Kont

Brodomaketarski Grand Prix: Brodići od recikliranog materijala zaplovili Rječinom

Valentina Botica

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević

Timova je bilo 13, a maketa nešto više jer je bilo dopušteno natjecati se s više maketa po timu



Navikli smo na makete sačinjene od raznih materijala, ali brodići od recikliranog otpada uvijek su dobra ideja jer potiču mlade na kreativnost, ali i učenje o ekologiji.


U subotu popodne takvi su brodići zaplovili Rječinom tijekom Brodomaketarskog Grand Prixa. Ovaj Grand Prix dio je festivala “Pozdrav s Riječke rivijere!” udruge Urbani separe, a organiziran je u suradnji s Hrvatskim savezom brodomaketara.


Foto galerija: Brodomaketarski Grand Prix na Kontu Foto: Nikola Blagojević


Dunja Legović i Ognjen Andrić iz Hrvatskog saveza brodomaketara objasnili su kako je došlo do suradnje, ali i kako su nastale brodice.




“Naša uloga je okupljanje brodomaketara i organiziranje brodomaketarskih izložbi, ali i uvođenje naših najmlađih u brodomaketarske vode. To radimo putem radionica u školi, a ovaj put smo makete slagali od otpada i recikliranog materijala”, rekla je Legović.



Prvi dio natjecanja bila je temeljita procjena stručnog žirija koji je ocjenjivao konstrukcijska svojstva, dizajn i koliko je brodica ‘ekološka’. Bodovi za ekologiju ovisili su o tome koliko su materijali koji su korišteni ispunili kriterije recikliranja.


Naprimjer, brodovi koji su napravljeni od selotejpa nisu visoko rangirali na ovom bodovanju, ali oni koji su koristili već postojeći otpad kao što je stiropor ili korištene boce, dobili su više bodova.



Iako je početna ideja bila da brodići plutaju skroz do Delte, organizatori su ipak odlučili da će ići samo do prvog mosta, jer je rijeka bila prilično mirna i spora. Timova je bilo 13, a maketa nešto više jer je bilo dopušteno natjecati se s više maketa po timu.


“Bili su toliko kreativni, na našim radionicama su bili puni ideja, da smo jednostavno u hodu promijenili pravila jer je bilo šteta ne iskoristiti njihove potencijale”, pojasnila je Legović.



Sudionici su školarci, većina ih je 7. ili 8. razred, a do radionica su došli preko Centra tehničke kulture kroz program “Ljeto na Školjiću” i Urbani separe i njihov festival “Pozdrav s Riječke rivijere!”.


Dario Jošt i Antonio Tufekčić su se prijavili na radionice i natjecanje jer im je izgledalo zanimljivo i jer su htjeli naučiti nešto novo. Antoniju je ovo druga godina, a Dariju prva. Natjecali su se s dva broda – jedan je napravljen od plastične boce i stabilizatora, a drugi od drva i ljepljive trake.



 


 


Oba broda završila su kao pobjednička te su kao tim osvojili prvo i drugo mjesto. Program i proglašenje je vodila devetogodišnja Nuša Zelič.