10.obljetnica

Bili smo na Danu otvorenih vrata ATRAC-a – Centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora

Vladimir Mrvoš

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ovakvi susreti u ATRAC-u (Adriatic Training and Research Centre) prepoznati su kao platforma za razmjenu znanja i iskustava



U sjedištu Jadranskog edukativno-istraživačkog centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora – ATRAC, na Pećinama, održan je Dan otvorenih vrata kojim se obilježava deveta godišnjica rada ove institucije.


Ravnatelj Vedran Martinić, brojnim gostima iz zemlje i inozemstva, odnosno predstavnicima susjednih jadranskih država, predstavio je aktivnosti Centra i plan rada za 2024. godinu te informirao o najznačajnijim slučajevima onečišćenja mora u protekloj godini.


Ovakvi susreti u ATRAC-u (Adriatic Training and Research Centre) prepoznati su kao platforma za razmjenu znanja i iskustava kroz susret predstavnika nadležnih institucija, organizacija i tvrtki uključenih u sustav pripravnosti i reagiranja na iznenadna onečišćenja mora u Republici Hrvatskoj, ali i šire.




Bilo je riječi o svjetskim primjerima zagađenja mora, ali su i iznesena osobna iskustva djelatnika centra.


Anja Pilepić predstavila je iskustva s misije u Libanonu, gdje su ona i Vedran Martinić sudjelovali u sklopu savjetodavne pomoći u otklanjanju onečišćenja morskog okoliša, prije tri godine.



Dvotjedna misija u Libanonu za ATRAC je ujedno bila i prva daleka misija, jer su dosad uglavnom djelovali na području Jadrana, a na nju su bili upućeni kao potpisnici ugovora s Regionalnim centrom za reakciju na onečišćenja mora u Sredozemnom moru (REMPEC) koji djeluje u sklopu Međunarodne pomorske organizacije (IMO) i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP).


Važnost ove misije za ATRAC bila je i u suradnji s najpoznatijom svjetskom organizacijom UN i pripadajućim programima i tijelima u njezinu sustavu, a misija je bila važna i zbog novih iskustva i spoznaja koje će moći primjenjivati i u mogućim incidentima na Jadranu.


Jadranski edukativno-istraživački centar za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora – ATRAC, osnovan je i utemeljen od strane Primorsko-goranske županije unutar EU projekta “Jačanje zajedničkih kapaciteta u borbi protiv onečišćenja mora uljima, štetnim i opasnim tvarima na Jadranu” – HAZADR.


Osnovna zadaća ATRAC-a je edukacija osoblja jadranskih država u svrhu poboljšanja pripravnosti i reagiranja na iznenadna onečišćenja mora. Pomoću edukacije osoblja i drugih relevantnih aktivnosti, ostvarivanju općega cilja podizanja razine prekogranične suradnje na području spremnosti za i reagiranja na iznenadna onečišćenja mora i osnivanju (i održavanju) regionalne prekogranične mreže za prevenciju rizika od onečišćenja mora i upravljanje izvanrednim situacijama koje rezultiraju onečišćenjem mora.


Jedan od tečaja su krajem prošle godine pohađali i članovi MRCC-a te Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, uključujući i lučke kapetane.


Tečaj je bio usmjeren na planiranje operacija, karakteristike ulja i njegov utjecaj na čovjekovo zdravlje i sigurnost, postojeću opremu i metode sanacije onečišćenja te utjecaj na okoliš.



Važnu ulogu imaju i demonstracije specijalizirane opreme, te “Table-top” vježbe za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora. Tu vježbu su organizirali stručnjaci iz neprofitne organizacije ITOPF iz Ujedinjenog Kraljevstva.


“Table-top” vježba je uključivala organizaciju reagiranja na zamišljeni incident u kojemu se kontejnerski brod nasukao na otok i ispustio određene količine goriva u more.


U ovoj su se vježbi također koristile VR naočale kako bi se vizualno simuliralo nadgledanje uljnog onečišćenja iz zraka.



Složeniju edukaciju na razini IMO OPRC level 3 polazili su članovi Stožera, Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, MRCC-a i Civilne Zaštite Republike Hrvatske.


Tečaj je bio usmjeren na komunikaciju, donošenje strateških odluka, postojeće regionalne i globalne režime za pomaganje pri reagiranju prilikom velikih onečišćenja mora, davanje primjera loših i dobrih odluka i intervencija.


Sudionicima je također prikazana kompleksnost i isprepletenost cijelog sustava, prikazana su im i područja koja trebaju imati prioritet prilikom reagiranja na onečišćenja, te su dobili savjete za buduće aktivnosti.


Edukaciji se virtualnim putem priključio stručnjak iz IOPC fondova kako bi sudionicima edukacije objasnio mehanizme naknada šteta u slučajevima iznenadnih onečišćenja.


Važno je napomenuti da ATRAC ima veliki utjecaj na usklađivanje nacionalnih propisa unutar regije, osiguravajući kontinuirano praćenje svih aktivnosti vezanih za prevenciju, spremnost za i reagiranje na iznenadna onečišćenja mora u cijeloj jadransko-jonskoj regiji.



O kakvoj se važnosti radi govori činjenica da bi jedno veće zagađenje, recimo havarija nekog tankera imala tragične posljedice za domaći turizam, a samim tim i za mogući totalni kolaps “sezonskog gospodarstva”.


Kako se turizam u Hrvatskoj na globalnoj turističkoj karti uglavnom povezuje s prirodnim ljepotama i čistim morem, to ne bi bio samo ekološka već i gospodarska katastrofa.


Naime, na Danu otvorenih vrata prikazan je slučaj ekološke katastrofe na Maruicijusu, koji nije bio spreman za takve situacije, te slučaj havarije u Španjolskoj, koji je ozbiljno uzdrmao tamošnju vladu s brojnim ostavka, jer na vrijeme i na odgovarajući način realizirala u slučaju ekološkog incidenta.