In memoriam

Alenka Juretić – čuvarica grobničkog kulturnog blaga

Portal Novi list

Alenka Juretić

Alenka Juretić

Alenka Juretić od samih je početaka bila aktivna u KUD-u Zvir, najstarijem kulturnom društvu na Grobnišćini te dugogodišnja voditeljica folklorne skupine s kojom je ostvarivala misiju očuvanja, njegovanja, unaprjeđenja i promidžbe folklorne baštine grobničkog kraja



U ranim jutarnjim satima 29. srpnja 2024. godine napustila nas je naša nezaboravna učiteljica, voditeljica, čuvarica grobničkog kulturnog blaga, prijateljica, druga mama, naša Alenka Juretić. Preminula je u miru Božjem i otišla u drugi, bolji svijet. Kulturno umjetničko društvo Zvir iz Jelenja, najznačajnije je i najstarije društvo te vrste na području općine Jelenje, ali i cijelom grobničkom kraju. Od osnutka, godine 1973. sve do danas društvo djeluje neprekidno. Mnogi članovi i voditelji prisutni su u društvu od njegova osnutka sve do danas. Jedan od voditelja koji su u društvu od samih početaka je gospođa Alenka Juretić, dugogodišnja učiteljica u Osnovnoj školi Jelenje Dražice, te dugogodišnja voditeljica folklorne skupine KUD-a Zvir.


Zaposlivši se kao mlada učiteljica u Osnovnoj školi Jelenje-Dražice, potaknuta svojim odgojem i obrazovanjem te interesima djece kojima je bila učiteljica, započela je s terenskim istraživanjem folklorne baštine grobničkog kraja, budući da nije bilo dostupnih pisanih dokumenata o narodnim nošnjama, napjevima, plesovima i instrumentima i običajima našeg grobničkog kraja. Svoja saznanja stečena na terenu, među žiteljima naše općine, prenosila je na djecu te od samog početka svog učiteljevanja gradila kvalitetne programe koji su obrazovali i odgajali mnoge generacije djece i mladih Općine Jelenje.


Grobnički luštrini


Zahvaljujući zalaganju Alenke Juretić, 1977. godine osnovana je folklorna skupina, kao zasebna sekcija društva. Tijekom gotovo pet desetljeća stvaranja, folklorna skupina je pod vodstvom i vođena idejama i zalaganjem Alenke Juretić, vrlo uspješno ostvarivala misiju očuvanja, njegovanja, unaprjeđenja i promidžbe folklorne baštine grobničkog kraja i općine Jelenje. Pod folklornu baštinu ubraja se u tom smislu očuvanje i izrada narodnih nošnji, bilježenje narodnih napjeva te plesnih koreografija, edukacija u glazbenom području (pjevanje i sviranje instrumenata) te čuvanje narodnog instrumentarija, te raznolikih folklornih običaja. Da bi se kulturna baština što uspješnije prenosila na mlađe naraštaje, 1982. godine Alenka Juretić pokrenula je zasebnu sekciju – dječju folklornu skupinu koja sve do danas okuplja djecu osnovnoškolskog uzrasta. Folklorna skupina je svih godina postojanja obogaćivala svoj program folklornim sadržajima iz cijele Hrvatske, te je gđa Juretić zahvaljujući stečenom obrazovanju na Školi hrvatskog folklora u organizaciji Matice iseljenika Hrvatske, postavila mnogobrojne koreografije iz cijele Hrvatske.




Ipak, prije svega njegovala je svoj domaći autohtoni folklor radeći na oživljavanju starih grobničkih običaja. Tako su oživljeni stari grobnički tanci, a vezano uz to napravljena je idejna rekonstrukcija grobničkih nošnji. Otkinut je zaboravu način folklorno-društvene zabave Grobničana na prijelazu iz 19. u 20.stoljeće pod nazivom »Tanac pod feštu« te običaji vezani uz grobnički pir. Sakupljeno je tridesetak starih grobničkih dječjih igara. Oživljeni su svatovski običaji, te starinski napjevi i pjevanje na tanko i debelo, ali isto tako i usmena baština sakralnog sadržaja. Sakupljena saznanja gđa Alenka Juretić objavila je u svojoj knjizi »Grobnički luštrini«. U spomenutoj knjizi koja ostaje na korištenje generacijama koje dolaze, autorica je zapisala sva saznanja do kojih je došla dugogodišnjim istraživanjem na terenu.


Zatancajmo po domaći


Budući da je folklorna skupina, zahvaljujući stručnom i predanom radu gospođe Juretić napredovala i postala sve poznatija u krugovima stručnjaka koji se bave istraživanjem folklorne baštine, sa svojim autohtonim sadržajima nastupila je na mnogim renomiranim smotrama hrvatskog folklora, gdje je uspješno predstavila prije svega svoju općinu, cijeli grobnički kraj i Primorsko-goransku županiju: Zagreb, Vinkovci, Metković, Split, Slavonski Brod, Đakovo, Čakovec, Barban, Pula, Kutina, Otočac i gostovala u mnogim mjestima diljem Hrvatske. Folklorna skupina pod vodstvom gđe Juretić predstavljala je Hrvatsku na međunarodnim festivalima u raznim europskim zemljama predstavljajući svoj uži zavičaj i cijelu Hrvatsku, od Slovenije, Italije, Austrije, Njemačke, Mađarske, Poljske, Slovačke, Nizozemske, Francuske, Grčke, Makedonije te Meksika.


Iz istih razloga gđa Juretić je pokrenula međunarodni susret folklornih skupina »Zatancajmo po domaći«, kako bi se zadovoljila velika potreba očuvanja vlastitog identiteta, te prezentacija Općine Jelenje i turistička promocija našeg kraja. Pod njenim vodstvom, organizirane su i modne revije tradicijskog oblačila pod nazivom »Z noninega škabelina«, a kroz 50 godina organizirani su mnogobrojni koncerti za različite svečane prigode u Općini Jelenje i šire, npr. za Božić i doček sv. Mikule i razne druge prigode. Budući da je postojao velik interes djece našega kraja za pjevanjem, gđa Juretić pokrenula je i godinama organizirala manifestaciju dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu »Grobnički tići kantaju« te je potaknula i osnivanje vokalne skupine KUD-a Zvir koja je iznikla iz manifestacije Grobnički tići kantaju.


Potresujka i vajser


Članovi folklorne sekcije posljednjih petnaest godina sudjelovali su na natjecanjima folklornih parova »Drmež da« na kojem su izvodili koreografije Alenke Juretić te svake godine osvajali prva mjesta i nagrade, kao i na natjecanjima koreografiranog folklora u organizaciji FOKE – Hrvatskog društva folklornih koreografa i voditelja, čiji je dugogodišnji uvaženi član gđa Juretić, a koji su joj dodijelili priznanje za veliki doprinos očuvanju hrvatske folklorne baštine. Na spomenutim natjecanjima folkloraši su pod vodstvom Alenke Juretić, na pozornicu donosili dašak Grobnišćine i razigranih grobničkih tancih: mazurke, potresujke, vajsera i tanca po hrvatski. Temperament i razigranost grobničkih tancih dugi niz godina folkloraši su donosili i na pozornicu popularne emisije »Lijepom našom«, također zahvaljujući zalaganju gđe. Alenke Juretić.


Posljednjih godina zbog svog zdravstvenog stanja nije više mogla aktivno sudjelovati u aktivnostima društva, ali njezin duh, preneseno znanje i ljubav koju je utkala u čuvanje grobničke baštine prisutan je svim porama djelovanja društva. Nedostajala nam je sve vrijeme, koje više nije mogla provesti s nama, a nedostajat će nam i ubuduće, ali pustila je u ostavštinu puno toga i najbolje ćemo joj odati počast i zahvalnost za sve učinjeno ako i dalje čuvamo duh i kulturu naše Grobnišćine. Svaki od članova KUD-a Zvir i žitelja Općine Jelenje pa i folkloraša diljem Hrvatske ima svoje uspomene i svoj odnos prema našoj Alenki i nikad neće biti zaboravljena.


Nagrade za životno djelo


Gospođa Alenka Juretić kao voditelj folklorne skupine djece i odraslih stručno i osmišljeno je svoje znanje i iskustvo prenosila na nove naraštaje i mlade stručnjake koji su stasali pod njenim budnim okom. Zahvaljujući Alenki Juretić i njenom djelovanju u KUD-u Zvir, Općina Jelenje postala je poznata kulturna i turistička destinacija Primorsko-goranske županije, a temelji i zidovi koje je sagradila bit će poticaj novim generacijama za daljnji rad i nadogradnju za dobrobit Društva, naše Općine i šire zajednice. Zbog svog nemjerljivog doprinosa očuvanju kulturne baštine Grobnišćine, a time i Hrvatske, Alenka Juretić je dobila mnogobrojna priznanja i nagrade, a ovom prigodom istaknut ćemo nagradu za životno djelo Općine Jelenje 2017. godine te nagradu za životno djelo Primorsko-goranske županije 2019. godine.


KUD Zvir Jelenje