PPMHP

Boćanje i boćarsko prigovaranje: Izložba posvećena mediteranskom fenomenu i sastavnom životu naših starih

Bruna Matičić

Ivana Šarić Žic, Nikolina Radić Štivić, Sonja Šišić / Foto: V. KARUZA

Ivana Šarić Žic, Nikolina Radić Štivić, Sonja Šišić / Foto: V. KARUZA

Posljednjih godina puno se govori o nematerijalnoj kulturnoj baštini, a boćanje doista ima tu karakteristiku, naročito u našem kraju u kojoj nosi izniman identitetski pečat - rekla je Ivana Šarić Žic



RIJEKA – Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka pripremio je zanimljivu izložbu u čast boćanju, tradicionalnoj igri kao važnom elementu baštine našega kraja. Izložba “Boćanje i boćarsko prigovaranje” koja u fokusu ima tradicionalno starinsko boćanje kao mediteranski fenomen druženja i tjelesne aktivnosti te njegove promjene kroz godine, bit će otvorena u srijedu u 18 sati u perivoju PPMHP, a njezino su otvaranje najavile ravnateljica muzeja Nikolina Radić Štivić, autorica izložbe Ivana Šarić Žic i pročelnica županijskog Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić.


Osobni motivi i emocije


U uvodnom obraćanju ravnateljica Nikolina Radić Štivić istaknula je da je specifičnost izložbe priređivanje na otvorenom, u perivoju muzeja, te je naglasila kako je razgled izložbe besplatan, a moći će se moći pogledati i u virtualnom obliku na mrežnoj stranici Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskoj primorja.


Na kraju se zahvalila Ministarstvu kulture i medija Republike Hrvatske te Primorsko-goranskoj županiji, kao i svim djelatnicima i suradnicima koji su pomogli u realizaciji ove izložbe.




Autorica izložbe Ivana Šarić Žic kazala je da su je na istraživanje i postavljanje izložbe s jedne strane ponukali osobni motivi i emocije, jer je s ocem kao dijete odlazila na mjesno boćalište, ali i profesionalni, jer je riječ o važnom dijelu nematerijalne baštine.


– Smatram da je riječ o temi koja zaista zaslužuje da ju obrade etnolozi, kulturni antropolozi i muzealci.


Posljednjih godina puno se govori o nematerijalnoj kulturnoj baštini, a boćanje doista ima tu karakteristiku, naročito u našem kraju u kojoj nosi izniman identitetski pečat – rekla je Ivana Šarić Žic te objasnila da je boćanje kao sportska disciplina, zahvaljujući rezultatima sportaša, iznimno dobro popraćeno u stručnoj literaturi.


Međutim, u fokusu ove izložbe je ono tradicionalno, narodno boćanje koje je bilo sastavni dio života naših “starih”, ali i promjene koje je ova aktivnost doživjela kroz godine. Uz stare monografske publikacije koje su poslužile kao dragocjen izvor podataka, zahvaljujući velikom broju suradnika, pojedinaca i institucija, izložba uključuje i veliki broj povijesnih fotografija na kojima se mogu uočiti razlike u odjeći igrača, vrsti boća i joga, odnosno igrališta, kazala je autorica izložbe te naglasila kako otvaranjem ove izložbe neće završiti istraživanje već bi u budućnosti voljela produbiti ovu zanimljivu temu.


Pročelnica županijskog Upravnog odjela za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić izrazila je zadovoljstvo što je Primorsko-goranska županija dala podršku u organizaciji ove izložbe te je istaknula vrijednost boćanja za baštinu ovoga područja.


– Teško je reći kada su se prve boće zakotrljale našim krajem, ali boćanje je tradicionalan sport u našoj županiji koji su njegovali naši djedovi i pradjedovi. Vjerujem da će ova izložba biti jedna od onih koje će se pamtiti i koja će privući veliki broj posjetitelja jer govori upravo o nama i našim životima, odnosno životima naših predaka, kazala je pročelnica Šišić.


Do 31. listopada


Izložba će ostati otvorena do 31. listopada, a za vrijeme njezina održavanja djelatnici i suradnici muzeja pripremili su i niz popratnih programa i društvenih igara prilagođenih starijoj i mlađoj populaciji, uključujući i male turnire u boćanju. O točnim terminima navedenih programa javnost će naknadno obavijestiti, a nadaju se da su ovom izložbom i programima utjecati na to da tradicionalno boćanje koje njeguju pripadnici starijih generacija, utjecati da ovaj vid aktivnosti opstane u budućnosti.