SNIMIO: VEDRAN KARUZA
Ravnatelji riječkih gimnazija drže da za prijemnim ispitima nema potrebe jer, za razliku od Zagreba, ovdje nema toliko superodlikaša da bi se među njima morala raditi dodatna selekcija
povezane vijesti
- Nakon teksta u našem listu pravobranitelj za osobe s invaliditetom zatražio očitovanje Fakulteta
- Hauser poriče Štimčeve optužbe da su neupisani studenti polagali ispite, pričali smo sa obojicom
- Više nema diplome koja ne jamči radno mjesto. Imamo dugi popis deficitarnih zanimanja, traži se gotovo sve
RIJEKA – Primorsko-goranska županija kao osnivač srednjih škola resornom je ministarstvu predložila upisnu kvotu od 2.782 upisna mjesta za ovogodišnju generaciju osmaša, a gotovo trećina tih mjesta odnosi se na gimnazijske programe koje upisuje 31 posto učenika. Sve škole koje provode takve programe uz ocjene iz pojedinih predmeta, kao i općeg uspjeha, kao kriterij za upis imaju mogućnost uvođenja i prijemnih ispita, ali za razliku od zagrebačkih gimnazija, riječke nisu sklone takvoj selekciji osmaša.
Nisu svi MIOC
Naime, do lani su prijemni ispit za upis mogle provoditi samo one škole koje su u godini ranije temeljem ostalih elemenata vrednovanja, a koji isključuju izravan upis, upisale kandidate s ukupnim brojem bodova u rasponu od četiri posto maksimalnog broja mogućih bodova. Taj je uvjet prošle godine Ministarstvo ukinulo i Pravilnikom o upisima u srednje škole propisalo je samo da zahtjev za provođenjem prijemnog škole mogu poslati Ministarstvu do kraja ožujka. Tako je ove godine tu suglasnost za provedbu dodatne provjere ishodilo osam škola i sve su u Zagrebu.
Ti će se prijemni ispiti većinom provoditi za upise prirodoslovno-matematičkih smjerova gimnazija i općih gimnazija, a u većini slučajeva provjerava se dosad stečeno znanje iz matematike i hrvatskog jezika. Riječ je o školama na koje je tradicionalno nešto veća navala superodlikaša, odnosno učenika s prosjekom 5,0. Iako Primorsko-goranskoj županiji takvi učenici ne nedostaju, ipak ih nema toliko da bi škole morale uvesti prijemni ispit i na taj način raditi selekciju među superodlikašima pa su svi ravnatelji riječkih gimnazija, kao i lani, i ove godine zauzeli stav da prijemnih ispita za osmaše neće biti.
Iznoseći stav da prijemni ispit ima smisla u situaciji kad bez mjesta u gimnazijskim klupama ostaju upravo superodlikaši, ravnatelj Gimnazije Andrije Mohorovičića, Henry Ponte, kaže da tu školu upisuju i učenici s prosjekom ispod 5,0.
– S obzirom na to da imamo kandidate i s nižim prosjekom od 5,0 te da nemamo situaciju da nam takvi učenici ostaju neupisani, uvođenje prijemnih ispita i nema smisla. To ima smisla u školama poput MIOC-a koje su pod velikim pritiskom i u velikim gradovima poput Zagreba gdje postoji velik broj učenika. Po broju učenika Rijeka je relativno mala sredina, ističe Ponte.
Dovoljno kapaciteta
S činjenicom da je Rijeka manja sredina, s manjim brojem učenika, slaže se i ravnateljica Prve riječke hrvatske gimnazije Jane Sclaunich, koja ističe i da tri riječke gimnazije imaju dovoljno kapaciteta za sve one osmaše koji žele upisati njihove programe.
– Naše tri gimnazije sasvim su dovoljne da učenici mogu ocjenama konkurirati za upis. U našoj gimnaziji ne postoji potreba za uvođenjem prijemnih ispita, a i stava smo da bi uvođenje takve prakse trebalo najaviti jednu godinu unaprijed. To bi bilo korektno prema generaciji koja se upisuje, objašnjava Sclaunich.
Sličan stav iznosi i ravnateljica Prve sušačke hrvatske gimnazije Dina Linić Učur koja zaključuje da u toj školi potrebe za uvođenjem prijemnih ispita nema te da će se kao i do sada osmaši upisivati samo na temelju osnovnoškolskog uspjeha.