EPIDEMIOLOŠKE MJERE

Riječki Filozofski fakultet razmišlja o covid-potvrdama i za studente

Ingrid Šestan Kučić

Filozofski fakultet ima 197 zaposlenika koji su obavezni imati COVID-potvrdu i više od 1.200 studenata koji to nisu, osim ako Fakultet ne odluči drugačije. U takvom omjeru zaposlenika i studenata, upitan je smisao parcijalne primjene COVID-potvrda, kaže dekan Filozofskog fakulteta Aleksandar Mijatović.



RIJEKA – Uprava Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci svojim je studentima najavila moguće uvođenje COVID-potvrda za ulazak u tu visokoškolsku ustanovu, a iako odluka Stožera o primijeni COVID-potvrda ne obuhvaća studente, već se Odlukom fakultetima prepušta da samostalno odluče hoće li studenti biti obavezni predočiti COVID-potvrde, to su pravilo uveli već pojedini zagrebački fakulteti. Dekan riječkog Filozofskog fakulteta, izv. prof. dr. sc. Aleksandar Mijatović, kaže da je naglasak na mogućem uvođenju te da obavijest Fakulteta o tome ne znači nužno da će COVID-potvrde za studente u konačnici biti uvedene.


Transparentna komunikacija


– Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske daje visokoškolskim ustanovama pravo i samostalnost da donesu odluku hoće li COVID-potvrdama obuhvatiti i studente. Ministarstvo znanosti i obrazovanja izradilo je upute o primjeni te odluke, ali se one odnose na zaposlenike. Zato uprava Filozofskog fakulteta u Rijeci razmatra što znači primijeniti takvu ovlast i kako je provesti. Naše je pravo to razmotriti, a obaveza o tome obavijestiti. Naš cilj je održati sustav kontaktne nastave i sigurne uvjete njezinog odvijanja. Filozofski fakultet ima 197 zaposlenika koji su obavezni imati COVID-potvrdu i više od 1.200 studenata koji to nisu, osim ako Fakultet ne odluči drugačije.


Zagrebački fakulteti

Za razliku od riječkih fakulteta, gdje se tek sporadično razmišlja o mogućnosti primjene COVID-potvrda među studentskom populacijom, zagrebački fakulteti u sve većoj mjeri najavljuju takvu praksu. Tako se od 7. prosinca na Kineziološki fakultet bez COVID-potvrde ili negativnog testa neće moći. Istu odluku donijeli su i Veterinarski te Filozofski fakultet, dok je zagrebački Pravni fakultet najavio da će COVID-potvrde i negativni testovi biti potrebni za predavanja na kojima je prisutno više od 50 ljudi i usmene ispite, i to već od 24. studenoga. Studenti koji ne budu ispunjavali te uvjete predavanja će pratiti online.



U takvom omjeru zaposlenika i studenata, upitan je smisao parcijalne primjene COVID-potvrda. Primjena COVID-potvrde na cijeli Fakultet, s druge strane, otvara organizacijska, financijska i pravna pitanja, i mi smo o tome zatražili mišljenje nadležnih tijela. Odluči li se Fakultet na potpunu primjenu COVID-potvrda, studenti će o tome biti na vrijeme obaviješteni, s razdobljem prilagodbe. Ovo je važna tema i ne mislim o njoj izbjegavati otvorenu i transparentnu komunikaciju, uvažavajući argumente svih strana. S druge strane, svi u visokoškolskom sustavu nastojimo održati kvalitetu nastave i sigurne uvjete za sve koji sudjeluju u tom procesu, u čijem su središtu upravo studenti, pojašnjava izv.prof.dr. Mijatović.


Vježbe u KBC-u


Iako će, provede li se ideja uvođenja COVID-potvrda, riječki Filozofski fakultet biti prvi u okviru Sveučilišta u Rijeci koji će uvesti takvu praksu za prisustvovanje predavanjima, COVID-potvrde se već djelomično primjenjuju na dvije visokoškolske ustanove iz područja biomedicine i zdravstva. Riječ je o Medicinskom fakultetu i Fakultetu zdravstvenih studija čiji studenti takav dokument moraju imati za obavljanje vježbi u KBC-u Rijeka. Dekanica Fakulteta zdravstvenih studija, prof.dr. Daniela Malnar, kaže da studenti za dolazak na predavanja ne moraju imati COVID-potvrdu, ali za odlazak u KBC Rijeka moraju.


– Još nismo razmišljali o uvođenju COVID-potvrde za predavanja, jer trenutno imamo jako dobru epidemiološku situaciju na Fakultetu, ali i veliki postotak cijepljenih studenata. Cijepljeno je 75 posto studenata, a do kraja idućeg tjedna bit će i 80 posto. I među stalno zaposlenima je visoki postotak cijepljenih, jer svega četvero djelatnika mora na testiranje zbog uvođenja COVID-potvrde. Broj cijepljenih studenata počeo je rasti u trenutku kada je Fakultet prestao plaćati testiranje. Naime, taj je trošak za Fakultet veliko financijsko opterećenje. Uspjeli smo dogovoriti da cijena testa za studente bude 40 kuna, ali isto je na mjesečnoj razini to veliki izdatak, jer za testove moraju izdvojiti 240 kuna mjesečno, pojašnjava prof.dr. Malnar.


Ujedno dodaje da su studenti tog Fakulteta budući zdravstveni radnici i da moraju tako i razmišljati, pa visoki postotak cijepljenih nije iznenađujući. Slična pravila vrijede i na Medicinskom fakultetu, čiji dekan prof.dr. Goran Hauser također kaže da studenti sami plaćaju testiranje.
– Za predavanja COVID-potvrde studentima ne trebaju i još ne razmišljamo o njihovom uvođenju. Tako da su studenti predkliničkih godina, odnosno prve tri godine studija izuzeti od testiranja i potvrda, međutim studenti koji imaju vježbe u KBC-u Rijeka moraju, ukoliko nisu cijepljeni, imati negativan test. Sami ga plaćaju, jer u fakultetskom proračunu za to nema sredstava, ističe prof.dr. Hauser.