Srednjoškolci će prema svojim srednjim školama ove godine krenuti u ponedjeljak 4. rujna / Foto V. KARUZA
Završetak prijava obrazovnih programa i početak ispisa prijavnica je 25. kolovoza, dok će objava konačnih ljestvica poretka biti 26. kolovoza. Dostava upisnica i potrebnih dokumenata u školu bit će od 26. do 29. kolovoza, a objava slobodnih mjesta nakon jesenskog upisnog roka 30. kolovoza
povezane vijesti
- Nakon teksta u našem listu pravobranitelj za osobe s invaliditetom zatražio očitovanje Fakulteta
- Hauser poriče Štimčeve optužbe da su neupisani studenti polagali ispite, pričali smo sa obojicom
- Više nema diplome koja ne jamči radno mjesto. Imamo dugi popis deficitarnih zanimanja, traži se gotovo sve
RIJEKA – Za završene osnovce koji u ljetnom upisnom roku nisu uspjeli naći mjesto u srednjoškolskim klupama, u ponedjeljak 21. kolovoza počinje jesenski upisni rok, a u primorsko-goranskim srednjim školama nakon ljetnog upisnog kruga slobodno je još 328 upisnih mjesta u 19 škola.
Popunjenost programa
Početak prijava u sustav i prijava obrazovnih programa za jesenski rok upisa je 21. kolovoza, a završetak prijava obrazovnih programa i početak ispisa prijavnica 25. kolovoza, dok će objava konačnih ljestvica poretka biti 26. kolovoza. Dostava upisnica i potrebnih dokumenata u školu u koju se učenik upisao bit će od 26. do 29. kolovoza, a objava slobodnih mjesta nakon jesenskog upisnog roka 30. kolovoza.
Prema podacima PGŽ-a, škole su u ljetnom roku upisale 2.612 učenika, što je u odnosu na prošlu školsku godinu 102 učenika više, odnosno četiri posto više nego lani. U odnosu na lani, umjetnički programi bilježe 13 posto više upisanih učenika, strukovni 4, a gimnazije 3 posto više. Najveći broj učenika, njih 2.504, upisalo se u 30 srednjih škola kojima je osnivač Primorsko-goranska županija, dok se 74 učenika upisalo u Salezijansku klasičnu gimnaziju, a 31 učenik u Srednju školu Andrije Ljudevita Adamića. Ukupna popunjenost svih programa u ljetnom roku bila je 89 posto, a najveću popunjenost bilježe strukovni i obrtnički programi koji su popunili 93 posto upisne kvote te, tradicionalno, gimnazijski programi s 90 posto popunjene upisne kvote, dok su umjetnički programi popunili 84 posto, a programi za učenike s teškoćama 44 posto.
Slobodna mjesta
|
Zatvorena vrata
Na jesenskom upisnom roku vrata budućim srednjoškolcima neće otvoriti čak 15 primorsko-goranskih srednjih škola jer su upisne kvote popunile već u ljetnom upisnom roku, a riječ je o Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji, Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji, Gimnaziji Andrije Mohorovičića, Gimnaziji Eugena Kumičića Opatija, Salezijanskoj klasičnoj gimnaziji, Prirodoslovnoj i grafičkoj školi, Medicinskoj školi, Ekonomskoj školi Mije Mirkovića, Srednjoj školi za elektrotehniku i računalstvo, Tehničkoj školi, Građevinsko tehničkoj školi, Pomorskoj školi Bakar, Hotelijersko-turističkoj školi Opatija, Elektroindustrijskoj i obrtničkoj školi te Obrtničkoj školi Opatija. Uz škole koje su upisne kvote popunile do posljednjeg mjesta na ljetnom upisnom roku, popunjeni su i gimnazijski programi u Srednjoj školi Ambroza Haračića Mali Lošinj te u Srednjoj talijanskoj školi program prirodoslovno-matematičke gimnazije, a vrlo dobru popunjenost koja prelazi 90 posto upisne kvote imaju i Škola za primijenjenu umjetnost, Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja, Škola za trgovinu i modni dizajn te Srednja škola »Hrvatski kralj Zvonimir« Krk. U tim je školama za jesenski upisni rok ostalo svega nekoliko mjesta.
Besplatni udžbenici
Iako roditelji većine srednjoškolaca sami moraju financirati udžbenike, dio njih – oko tisuću u Hrvatskoj – prema ovotjednoj odluci Vlade, iduće školske godine ostvarit će pravo na besplatne obvezne udžbenike, a riječ je o srednjoškolcima čija kućanstva najkasnije do 31. kolovoza ostvare priznato pravo na minimalnu zajamčenu naknadu. Iz te su odluke izuzeti oni koji već po nekoj drugoj osnovi dobivaju besplatne udžbenike ili oni koji su pali razred. Daleko veći broj srednjoškolaca ostvarit će pravo na sufinanciranje javnog prijevoza. Pravo od sufinanciranja 75 posto troška, kao i lani, imaju oni koji pohađaju redovno srednju školu i koji kupuju redovnu mjesečnu kartu za autobus ili vlak i kojima je udaljenost do škola veća od pet kilometara. Onima kojima je zajamčena minimalna naknada ili pomoć za uzdržavanje te onima bez roditeljske skrbi, financirat će se sto posto iznosa mjesečne karte. Prošle školske godine pravo na sufinanciranje, odnosno financiranje troškova međumjesnoga javnog prijevoza ostvarilo je oko 45 tisuća učenika, što je oko 31 posto svih učenika srednjih škola u Hrvatskoj.