Tri gastronomska dana

Bili smo na Porto Etno festivalu: Užitak i za uši, i za nepca

Ervin Pavleković

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Posjetiteljima kojih je bilo na svakome štandu mirisom su bili pojednako primamljivi specijaliteti iz neke od zemalja regije ili ostatka Europe, kao i specijaliteti nekih dalekih zemalja poput Filipina, Trinidada i Tobaga, ili pak Kanade.



RIJEKA – Porto Etno festival i ove je godine donio zanimljiva događanja, pa je tako riječka publika drugoga dana festivala imala prilike uživati u Rijeka’s Music Expat, koncertu profesionalnih glazbenika iz raznih dijelova svijeta, a trećega su dana, u subotu ujutro, Trg Riječke rezolucije ispunili bogati mirisi specijaliteta riječkih nacionalnih manjina.


Drugi dan festivala Porto Etno bio je rezerviran za nastup profesionalnih glazbenika iz drugih dijelova svijeta koji žive i rade u Rijeci, uz festivalski Porto Etno Orkestar. Pod zajedničkim imenom Rijeka’s Music Expats, glazbenici iz Jordana, Španjolske, Azerbajdžana, Irana i Turske riječkoj su publici donijeli dašak instrumentalne svježine, a glazbenu večer na Trgu Riječke rezolucije upotpunio je poseban gost, turski glazbenik Ahmet Baran koji je svirao na Qanunu, arapskom žičanom instrumentu. S ciljem međusobnog povezivana glazbenika i stvaranja novih zanimljivih sadržaja, Rijeka’s Music Expats je također naznačio stvaranje nove Porto Etno tradicije, one koju je riječka publika glasno odobravala povicima i pljeskom.


Brojni posjetitelji


Gastroprogram festivala Porto Etno koji je uvijek privlačio mnogo publike, zbog pandemijske je situacije izostao dvije godine festivala, no u ovogodišnjem izdanju ponovo se održao na Trgu Riječke rezolucije. Brojni su posjetitelji tako jučer mogli kušati hranu na nekom od štandova nacionalnih manjina koje djeluju u Rijeci i u županiji, a za posjetitelje su pripremili raznovrsne nacionalne specijalitete. Različiti su štandovi tako nudili raznovrsna te mirisima i okusima bogata nacionalna jela i specijalitete iz Makedonije, Italije, BiH, Mađarske, Slovačke, Trinidada i Tobaga, Slovenije, Filipina, Ukrajine, Češke, Albanije, Srbije, Rusije, Kanade, kao i specijalitete romskih kuharica.





Posjetiteljima kojih je bilo na svakome štandu mirisom su bili pojednako primamljivi specijaliteti iz neke od zemalja regije ili ostatka Europe, kao i specijaliteti nekih dalekih zemalja poput Filipina, Trinidada i Tobaga, ili pak Kanade.


Humanitarna nota


Sam festival i ove godine ima i humanitarni karakter, pa će se tako sav prikupljeni prihod od prodaje bonova za hranu donirati Uredu UNICEF-a u Hrvatskoj koji će sredstva koristiti za provođenje programa pružanja podrške djeci i obiteljima Ukrajine. Uz jučerašnji gastronomski program nastupile su i razne udruge – Matica slovačka Rijeka, Zajednica Talijana Rijeka, Kulturno društvo Rusina i Ukrajinaca Rušnjak PGŽ, Kulturno-umjetničko društvo SEVDAH, Bošnjačka nacionalna zajednica, Makedonsko kulturno društvo Ilinden, Slovenski dom KPD Bazovica i Zbor Montenegrini, Albanska zajednica PGŽ-a, Češka beseda, SKD Prosvjeta, gosti Demokratske zajednice Mađara iz Baranje te Riječke Palade.


Cijeli gastro i popratni glazbeni program zaokružila je edukativno-kulinarska radionica o pripremi zdravih obroka od ostataka hrane, pod vodstvom KuHarmonije, a svi pripremljeni obroci su nakon završetka radionice podijeljeni posjetiteljima. Radionica se održala u organizaciji EU projekta Fusilli, programa Horizon, i projekta Cities4CS, programa URBACT, koji se dotiču hrane i prehrane, zdrave prehrane, viškova hrane te društveno odgovornim poslovanjem povezanim s hranom.