina je i pozivom na besplatni broj 0800/200-144.