U sklopu izložbe je i okrugli stol na temu stanogradnje u Rijeci, nekad i danas, na kojem će sudjelovati arhitekti Sonja Miculinić, Željko Mahulja i Srđan Škunca te povjesničarka umjetnosti Lidija Butković Mićin
povezane vijesti
- Dijalozi/monolozi 59. salona arhitekture u Zagrebu: Suživot novog i starog u povijesnom ambijentu
- Radikalna prošlost kao prekid s konzervativnom sadašnjošću: Donosimo osvrt na londonsku izložbu o prerafaelitima
- Lovrović, Pajić, Veselinović, Polan i Pelko na izložbi “Yu rock fotografija”. Vrijedan hommage rocku
Povodom 100. godišnjice rođenja riječkog arhitekta Klementa Miculinića, Društvo arhitekata Rijeka u svom prostoru u riječkoj Dežmanovoj ulici otvara izložbu njegovih radova u petak u 18 sati. Autorica izložbe je dr. sc. Lidija Butković Mićin koja će imati i izlaganje o njegovom radu i baštini. Namjera je da se stručnoj i široj publici približi rad ovog angažiranog arhitekta i društvenog djelatnika, ali i stavi fokus na riječku graditeljsku baštinu iz socijalističkog razdoblja koja je premalo istražena i valorizirana.
Klement Miculinić je najveći trag u riječkom urbanom prostoru ostavio na polju društvene stanogradnje, dok će izložba biti prilika i za razgovor o temi gradskog stanovanja, kako u socijalizmu, tako i u današnjoj situaciji.
Klement Miculinić bio je važna figura u riječkoj arhitekturi nakon Drugog svjetskog rata, ističući se kao projektant i menadžer. Nakon završenog studija na Arhitektonskom odjelu Tehničkog fakulteta u Zagrebu 1952. godine, karijeru započinje u GP Rječina a bio je uvjeren u društvenu odgovornost arhitekture, stoga je posebnu pažnju posvetio društvenoj stanogradnji, koja je bila od vitalnog značaja za razdoblje socijalizma. Kao dio rješenja promovirao je tipizaciju i standardizaciju stambene izgradnje, oslanjajući se na suvremene materijale i tehnologije. Realizirao je višestambene objekte u mnogim riječkim kvartovima, dok je njegovo arhitektonsko rješenje nazvano “Tip Miculinić” prvi put postavljeno na Turniću. Kasnije je postalo široko zastupljeno u čitavoj Rijeci te ponovljeno gotovo 60 puta. Najplodniji dio karijere obilježava mu projektiranje cjelovitih stambenih naselja – Vojak, Donja i Gornja Vežica, dijelom Zapadni Zamet i Malonji. Njegov doprinos uključivao je i javne objekte poput Carinarnice na Rivi Boduli i Doma za djecu i omladinu u Čandekovoj ulici, a cijelu karijeru se bavio i dizajnom interijera, individualnim stanovanjem i turističkom izgradnjom.
U sklopu izložbe je i okrugli stol na temu stanogradnje u Rijeci, nekad i danas, na kojem će sudjelovati arhitekti Sonja Miculinić, Željko Mahulja i Srđan Škunca te povjesničarka umjetnosti Lidija Butković Mićin.