PROJEKT ARCHAEODIGIT

Radno okupljanje u Omišlju za holistički pristup tumačenju baštine

Mladen Trinajstić

Foto O. OMIŠALJ

Foto O. OMIŠALJ

udionike čine lokalni dionici i stručnjaci koji predstavljaju područje turizma i kulture, uključujući TZ otoka Krka, TZO Omišalj, arheologe i studente FMTU-a iz Opatije – rekla je Jelena Bigović



 


OMIŠALJ – U sklopu projekta ARCHAEODIGIT – ARCHAEOlogical DIGITal Paths for an Inclusive and Sustainable Tourism koji se već neko vrijeme provodi u okrilju Interreg programa Italija-Hrvatska 2021. – 2027., u Omišlju je održano radno okupljanje sudionika tog prekograničnog EU programa suradnje. Upriličen u hibridnom formatu, uz kombinaciju fizičke i online prisutnosti sudionika, »transnacionalni masterclass« za cilj i svrhu imao je realizaciju projekta kojemu se ciljlevi i svrha ogledaju u promicanju održivog i inkluzivnog turizma unutar arheoloških nalazišta, putem digitalnih inovacija. U Omišlju upriličeno, već drugo po redu takvo radno okupljanje udružilo je projektne partnere, stručnjake i lokalne dionike radi razmjene ideja i zajedničkog razvoja strategija koje su u skladu s ciljevima projekta Archaeodigit.


– Sudionike čine različiti lokalni dionici i stručnjaci koji predstavljaju područje turizma i kulture, uključujući Turističku zajednicu otoka Krka, Turističku zajednicu općine Omišalj, arheologe i studente Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije – predstavila nam je Jelena Bigović, voditeljica Odsjeka za društvene djelatnosti i opće poslove Općine Omišalj.


Integracija baštine




Predviđeno je da se sva Masterclass predavanja održavaju u hibridnom formatu, što predstavlja značajan korak u unapređenju metodologija za korištenje digitalnih platformi za planiranje budućih aktivnosti. Ova, u Omišlju održana sesija »Holistički pristup tumačenju kulturne baštine«, bila je usredotočena na metodologije za integraciju elemenata materijalne i nematerijalne baštine u jedinstvene, zanimljive narative. Sudionici su tako među ostalim imali priliku istražiti kako primijeniti ove pristupe za poboljšanje iskustva posjetitelja i poticanje dubljih veza s mjestima kulturne baštine.



Program je osmišljen kako bi osnažio sudionike vještinama za stvaranje održivih kulturnih iskustava u današnjem digitalnom dobu. Skrojen za pojedince uključene u nadolazeće pilot-akcije, Masterclass nudi i specijaliziranu stručnost i poboljšane profesionalne kompetencije. Ključne teme koje su obrađene na omišaljskom predavanju uključivale su holistički pristup u interpretaciji kulturne baštine, valorizaciju kulturne (arheološke) baštine ključne u njegovanju identiteta zajednice, tematiku kako turizam čuva kulturnu baštinu te brojne primjere turizma koji čuva kulturnu baštinu. Pitanja na koja su sudionici ovog radnog druženja također tražili odgovore bila su i kako arheološka nalazišta mogu postati alat za očuvanje kulturne baštine, a razmatrali su se i prezentirali i primjeri arheoloških projekata koji su učinkovito uključili lokalno stanovništvo, očuvali kulturnu baštinu i pridonijeli znanstvenom istraživanju i društvenom razvoju. Među obrađenim temama ističe se i ekonomska valorizacija, odnosno stvaranje nove vrijednosti, obrada ključnih ekonomskih pojmova, tematika prostora i turizma, odnosno prostornog i planiranja turizma, doživljaja i turističkih proizvoda.


Arheološka nalazišta


Projekt Archaeodigit sveukupno je vrijedan 2,4 milijuna eura, od kojih je tek nešto manje od 290 tisuće eura usmjereno njegovom segmentu koji se planira realizirati na području općine Omišalj, na arheolokalitetu Mirine-Fulfinum. Od toga je 80 posto sufinancirano EU sredstvima dok Općina Omišalj samostalno osigurava 57,6 tisuća eura. Projekt u svojstvu vodećeg partnera vodi talijanska općina Macerata, a osim Općine Omišalj, projektni su partneri u tom talijansko-hrvatskom prekograničnom projektu još i Arheološki park Sepino (IT), Grad Kaštela (HR), ETT (IT), Sveučilište u Macerati (IT), Sveučilište Jurja Dobrile u Puli (HR) te Forum jadransko-jonskih gospodarskih komora (IT). U projekt su uključena četiri arheološka pilot-područja: arheološki lokalitet Fulfinum-Mirine na otoku Krku, podvodni lokalitet Trstenik na području grada Kaštela, kao i arheološki park Sepino te arheološko nalazište Helvia Ricina, oba u Italiji.


– Hrvatska i Italija obiluju arheološkim nalazištima neprocjenjive povijesne i kulturne vrijednosti. U obje zemlje ovo nasljeđe povezuje izniman potencijal za stvaranje značajnih turističkih tokova, koji se ne iskorištava dovoljno. Naime, trenutni načini očuvanja i valorizacije privlače prvenstveno ljubitelje arheologije i školske izlete, isključujući tako mnoge kategorije potencijalnih posjetitelja. Ovim projektom će se odgovoriti na potrebu modernizacije dosadašnjih praksi upravljanja izradom inovativne i učinkovite metodologije očuvanja, interpretacije i valorizacije arheoloških područja – stoji u opisu projekta koji se sad zahuktava s obiju strana granica dviju zemalja.