Foto S. Drechsler
Radi se o oko 100 mjesta više nego lani. Na sveučilišne diplomske i stručne diplomske studije moći će se upisati 2.426 završenih preddiplomaca, što je oko 200 mjesta više
povezane vijesti
RIJEKA – Senat Sveučilišta u Rijeci na posljednjoj je sjednici donio odluku o upisnim kvotama za iduću akademsku godinu, a za upis na sveučilišne prijediplomske, stručne prijediplomske i sveučilišne integrirane studije predviđeno je ukupno 3.605 upisnih mjesta, što je za stotinjak mjesta više nego na prošlogodišnjim upisima.
Novi studiji
Istovremeno je usvojena i upisna kvota za sveučilišne diplomske i stručne diplomske studije na koje će se moći upisati 2.426 završenih preddiplomaca, što je dvjestotinjak upisnih mjesta više nego lani. Ta upisna kvota uključuje i kvote za nove studije: združeni stručni studij Master of Sustainable Outdoor Hospitality Management Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu te Kognitivne znanosti – Kognicija i um Filozofskog fakulteta, kao i upisne kvote za nove studije Fakulteta zdravstvenih studija za koje akreditacijski postupak nije završen, a to su sveučilišni diplomski studiji Sestrinstvo–Javno zdravstvo i Sestrinstvo – Gerontologija i palijativna skrb starijih.
Prijave za preddiplomske razine studija putem NISpVU-a u pravilu će biti otvorene do 19. srpnja, a iznimka su Fakultet dentalne medicine za koji će se prijave okončati već 31. svibnja, dok će Fakultet zdravstvenih studija prijave zaključiti 16. lipnja, a Odjel za biotehnologiju 23. lipnja.
Novost ovogodišnjih upisa je da su pojedini fakulteti na temelju sporazuma potpisanog sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan Republike Hrvatske osigurali upise pod posebnim uvjetima te su za njih osigurali posebnu upisnu kvotu. Riječ je o pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u 12 europskih država, kao i Hrvatima iseljenicima u prekooceanskim i europskim državama i njihovim potomcima. Za te su kandidate predviđena ukupno 144 upisna mjesta i to 76 za preddiplomsku razinu studija i 68 za diplomsku razinu studija. Te se upisne kvote odnose na pripadnike hrvatske manjine u Republici Austriji, Republici Srbiji, Republici Sloveniji, Slovačkoj Republici, Rumunjskoj, Republici Makedoniji, Mađarskoj, Talijanskoj Republici, Crnoj Gori, Češkoj Republici, Republici Kosovo i Republici Bugarskoj, kao i na Hrvate iseljenike u prekomorskim i europskim državama i njihove potomke. Kandidat koji je svoje srednje školovanje završio izvan Hrvatske dužan je samostalno paralelno provesti dva postupka, a riječ je o postupku priznavanja inozemne srednjoškolske kvalifikacije te postupku podnošenja prijave sastavnici Sveučilišta u Rijeci za upis na studij.
Također, kandidati koji su završili četverogodišnju srednju školu prije 2010. godine ne moraju položiti ispite državne mature, već se temeljem rezultata postignutih na razredbenom postupku koji provode visoka učilišta mogu upisati na određene studije Ekonomskog, Građevinskog i Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Raspodjela mjesta
Od ukupne upisne kvote za preddiplomske studijske programe najveći broj upisnih mjesta, 2.595, odnosi se na redovne studente, dok će se za izvanredne studente osigurati ukupno 836 mjesta. Najveću upisnu kvotu ima Ekonomski fakultet koji će upisati 485 brucoša, dok će Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu upisati 428 novih studenata, Filozofski fakultet 415 studenata, a Tehnički fakultet njih 395. Pomorski fakultet raspolaže upisnom kvotom od 360 studenata, Pravni fakultet 300, Medicinski fakultet planira upisati 273 brucoša, a Fakultet zdravstvenih studija 180. Građevinski fakultet ima upisnu kvotu od 178 mjesta, Učiteljski fakultet od 120 mjesta, a Fakultet informatike i digitalnih tehnologija upisat će 92 studenta.
Na Fakultet dentalne medicine ove će se godine moći upisati 62 brucoša, Odjel za biotehnologiju planira primiti 48 novih studenata, Fakultet za matematiku njih 47, a Fakultet za fiziku 24, dok će se na sveučilišni preddiplomski studij Politehnika, kao i na sveučilišni preddiplomski studij Logopedija, upisati po 30 studenata.
Diplomska razina
Poput kvote za preddiplomski studij, i u ukupnoj upisnoj kvoti za diplomsku razinu studija najveći broj upisnih mjesta, 1.486, namijenjen je redovnim studentima, dok će se izvanrednim studentima ustupiti 803 mjesta. Najviše upisnih mjesta za buduće diplomce, 459, imat će Filozofski fakultet, dok će Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu imati 376 mjesta, a Ekonomski fakultet 350. Tehnički je fakultet za diplomce osigurao 313 upisnih mjesta, Pomorski fakultet 220, dok su Pravni fakultet i Fakultet zdravstvenih studija osigurali svaki po 100 mjesta. Građevinski će fakultet upisati 67 studenata, Fakultet informatike i digitalnih tehnologija 65, Akademija primijenjenih umjetnosti 61, Fakultet za matematiku 58, Fakultet za fiziku 54, a Odjel za biotehnologiju će upisati 58 studenata. Medicinski fakultet planira upis 33 studenata, Učiteljski fakultet njih 40, dok će sveučilišni diplomski studij Politehnika i informatika upisati 42, a sveučilišni diplomski studij Logopedija 30 studenata. Senat je utvrdio i upisne kvote doktorskih studija na koje će se iduće akademske godine ukupno upisati 332 buduća doktoranta, kao i kvote za specijalističke studije koja će iznositi 725 upisnih mjesta.
Omogućena kombinirana mobilnost studenata
Sveučilište u Rijeci raspisalo je natječaj za mobilnost studenata u svrhu pohađanja Kombiniranih intenzivnih programa (Blended Intensive Programs – BIPs) u 2023./2025. u okviru programa Erasmus. Riječ je o kratkim, intenzivnim programima u kojima se primjenjuju inovativni načini učenja i poučavanja, uključujući suradnju putem interneta. Programi mogu uključivati učenje usmjereno na konkretna pitanja, u kojem transnacionalni i transdisciplinarni timovi zajedno rade na njihovu rješavanju. Studenti mogu, u dogovoru s inozemnom institucijom, ostvariti kombiniranu (blended) mobilnost u okviru Kombiniranog intenzivnog programa (Blended Intensive Program – BIP) ukoliko ga inozemna ustanova organizira. Pritom fizička mobilnost mora trajati minimalno 5 dana, a maksimalno 30 dana uz obveznu virtualnu mobilnost prije, tijekom ili nakon fizičkog dijela mobilnosti. Blended mobilnost u okviru BIP-a mora rezultirati s minimalno ostvarena 3 ECTS boda.
Uvjet koji mora biti ostvaren prije odlaska na mobilnost je potpisan međuinstitucijski Erasmus+ sporazum o suradnji između Sveučilišta u Rijeci i partnerske visokoškolske ustanove u inozemstvu koja organizira BIP. Mobilnost se može ostvariti u zemljama EU-a, Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu, Srbiji, Makedoniji ili Turskoj te mora biti ostvarena u razdoblju od 1. lipnja 2023. do 31. srpnja 2025. godine.