Upozorava

Alen Protić: U riječkoj bolnici na respiratoru su nam sve mlađi pacijenti

Barbara Čalušić

Alen Protić / Foto Vedran Karuza

Alen Protić / Foto Vedran Karuza

Trenutno se u jedinici intenzivnog liječenja liječi 14 pacijenata, a toga su dvojica na ECMO-uređajima. Jedan pacijent je 1972. godište, a drugi 1983. godište, rekao je Protić



Primorsko-goranska županija potvrdila je jučer 544 nova slučaja zaraze na 2.203 testiranja. Broj aktivnih slučajeva iznosio je 3.780, a u Kliničkom bolničkom centru Rijeka ukupan broj hospitaliziranih pacijenata koji se liječe od COVID-19 povećao se za sedmero pacijenta te je iznosio 114.


U jedinici intezivne skrbi KBC-a Rijeka se na respiratoru nalazilo 14 osoba, a preminule su još četiri osobe te se broj preminulih osoba od COVID-19 u PGŽ-u u četvrtom valu povećao na 64 osobe. Njih 15, odnosno nešto više od 20 posto preminulih, bilo je cijepljeno.


Prema riječima predstojnika Klinike za anesteziologiju i intenzivno liječenje te voditelja Centralnog respiracijskog centra, prof. dr. Alena Protića, situacija u riječkoj bolnici zasad je pod kontrolom. Kapaciteta ima dovoljno, a elektivni postupci svedeni su na 75 posto punog opsega.




– U jednom se trenutku četvrtog vala bolnica počela puniti brzo, no trenutno danima održavamo istu razinu. U pripravnosti su nam i novi odjeli za COVID-bolesnike, poput Klinike za otorinolaringologiju.


Trenutno se u jedinici intenzivnog liječenja liječi 14 pacijenata, a toga su dvojica na ECMO-uređajima. Jedan pacijent je 1972. godište, a drugi 1983. godište, rekao je Protić.


Dodaje kako ovi pacijenti, inače trenutno najteži pacijenti u riječkoj bolnici, koji su obojica mlađi od 50 godina, nisu cijepljeni.


Prema njegovim riječima, u riječkoj bolnici manji je udio najtežih pacijenata na respiratoru u odnosu na druge bolnice, budući da se već na COVID-odjelima radi određena vrsta ventilacije koja predstavlja dobar štit od dodatnih komplikacija kliničke slike.


– Prosjek godina osoba koje završavaju na respiratoru, a cijepljene su, iznosi 75. Prosjek godina necijepljenih na respiratoru je 60, upozorava Protić.


Ističe kako je klinička slika kod svih bolesnika koji se ove jeseni hospitaliziraju u riječkoj bolnici vrlo slična prethodnim valovima, no dobna granica za najteže simptome i liječenje uz pomoć respiratora sve je niža.


U jedinici intenzivnog liječenja riječke bolnice na respiratoru se liječe i četiri bolesnika koji se svrstavaju u skupinu post-COVID, budući da se više ne vode kao pacijenti s akutnom zarazom koronavirusa.


Smrtnost takvih pacijenata trenutno se kreće oko 70 posto.