Foto N. BLAGOJEVIĆ
Svi moramo još jako puno raditi da socijalne usluge osobama s invaliditetom budu dostupne u svakom mjestu, zajednici gdje žive, rekla je Marta Berčić, predsjednica udruge
povezane vijesti
RIJEKA – Riječka Udruga DIP – Društvo za istraživanje i potporu – proslavila je 10 godina djelovanja. Proslava je održana u Hotelu Hilton Rijeka Costabella, koji DIP suradnički pomaže, te okupila brojne suradnike DIP-a, kao i osobe koje koriste njegove socijalne usluge. Udruga je osnovana 2013. kako bi unapređivala život i društveni položaj te spriječila socijalnu isključenost marginaliziranih skupina, mladih s teškoćama u razvoju i psihosocijalnom funkcioniranju te osoba s invaliditetom. U desetljeću rada Udruga je provela samostalno ili u partnerstvu više desetaka programa i projekata.
Svojim donatorima, suradnicima i partnerima kao i članovima te volonterima DIP je na proslavi obljetnice uručio zahvalnice. Čestitke DIP-u, njegovoj predsjednici i osnivačici Marti Berčić, uputili su mnogi, prije svih predstavnici suradničkih institucija – Tea Rubeša, savjetnica u riječkom Uredu pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Dragica Marač, pročelnica županijskog Odjela za socijalnu politiku i mlade te Sandra Krpan, zamjenica riječkog gradonačelnika.
– Deset godina se borimo da javnost, ključni dionici shvate što su socijalne usluge. One su pravo, no svi moramo još jako puno raditi da socijalne usluge osobama s invaliditetom budu dostupne u svakom mjestu, zajednici gdje žive. Na našim prostorima osobama s invaliditetom većina ima pristup sažaljenja, a ne socijalni model koji uključuje, koji kaže da treba izjednačiti mogućnosti za osobe s invaliditetom. Mi smo to dužni, a s pristupom milosrđa ne možemo ništa promijeniti. Zato jako kaskamo za mnogim europskim zemljama. Ponosni smo na Hotel Hilton i na Jadran galenski laboratorij koji zapošljavaju osobe s invaliditetom. Mi smo im dali podršku, održali edukaciju vezanu za zapošljavanje osoba s invaliditetom, a osobe s invaliditetom imaju pravo raditi uz podršku. Vrlo teško se osobe s invaliditetom zapošljavaju, no putem naše tvrtke DIP lab sklapamo »outsorce« rad, koji je za njih primjeren, a to znači da radni asistent na te poslove ide s osobom s invaliditetom, rekla je Berčić, apostrofirajući da poslodavce treba educirati o mogućnostima i načinima zapošljavanja osoba s invaliditetom te da se DIP-u mogu javiti.
Udrugu DIP osnovali su stručnjaci te se njezino djelovanje temelji na stručnom radu. Zato Berčić naglašava da su osim volontera i DIP-ovaca, stručnjaci snaga Udruge.
– Svim poslodavcima, a i tijelima koja se bave osobama s invaliditetom poručujemo da svaka osoba mora prvo proći proces rehabilitacije, kao i svaka osoba koja je dugotrajno nezaposlena, kako bi mogla raditi i posvetiti se tome, i da mu na poslu bude dobro. To je naš plan i za budućnost, kao i osnivanje socijalne usluge organiziranog stanovanja te otvaranje zaštitne radionice za proizvodnju u kojoj će do kraja 2025. raditi najmanje 10 osoba s invaliditetom, rekla je Berčić.