Foto Marko Gracin
Posjetiteljima kojih je bilo na svakome štandu mirisom su bili pojednako primamljivi specijaliteti iz neke od zemalja regije ili ostatka Europe, kao i specijaliteti nekih dalekih zemalja poput Filipina, Trinidada i Tobaga, ili pak Kanade.
povezane vijesti
RIJEKA – Porto Etno festival i ove je godine donio zanimljiva događanja, pa je tako riječka publika drugoga dana festivala imala prilike uživati u Rijeka’s Music Expat, koncertu profesionalnih glazbenika iz raznih dijelova svijeta, a trećega su dana, u subotu ujutro, Trg Riječke rezolucije ispunili bogati mirisi specijaliteta riječkih nacionalnih manjina.
Drugi dan festivala Porto Etno bio je rezerviran za nastup profesionalnih glazbenika iz drugih dijelova svijeta koji žive i rade u Rijeci, uz festivalski Porto Etno Orkestar. Pod zajedničkim imenom Rijeka’s Music Expats, glazbenici iz Jordana, Španjolske, Azerbajdžana, Irana i Turske riječkoj su publici donijeli dašak instrumentalne svježine, a glazbenu večer na Trgu Riječke rezolucije upotpunio je poseban gost, turski glazbenik Ahmet Baran koji je svirao na Qanunu, arapskom žičanom instrumentu. S ciljem međusobnog povezivana glazbenika i stvaranja novih zanimljivih sadržaja, Rijeka’s Music Expats je također naznačio stvaranje nove Porto Etno tradicije, one koju je riječka publika glasno odobravala povicima i pljeskom.
Brojni posjetitelji
Gastroprogram festivala Porto Etno koji je uvijek privlačio mnogo publike, zbog pandemijske je situacije izostao dvije godine festivala, no u ovogodišnjem izdanju ponovo se održao na Trgu Riječke rezolucije. Brojni su posjetitelji tako jučer mogli kušati hranu na nekom od štandova nacionalnih manjina koje djeluju u Rijeci i u županiji, a za posjetitelje su pripremili raznovrsne nacionalne specijalitete. Različiti su štandovi tako nudili raznovrsna te mirisima i okusima bogata nacionalna jela i specijalitete iz Makedonije, Italije, BiH, Mađarske, Slovačke, Trinidada i Tobaga, Slovenije, Filipina, Ukrajine, Češke, Albanije, Srbije, Rusije, Kanade, kao i specijalitete romskih kuharica.
Posjetiteljima kojih je bilo na svakome štandu mirisom su bili pojednako primamljivi specijaliteti iz neke od zemalja regije ili ostatka Europe, kao i specijaliteti nekih dalekih zemalja poput Filipina, Trinidada i Tobaga, ili pak Kanade.
Humanitarna nota
Sam festival i ove godine ima i humanitarni karakter, pa će se tako sav prikupljeni prihod od prodaje bonova za hranu donirati Uredu UNICEF-a u Hrvatskoj koji će sredstva koristiti za provođenje programa pružanja podrške djeci i obiteljima Ukrajine. Uz jučerašnji gastronomski program nastupile su i razne udruge – Matica slovačka Rijeka, Zajednica Talijana Rijeka, Kulturno društvo Rusina i Ukrajinaca Rušnjak PGŽ, Kulturno-umjetničko društvo SEVDAH, Bošnjačka nacionalna zajednica, Makedonsko kulturno društvo Ilinden, Slovenski dom KPD Bazovica i Zbor Montenegrini, Albanska zajednica PGŽ-a, Češka beseda, SKD Prosvjeta, gosti Demokratske zajednice Mađara iz Baranje te Riječke Palade.
Cijeli gastro i popratni glazbeni program zaokružila je edukativno-kulinarska radionica o pripremi zdravih obroka od ostataka hrane, pod vodstvom KuHarmonije, a svi pripremljeni obroci su nakon završetka radionice podijeljeni posjetiteljima. Radionica se održala u organizaciji EU projekta Fusilli, programa Horizon, i projekta Cities4CS, programa URBACT, koji se dotiču hrane i prehrane, zdrave prehrane, viškova hrane te društveno odgovornim poslovanjem povezanim s hranom.