Inga Kavazović, Nina Pereza, Bojan Polić, Jasna Prpić Oršić i Vedrana Mikulić Crnković
Čak petero znanstvenika Sveučilišta u Rijeci ove se godine našlo među laureatima Državnih nagrada za znanost
povezane vijesti
Čak petero znanstvenika Sveučilišta u Rijeci ove se godine našlo među laureatima Državnih nagrada za znanost.
Riječ je o prof.dr. Bojanu Poliću s Medicinskog fakulteta koji je nagrađen s godišnjom nagradom za životno djelo. prof.dr. Jasni Prpić Oršić s Tehničkog fakulteta koja je nagrađena godišnjom nagradom za znanost u području tehničkih znanosti te o izv.prof. dr. Vedrani Mikulić Crnković s Odjela za matematiku kojoj je pripala godišnja nagrada za popularizaciju i promidžbu znanosti u području prirodnih znanosti.
Doc. dr. Nina Pereza s Medicinskog fakulteta nagrađena godišnjom nagradom za popularizaciju i promidžbu znanosti u području biomedicine i zdravstva, a dr.sc. Inga Kavazović s Medicinskog fakulteta nagrađena je godišnjom nagradom za znanstvene novake u području biomedicine i zdravstva.
O Bojanu Poliću
Ukupno će biti nagrađen 31 hrvatski znanstvenik, a prof.dr. Bojan Polić nagrađuje se za cjelokupni znanstveni doprinos u području biomedicine i zdravstva i to u području imunologije te za iznimni doprinos zajednici unapređenjem znanstvene infrastrukture, odgajanjem novih generacija znanstvenika i bogatom nastavnom aktivnošću.
Svoja otkrića u području istraživanja mehanizama imunološkog nadzora latentne citomegalovirusne infekcije, biološke uloge imunoloških receptora i uloge imunološkog sustava u razvoju metaboličkog sindroma u debljini objavio je u vrhunskim međunarodnim časopisima.
Utjecaj ovih radova na međunarodnom nivou vidljiv je iz scientometrijskih podataka, ali i izbora profesora Polića za predsjednika Europske federacije imunoloških društava, krovne organizacije europskih imunologa s 14.000 članova, koju će obnašati u razdoblju od 2024. do 2027. godine.
Zaslužan je za uspostavu najmodernije znanstvene infrastrukture, čime je stvorio preduvjete za vrhunske znanstvene rezultate svojoj grupi, ali i drugim znanstvenicima u svojoj sredini. Vođenjem nacionalnih i internacionalnih znanstvenih projekata mentorirao je mnoge mlade znanstvenike, održao je niz predavanja, posebice onih plenarnih te bio aktivan u recenziranju nacionalnih i međunarodnih projekata i radova.
Također treba naglasiti uključenost profesora Bojana Polića u nastavi uz voditeljstvo nekoliko kolegija na poslijediplomskoj i diplomskoj razini. Aktivan je član čak devet inozemnih i tuzemnih znanstvenih društava, a za svoj rad dobio je veći broj nagrada
O Jasni Prpić Oršić
Za značajna znanstvena dostignuća u području tehničkih znanosti, posebice za istraživanja numeričke simulacije dinamike broda i pomorskih objekata, valnih opterećenja i odziva morskih objekata te inženjerstva morske tehnologije nagrađena je prof.dr. Jasna Prpić Oršić.
U suradnji s vrhunskim svjetskim istraživačkim centrima u Norveškoj, Japanu i Portugalu provodila je koordinirana istraživanja u području hidromehanike plovnih objekata.
Rezultatima i saznanjima objavljenim u značajnim međunarodnim publikacijama predloženica je dala značajan doprinos kako u razumijevanju problema, tako i u praktičnom poboljšanju matematičkih modela za njihovo rješavanje.
Prof.dr. Prpić Oršić objavila je u prošloj godini 18 znanstvenih radova, od toga devet u uglednim časopisima baveći se temama procjena održive brzine broda na valovima, smanjenja potrošnje goriva te smanjenja emisije stakleničkih plinova.
O Vedrani Mikulić Crnković
Izvanredna profesorica Odjela za matematiku Vedrana Mikulić Crnković nagrađuje se za značajan doprinos popularizaciji i promidžbi prirodnih znanosti.
Iz opsežne liste njezinih više od trideset realiziranih aktivnosti treba istaknuti organizaciju Festivala znanosti u Rijeci, dvije umjetničke izložbe s temom popularizacije znanosti, kreiranje i implementaciju on-line kolegija Imaginary – čarobna matematika, sudjelovanje u dizajnu i realizaciji virtualnog bijega iz matematičke sobe Math Escape te 13 radionica s predavanjima uživo za razne dobi učenika.
O Nini Pereza
U istoj kategoriji nagrađena je i doc.dr. Nina Pereza koja uz istaknuti znanstveni i nastavni rad ima značajan i vrlo opsežan dugogodišnji doprinos popularizaciji i promidžbi znanosti.
Docentica Pereza je aktivno promicala znanstvene aktivnosti studenata medicine i to osnivanjem i voditeljstvom studentskih sekcija za znanost časopisa Medicina Fluminensis i Centra za unaprjeđenje nastavničkih kompetencija i komunikacijskih vještina pri Medicinskome fakultetu u Rijeci.
Zatim provođenjem edukacija o znanstvenoj metodologiji i komunikaciji znanosti na radionicama na Medicinskome fakultetu u Rijeci i Osijeku, popularizacijom studentske znanstvene aktivnosti, objavom triju priručnika posvećenih studentskoj znanstvenoj aktivnosti te stručnom potporom studentskim znanstvenim skupovima.
U prošloj godini objavila je pet priručnika Medicinskoga fakulteta u Rijeci posvećenih znanstvenoj metodologiji i opismenjavanju u području medicinske genetike te je pokrenula i akreditirala program cjeloživotnog učenja za zdravstvene radnike pod naslovom “Praktična znanost za zdravstvenu profesiju”.
Osnovala je i postala prva voditeljica Centra za genetičku edukaciju pri Medicinskome fakultetu u Rijeci, kao nove ustrojbene jedinice namijenjene podizanju razine genetičke pismenosti.
O Ingi Kavazović
Poslijedoktorandica Medicinskoga fakulteta Inga Kavazović nagradu će primiti kao vrlo uspješna mlada znanstvenica sa značajnim doprinosom razvoju imunologije na području istraživanja memorijskih CD8 limfocita T, kao i mehanizama koji reguliraju klonalnu raznolikost imunološke memorije.
Tomu može posvjedočiti broj i kvaliteta objavljenih znanstvenih radova u relativno kratkom razdoblju.
Među njima je pet znanstvenih članaka objavljenih u vrhunskim časopisima indeksiranim u svjetskim bazama podataka u kojima je pristupnica na tri rada prvi autor.
Posebice se ističe rad objavljen prošle godine u kojem je otkriven molekularni mehanizam koji kontrolira raznolikost imunološke memorije posredovane CD8 limfocitima T.
Također, u radu je prvi put pokazana mogućnost terapeutskog moduliranja u svrhu unaprjeđenja učinkovitosti cjepiva. Svi radovi čine istraživačku cjelinu s fokusom na imunologiju.