Zahtjev skupine Nurse Lensu

Anonimni aktivisti traže prekid suradnje riječkog sveučilišta i Lürssena; Prijić-Samaržija: Suradnja je vrlo transparentna

Ingrid Šestan Kučić

Sveučilište u Rijeci nije jedino sveučilište koje surađuje s ovom tvrtkom, to rade i najpoznatija sveučilišta u Njemačkoj i EU-u. Štoviše, danas je gotovo nemoguće dobiti financijsku podršku EU programa bez uključivanja poslovnog sektora, ističe rektorica riječkog sveučilišta Snježana Prijić-Samaržija



RIJEKA  »Ovo nije zelena tranzicija, prekinite suradnju s Lürssenom!« poruka je koja je osvanula na kampusu Sveučilišta u Rijeci, a iza nje stoji neformalna aktivistička skupina Nurse Lensu. Iako je nepoznato tko se krije iza Nurse Lensua, iz te aktivističke skupine poručuju da je poruka direktno upućena Sveučilištu u Rijeci, odnosno rektorici prof. dr. Snježani Prijić-Samaržiji, koja je također i predsjednica Upravnog odbora Zaklade Lürssen.


– Na prostoru kampusa, i to na UNIRI znaku nedaleko Akademije, postavljen je još jedan transparent s natpisom »Znanje je moć koju nam ne date«. Ova pak poruka upućuje na nejednakosti i nepravde u funkcioniranju Sveučilišta u Rijeci, kao i na nemoćnost uslijed manjka znanja o specifičnostima suradnje riječkog Sveučilišta s Lürssenom. Razlozi zbog kojih je ova suradnja kontroverzna, nepoželjna i jednostavno bezobrazna su brojni, počevši od involviranosti Lürssena u brojne ratove izgradnjom ratnih brodova, pa do elitističkog predznaka koji su stekli proizvodnjom jahti koje također, ovisno o željama naručitelja, mogu služiti raznim vrstama nasilja, poručili su iz Nurse Lensua.


Transparent postavljen na ogradu nedavno izgrađenog Žilavog parka u kampusu


Politička bitka


Također ističu da se protive i monopolu koji ova kompanija ima nad dobrim dijelim Rijeke, no to je bitka koju će, kako kažu, s aktualnom rektoricom voditi ako se kandidira za gradonačelnicu. Za kraj poručuju: »Lürssen Design Center Kvarner i Maritime Center of Excellence zajedno su sa svim suradnicima krvopije koje sustavu visokog obrazovanja nisu potrebne.«




Rektorica na to odgovara da je Sveučilište u Rijeci otvoreno i transparentno, i svatko tko mu uputi bilo kakav upit ili zatraži razgovor dobiva odgovor ili termin.


– Tako radimo čak i ako se radi o anonimnim pošiljateljima i kada ne znamo radi li se o našim studentima i našim zaposlenicima. Tako bi bilo i s Nurse Lensu da su nam se s bilo kojim pitanjem koje navode, obratili ili nam željeli prenijeti svoj stav prije ovog apela koji smo dobili kada i mediji. No čini se da se ovdje ne radi o potrebi informiranja ili želji za dijalogom, već o javnom iskazivanju radikalnog političkog i ideološkog stava. Naravno, svatko na njega ima pravo kao što ima pravo protesta, kulturu kojega mi također razumijemo i podržavamo. Pritom, naravno, uz uvažavanje tuđeg stava zadržavamo pravo da se s njima ne složimo, što jest praksa demokratskog pluralizma. Imam jedino dvojbu o motivaciji autora apela kada se koristi terminologija govora mržnje u kojima se ljude naziva krvopijama ili prijeti osobnim obračunima, gdje smo sasvim sigurno izvan zone demokratskog neslaganja, ističe prof. dr. Prijić-Samaržija.


Snježana Prijić Samaržija / Snimio Vedran KARUZA


Komunicirana tema


Što se tiče suradnje s Lürssen Design Center Kvarner i Martime Center of Excellence, kaže da je ta suradnja vrlo transparentna i u cijelosti kontinuirano komunicirana u medijima.


– Sveučilište u Rijeci, Pomorski fakultet, Tehnički fakultet i Znanstveno tehnološki park partneri su s navedenom tvrtkom na tri projekta financirana u cijelosti iz kompetitivnih EU programa, a koja su sva vezana uz teme zelene i obnovljive energije, generiranje vodika, izgradnju prvog broda na klimatski neutralni pogon i općenito na načela plave ekonomije u pomorskom transportu i lukama. Time smo stvorili maritimni inovacijski ekosustav koji je naš prioritet iz Strategije 2021. – 2025., i koji uključuje i brojne druge domaće i inozemne dionike iz ove industrije i znanosti. Važno je zbog konteksta napomenuti da u ovim projektima sudjeluju i druga sveučilišta poput Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Splitu, Sveučilišta u Ljubljani, Sveučilišta u Antwerpenu, Sveučilišta u Trstu, Tehničkog Sveučilišta u Grazu i brojna druga. Sveučilište u Rijeci ne samo da nije jedino sveučilište koje surađuje s ovom tvrtkom već oni surađuju i s drugim najpoznatijim sveučilištima u Njemačkoj i EU-u. Štoviše, danas je gotovo nemoguće dobiti financijsku podršku EU programa bez uključivanja poslovnog sektora, jer je to politika podizanja konkurentnosti i kohezije u EU-u. Osim navedenih projekata, zajedno organiziramo i javne događaje i aktivnosti koji svi imaju jednu jedinu temu, a to je zelena i digitalna tranzicija kroz suradnju sveučilišta i poslovnog sektora i poštovanje pravila ESG-a. Također, Lürssen Design Center Kvarner/Martime Center of Excellence surađuje uspješno i s Gradom Rijekom i PGŽ-om te drugim lokalnim, regionalnim i nacionalnim dionicima u RH na drugim projektima i inicijativama, tako da se nužno postavlja pitanje tko je iza anonimnog apela i zašto je na ovaj način apostrofirano baš Sveučilište u Rijeci, iznosi rektorica.


Duletić: Otvoreni za suradnju sa studentima i profesorima

 


S obzirom na to da su se aktivisti uz Sveučilište i rektoricu obrušili i na Lürssen grupu, zatražili smo i komentar Teute Duletić, direktorice tvrtke Lürssen Design Center Kvarner i društva Maritime Center of Excellence, koja ističe da je suradnja sveučilišta i industrije ključna za razvoj inovacija, tehnologija i cjelokupnog gospodarstva.


– Lürssen grupa u svim zemljama u kojima posluje, uključujući i Hrvatsku, iznimno cijeni i aktivno potiče suradnju s obrazovnim i istraživačkim institucijama. Naša fokusiranost na razvoj novih tehnologija zahtijeva stručne kadrove koji mogu raditi na složenim projektima istraživanja, razvoja i inovacija zbog čega intenzivno surađujemo sa sveučilištima u Rijeci, Zagrebu, Splitu te s Institutom »Ruđer Bošković« i drugim relevantnim institucijama. Suradnja sa sveučilištima od iznimne je važnosti za Lürssen grupu jer omogućava povezivanje tri ključna elementa »trokuta znanja« – istraživanje, obrazovanje i inovacija. Umrežavanje akademske zajednice s industrijom i drugim akterima stvara ekosustav u kojem se maksimalno iskorištava inovativne potencijale za gospodarski napredak i društveni razvoj u regijama gdje poslujemo, iznosi Duletić.


Ujedno ističe da sveučilišta doprinose razvoju industrije različitim aktivnostima, uključujući studentske prakse, realizaciju završnih i diplomskih radova na konkretne zahtjeve iz industrije, transfer tehnologije u visokotehnološke start-upove, testiranje prototipova i podršku društveno korisnim inovacijama.


– Lürssen grupa uvijek će biti izuzetno otvorena i zainteresirana za suradnju sa studentima, profesorima i istraživačima, jer je jedino takva suradnja temelj za razvoj novih tehnologija i napredak cjelokupnog maritimnog sektora, navodi direktorica Lürssen Design Center Kvarner.

Teuta Duletić / Snimio S. DRECHSLER


Ni euro honorara


Što se tiče filantropskog djelovanja Zaklade Lürssen, ističe da je počašćena biti u Upravnom odboru i sudjelovati u inicijativi u kojoj se sredstvima iz gospodarstva financiraju nagrade i bespovratne stipendije za usavršavanje talentiranih studenta u području zelenih tehnologija vodika na uglednim svjetskim sveučilištima.


– U planu su i natječaji vezani uz temu korištenja javnih urbanih prostora i dijalog sa zajednicom, što smo također javno najavili. S obzirom na vrlo osobno adresiran tekst anonimne neformalne skupine, a kako bih otklonila bilo kakve dodatne sumnje, želim dodati da niti ja, niti itko u upravi Sveučilišta u Rijeci nije honoriran niti jednim eurom za bilo koju od navedenih zajedničkih aktivnosti, uključujući i moj angažman u Zakladi Lürssen, zaključuje prof. dr. Prijić-Samaržija.