Erasmus

Bakarski učenici u Španjolskoj i Italiji, priveli kraju projekt “Spretni i sretni”

Ingrid Šestan Kučić

Foto OŠ Bakar

Foto OŠ Bakar



U sklopu Erasmus mobilnosti djelatnici OŠ Bakar, učiteljice Aldena Tartić, Silvija Blažina i Tina Burić te ravnatelj Tomislav Uzelac-Šćiran posjetili su školu Ceip El Rodeo u španjolskom gradu Jerez de Los Caballerosu.


Radi se o završnom susretu projekta “Spretni i sretni” kojeg je koordinator OŠ Bakar, a parterske škole su iz Španjolske, Malte i Litve.


Projektom se nastojalo potaknuti učenike i roditelje na promišljanje o važnosti zdrave hrane i istaknuti dobrobiti svakodnevne tjelesne aktivnosti.




U sklopu radionica učenici su izradili vrtlaricu i kuharicu te razne predmete od recikliranih i prirodnih materijala. Tijekom petodnevnog boravka u španjolskoj pokrajini Badajoz djelatnici OŠ Bakar posjetili su i obližnje gradove Meridu i Zafru te uživali u mesnim delicijama crne iberijske svinje tijekom tradicionalne proslave 33. Iberskog sajma šunke u Jerez de los Caballerosu.


U OŠ Bakar treću se godinu provodi i Erasmus projekt “Povratak korijenima” koji okuplja djecu pripadnike hrvatske manjine iz Austrije, Italije i Srbije, odnosno učenike iz OŠ Ivan Milutinović iz Subotice, Neue Musikmittelschule Großpetersdorf mit kroatischem Schwerpunkt iz Velikog Petrštofa te Istituto Comprensivo Ricciardi iz Palate.


Cilj je projekta, čiji je začetnik upravo bakarska škola, osnažiti mladu hrvatsku zajednicu – polaznike osnovnih škola u domicilnim državama, djelovati na očuvanje njihove kulture te ih potaknuti da i oni čine isto.


Želja je djelovati na očuvanju hrvatskih dijalekata koji su u izumiranju, a značajno doprinose raznolikosti hrvatskoga jezika, dok se kod bakarskih učenika želi razviti svijest da Hrvati žive i izvan domovine Hrvatske.


U okviru projekta u travnju su učenici šestih razreda: Lana Cuculić, Lorena Moreti, Ena Mičetić, Elena Mraović, Mirna Mraović, Moreno Uremović, Niko Vučinić i Emili Vukušić te ravnatelj i koordinatorica projekta Ksenija Litović i učiteljica Marijeta Tićak sudjelovali boravili u Palati. Imali su priliku upoznati se s jezikom i kulturom moliških Hrvata te s njihovom poviješću.