Foto D. KURTI
Orkestar ima iznimno dugačku tradiciju školovanja novih naraštaja glazbenika i gotovo da ne postoji domaćinstvo na lovranskom području iz kojega barem netko nije svirao u glazbi. Ljubav prema glazbi i predanost članova orkestra rezultira godišnje s više od 70 koncerata u zemlji i inozemstvu
povezane vijesti
LOVRAN – Istina je da smo nastupali pred Papom u Vatikanu, istina je i da smo boravili u Rimu i tamo svirali, no ipak – latinski nam baš nije »jača strana«… Kažu nam tako simpatični lovranski glazbenici, članovi najpoznatijeg orkestra »limene glazbe« na širim prostorima, Puhačkog orkestra Lovran, koje je zbunio tekst objavljen o njihovom legendarnom Novogodišnjem koncertu u kinu Sloboda u Lovranu u siječanjskom broju zavičajnog priloga Liburnijski. Navode da im se u spomenutom tekstu »sviđa sve«, zahvaljuju na objavi koja je bila vrlo čitana, ali posljednja tri stupca tiskana na latinskom jeziku su ipak bila malo »prevelik izazov«. S druge strane, uz isprike svim čitateljima zbog tehničke pogreške koja je uzrokovala ovo neobično miješanje hrvatskog i latinskog, dio krivice za nenamjernu omašku pripisat ćemo dugačkom »petom godišnjem dobu«, karnevalu, a drugi dio, naravno – onome tko je kriv »i za ono ča je i za ono ča ni« – dakle pustu. U Lovranu se ovogodišnji pust zove Pipić Liburnić i on je od svega najviše kriv zbog spajanja vodoopskrbnih područja uslijed čega Liburnijske vode gube samostalnost, pa stoga može biti kriv i za »ples slova« iz priloga Liburnijski.
Nema pravog načina da se jednom otisnuto i odaslano čitateljima putem novine ispravi, ali je moguće napraviti novi tekst i umjesto latinskih rečenica objaviti još neke detalje o orkestru kao dodatni bonus zbog »šašavog latinskog ponedjeljka«…
Tradicija školovanja
Primjerice, POL ima iznimno dugačku tradiciju školovanja novih naraštaja glazbenika i gotovo da se ne može reći da postoji domaćinstvo na lovranskom području iz kojega barem netko nije svirao u glazbi. Lovranci su poznati kao ljudi koji su izuzetno talentirani za glazbu, puni su ritma te se ne kaže bez razloga da su im pjesme »u krvi«. Na tragu toga, uza sve druge uspjehe u svijetu nota, može se opravdano reći da je Puhački orkestar Lovran čija povijest seže u daleku 1911. godinu, a službeno je osnovan 1912. godine, danas jedan od »top hrvatskih orkestara«.
Iščitavajući tako »crtice iz povijesti«, saznali smo da je njegova povijest počela još 1911. godine, u doba kada se hrvatsko stanovništvo moralo boriti s talijanizacijom u svim sferama društvenog života. Jedan od načina je bio i osnivanje Društva za promicanje lovranske glazbe te u konačnici osnivanje hrvatske limene glazbe. Koliko je zajednica živjela za to da se u Lovranu osnuje hrvatski puhački orkestar, svjedoči podatak da je Društvo za promicanje lovranske glazbe s radom počelo na instrumentima koji su nabavljeni dobrovoljnim prilozima stanovnika. Zatim su u Lovranu počeli djelovati učitelji glazbe koji su obrazovali prvi naraštaj glazbenika… Prve probe su počele, stasalo je sve više i više glazbenika, ali su ratovi značili stagnaciju, baš kao i predratna razdoblja. Međutim, niti najveće nedaće nisu uspjele zaustaviti razvoj lovranskih »limenjaka« i može se reći da je od njihovog prvog nastupa prošlo punih 113 godina.
Nastupi i koncerti
– Negdje 1974. godine je glazba iz Lovrana prvi put krenula svirati u inozemstvo, u Austriju i Italiju, i to su za ondašnje članove bili događaji godine… Poslije su uslijedila i druga gostovanja, a poziva i suradnje s inozemnim prijateljima iz svijeta nota bilo je sve više i više… Puhački orkestar Lovran je danas priznat u Hrvatskoj, zauzima svoje mjesto među glazbenicima amaterima, a jedne je godine prije korone uspio ostvariti rekordnih 114 nastupa, premda su mnogi govorili da će već i okruglih 100 biti teško nadmašiti. Nastupali su lovranski glazbenici i uz neke od najpoznatijih zvijezda domaće estrade kao što su Severina, Oliver, Gibonni te Jasmin Stavros s kojim su gostovali i u televizijskoj emisiji. Bili su i na MIK-u s Duletom, što im je bio povijesni nastup, a ponose se i koncertima u kazalištu na jubilarnim mikovskim festivalima, zatim kao pratnja još jednom talentiranom Lovrancu, Mariju Lipovšeku Battifiaci. Gostovali su nekoliko puta na karnevalu u Nici te na velikom francuskom festivalu limenih glazbi, a bili su dva puta i u Vatikanu kod Pape, svirali u prvom redu na audijenciji… Na desetke uspješnih nastupa su imali u Mađarskoj, Poljskoj, u Njemačkoj – samo je dio bogatog materijala na temu Puhačkog orkestra Lovran. Jedan od najvećih projekata svakako im je i manifestacija »Naš svijet je glazba«, trodnevni festival s više od 30 godina tradicije, tijekom kojega se gostujućim glazbenicima promoviraju ljepote ovdašnje rivijere i cijele Liburnije, a koji je u najjačim izdanjima okupljao oko 200 glazbenika.
Primjer orkestrima
– Puhački orkestar Lovran, Lovranska glazba ili jednostavno – POL, moderan je orkestar sastavljen od glazbenika – amatera i poseban po više stvari. Specifičan pristup izvođenju (bigbendovski stil s jakim jazz utjecajem), osobit repertoar (pretežito jazz i latino skladbe) te posebna njega tradicionalnih liburnijskih i istarskih motiva i instrumenata zaštitni su znaci ovog orkestra. O tome svjedoče brojna formalna i neformalna priznanja koja orkestar redovito dobiva, kako od publike, tako i od struke. Za to je najzaslužniji jedinstveni pristup edukaciji mladih razvijen od strane članova orkestra i hvaljen od glazbenih stručnjaka i pedagoga. Ljubav prema glazbi i predanost članova orkestra rezultira godišnje s više od 70 koncerata u zemlji i inozemstvu. Način rada i pristup organizaciji poslova često je primjer mnogim drugim orkestrima u Hrvatskoj i inozemstvu – riječi su uz koje se lovranski glazbenici amateri prezentiraju na službenim internetskim stranicama.
Iz interne škole orkestra proizašli su skoro svi sadašnji i prošli članovi orkestra, a mnogi od njih su svoj životni poziv našli u glazbenim vodama.
– Svake godine upisujemo novi naraštaj polaznika tečaja, a za prošlu godinu smo napravili dodatni iskorak. Naš novi partner u edukaciji budućih glazbenika, članova orkestra, je Yamaha Music School, međunarodna glazbena škola s više od 18.000 edukatora u oko 6.000 škola diljem svijeta. Suradnja s Yamaha Music School je nadogradnja našeg dosadašnjeg koncepta školovanja, a osim individualnog učenja osnova glazbe i sviranja na raznim instrumentima, donosi i Classband za početnike – kroz rad u grupi se razvija muzikalnost i teoretsko znanje. Među prvima u Hrvatskoj uveli smo ovaj inovativni pristup odgajanju novih glazbenika s ciljem pojačanja našeg orkestra novim snagama – poručili su iz Puhačkog orkestra Lovran.
Planovi za festival
– Na ovogodišnjem, 33. Međunarodnom festivalu puhačkih orkestara »Naš svijet je glazba«, koji će se održati od 9. do 11. svibnja, pokušat ćemo opet u gostima imati više od dva orkestra, kao u vremenima prije covida. Također, suradnja s Yamaha Music Schoolom se pokazala jako dobrom i interes su osim djece iz osnovne škole pokazali i srednjoškolci, pa čak i odrasli. Populariziramo sviranje različitih glazbenih instrumenata, osim puhačkih još i gitare i klavijatura, i veseli nas što su nam polaznici ne samo iz Lovrana, već i šire, s područja cijele Liburnije – rekao je David Kurti iz Puhačkog orkestra Lovran.