OBLJETNICA

33 godine od osnivanja 111. brigade Hrvatske vojske. Postrojba čiji su pripadnici uvijek bili u prvim redovima

Edi Prodan



RIJEKA – Upravo zbog njih i njihove žrtve, zbog obitelji koje su ostale bez voljenih, upravo zbog onog što su dali da bismo mi danas sve imali, morali bismo se češće zapitati o svojim postupcima i prije nego što nešto kažemo ili učinimo sjetiti se njih i njihove žrtve. To bi bilo najmanje što možemo učiniti kako bismo pokazali da i danas, 33 godine nakon što je osnovana 111. brigada Hrvatske vojske, držimo do svega zbog čega je nastala i krenula u obranu i oslobađanje domovine, najviše do onih koji su dali najvrednije – svoje živote. Snažno su odjeknule ove riječi don Željka Savića, vojnog kapelana iz Delnica ispred spomenika posvećenog poginulim pripadnicima 111. brigade u Aleji branitelja na groblju Drenova.


Snažna sjećanja


Baš kao što su snažna bila i sjećanja brojnih branitelja, danas okupljenih u veteranske udruge koji su došli na Drenovu kako bi paljenjem svijeća, sjećanjima, i prigodnom molitvom kojom su pratili don Željka, odali počast svima koji su živote dali za našu slobodu.


Uz branitelje na Drenovi su se žrtvi poklonili i predstavnici Primorsko-goranske županije – Ermina Duraj, pročelnica Upravnog odjela za poslove župana i Županijske skupštine, kao i Zlatko Mihelec, savjetnik za razvoj civilnog društva, predstavnici Grada Rijeke – Dijana Jelušić, savjetnica za poslove protokola te Marijan Vundać, pročelnik Upravnog odjela za opće poslove, kao i pukovnik Marin Domijan, načelnik Ureda zapovjednika Zapovjedništva specijalnih snaga OSRH.




Bila je to ujedno i prva postaja obilježavanja 33. godišnjice osnutka 111. brigade, jedne od najznačajnijih koje su osnovane u Domovinskom ratu, jedne od onih koja je uvijek bila u prvim borbenim redovima jako teških hrvatskih ratišta. Nakon Drenove uslijedilo je polaganje vijenaca na Mostu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata da bi potom uslijedila misa u katedrali sv. Vida.


Taktičko-tehnički zbor


Ono što je privuklo velik broj posjetitelja događalo se na Gatu Karoline Riječke. Održao se tamo taktičko-tehnički zbor pripadnika Ministarstva obrane i Ministarstva unutarnjih poslova, dok je posebno zadovoljstvo bilo evidentno kod svih koji su posjetili »Hrvatsku Kostajnicu«, ophodno-ratni brod Hrvatske ratne mornarice. Zanimljivo, bio je to jedan od 11 brodova takvog tipa, sagrađenog u Kraljevici 1984. godine. Dužina joj je 32 metra, maksimalna brzina 28 čvorova, a posadu čini dvadeset i dvoje mornara.


Goran Kovacic/PIXSELL


Obilježavanje godišnjice 111. brigade nastavlja se i danas, u utorak. Prvo je na rasporedu u devet sati otvaranje izložbe »Zmajevi« na riječkom Korzu, da bi se program okončao u Omišlju, također kod spomenika posvećenog stradalim braniteljima. Dakako, i u utorak je moguć posjet »Kostajnici« privezanoj na riječkoj Rivi.


Poginuli pripadnici brigade

Đikić Nebojša, Filić Zlatko, Ladavac Kristijan, Prpić Bruno, Breulj Marinko, Cvetković Marinko, Dabo Zorko, Pribanić Nikola, Mršić Boris,
Nedić Milan, Zubović Zvonko, Švob Robert, Karlović Marijan, Mikuličić Vladimir, Salopek Nikola, Miftarević Emil, Superina Siniša, Hlaić Darinko, Albaneže Nikola, Salihović Samir, Albaneže Robert, Murić Sead, Kamenarić Zlatko, Saleš Atif, Bilen Željko, Nimac Damir, Turkalj Miroslav, Kelvin Antun, Čebuhar Dalibor, Senić Nedjeljko, Mataija Denis, Hrestak Mladen, Jurić Ante, Matić Stjepan, Polić Ivan, Knežević Zvonko, Bukovčan Mato, Prelog Dinko, Lazarević Milorad, Matejaš Josip, Leček Vlado, Brmalj Elvis, Kreček Velimir, Buljan Mario, Guberac Josip, Drakula Petar, Dujmović Miloš, Miškulin Božidar, Modrić Darko, Turčić Zoran, Gašparac Velimir, Kusturin Ivo i Hungsberg Leon.