Prijevremeno rođenim dijetetom smatra se ono rođeno prije 37. tjedna trudnoće / Foto ISTOCK
U županijama za koje skrbi Odjel za intenzivno liječenje novorođenčadi KBC-a Rijeka, prošle je godine rođeno 4.206 djece, pri čemu je prijevremeno rođeno njih 5,46 posto, odnosno 130
povezane vijesti
RIJEKA – Danas se obilježava Međunarodni dan prijevremeno rođene djece koje se svake godine u svijetu rodi oko 15 milijuna, a u Hrvatskoj ta brojka iznosi oko 2.500 novorođenčadi, ili oko šest posto živorođene djece. Njihov udio u zadnjih nekoliko godina u neprekidnom je porastu. Primjerice, prošle je godine u Hrvatskoj rođeno 36.641 živorođeno djete, a od toga u županijama za koje skrbi Odjel za intenzivno liječenje novorođenčadi KBC-a Rijeka 4.206 djece, pri čemu je prijevremeno rođeno njih 5,46 posto, odnosno 130 prijevremeno rođenih beba.
Komplikacije
– Prijevremeno rođeno novorođenče zahtijeva pojačanu bolničku i izvanbolničku skrb, jer zbog nezrelosti ima veći rizik od razvoja različitih komplikacija koje rezultiraju povećanim mortalitetom, ali i morbiditetom. Osobito je ugrožena novorođenčad s gestacijskom dobi manjom od 32 tjedna i porođajnom težinom manjom od 1.500 grama. Komplikacije prematuriteta dijele se na kratkoročne, koje nastaju za vrijeme novorođenačkog razdoblja i dugoročne, koje se mogu javiti i kasnije, a često nedonoščad prate cijelog života. Stoga je u skrbi za prijevremeno rođeno novorođenče uključen velik broj liječnika i medicinskih sestara, fizioterapeuta, psihologa, defektologa, pedagoga, objašnjava dr. Koraljka Manestar Rukavina, pedijatrica neonatologinja iz KBC-a Rijeka.
U prvim danima života prijevremeno rođene djece najvažniju ulogu imaju upravo pedijatri neonatolozi i neonatološke medicinske sestre. Kako ističe Manestar Rukavina, upravo je zbog toga posebno važno da se rađanje djece izrazito niske i vrlo niske porodne težine odvija u rodilištima koja imaju potrebnu opremu te da se opskrba i liječenje prematurusa pruža od subspecijalista neonatologa i drugog posebno educiranog osoblja u jedinicama intenzivnog liječenja novorođenčadi. Naime, i uz postojeću najsuvremeniju opremu, a bez posebno educiranog osoblja, nije moguće postići značajniji napredak u preživljavanju djece lakše od 1.500 grama.
Visoka smrtnost
– Smrtnost prijevremeno rođene novorođenčadi u svijetu je još uvijek visoka. Prema literaturi, stopa preživljavanja prijevremeno rođenog novorođenčeta u dobi od 24 tjedna je između 60 i 70 posto, rođenog u 28. tjednu trudnoće je između 80 i 90 posto, dok prijevremeno rođeno novorođenče rođeno u 32. tjednu trudnoće ima šanse za preživljavanje od 95 posto. Stopa preživljavanja prijevremeno rođene novorođenčadi u KBC-u Rijeka je visoka, s ukupnim ranim neonatalnim mortalitetom za 2021. godinu od 0,8 promila. Naš je zajednički cilj pomoći nezrelom novorođenčetu prevladati izazove prijevremenog dolaska na svijet i osigurati maksimalnu kvalitetu života. U tome nam pomažu i njihovi roditelji koji su od prvih trenutaka prisutni uz svoje dijete i koji, zajedno s cjelokupnim osobljem Klinike, čine tim koji ima jedan cilj – cjelovitost psihofizičkog dobra našeg nedonoščeta. U tu svrhu Klinika za pedijatriju u postupku je osnivanja ambulante za praćenje prijevremeno rođene novorođenčadi koja će omogućiti dugoročan kontinuitet skrbi svakom prijevremeno rođenom novorođenčetu, zaključuje Manestar Rukavina.