Foto KBC Rijeka
Novi stanari i korisnici u ovih pola godine prolazili su faze prilagodbe, uz paralelnu organizaciju rada svih službi, i medicinskih i nemedicinskih, te neprekidno uhodavanje kroz provjere svih elemenata novog građevinskog i funkcionalnog zdanja, ali svi su se brzo navikli jer - lako se naviknuti na bolje
povezane vijesti
Novi kompleks bolničkih zgrada na sušačkom lokalitetu Kliničkog bolničkog centra Rijeka otvoren je svečano 2. veljače 2024. godine, a odmah poslije obavljenih nužnih priprema 3. travnja 2024. godine u jednom danu preseljeni su pacijenti i osoblje s lokaliteta Kantrida u novo zdanje na Sušaku!
Pothvat je to koji do sada nije izveden u Republici Hrvatskoj, ali je zahvaljujući detaljnoj pripremi, organizaciji i trudu djelatnika KBC-a, iznimnoj podršci Policijske uprave primorsko-goranske i pomoći pripadnika Armade, te uz adekvatan pristup svih medija koji su pratili događaj – sve prošlo u savršenom redu. Tijekom nekoliko jutarnjih i prijepodnevnih sati preseljeni su brojni teški mali pacijenti i pacijentice. Istoga dana već se rodila prva beba u novoj rađaonici, a do početka studenog u novoj je bolničkoj zgradi na svijet došlo ukupno 1.218 beba!
Novi bolnički kompleks na Sušaku vrijedan je financijski 158 milijuna eura, predstavlja najveću investiciju Vlade Republike Hrvatske, povijesni je iskorak za ukupan regionalni i nacionalni bolnički sustav te daje novu dimenziju kvalitete KBC-a Rijeka, čijim uslugama gravitira oko 600.000 građana Primorsko-goranske, Istarske te Ličko-senjske županije, ali zbog geografske pozicioniranosti i sve brojniji turisti. Od useljenja u njega, KBC Rijeka ne radi više na tri, već na dvije lokacije: Rijeka i Sušak. Svojim uslugama opskrbljuje u liječenju i pružanju zdravstvene skrbi primarno žene i djecu, no pod novim krovovima mjesto su našle i druge klinike i zavodi te nemedicinske službe koje su od vitalne važnosti za funkcioniranje cijelog KBC-a Rijeka.
Pozitivna energija
Nakon što je prošlo nešto više od pola godine u kojoj su novi stanari i korisnici prolazili faze prilagodbe, uz paralelnu organizaciju rada svih službi, i medicinskih i nemedicinskih, te neprekidno uhodavanje kroz provjere svih elemenata novog građevinskog i funkcionalnog zdanja, vrijeme je za redovan presjek i sažetak prvih iskustava samih djelatnika kojima je novo radno mjesto – nova bolnička zgrada na Sušaku.
– Danas, više od pola godine nakon preseljenja, polako se već osjećamo kao pravi domaćini u novoj bolnici za djelokrug našeg rada. Preseljenje smo dugo očekivali i jako mu se radovali, poslije dugih godina kirurškog rada i dežurstava na Kantridi te raznih neizvjesnosti i mogućih komplikacija u radu zbog dislociranosti. Dolaskom u nove prostore, osjetili smo zadovoljstvo koje nas je odmah ispunilo i daje nam tako pozitivnu energiju i naboj u svakodnevnom radu s našim malim bolesnicima. Najmodernija oprema u operacijskim salama, odjelne ambulante popunjene novom opremom, bolesničke sobe sa samo dva kreveta, puna klimatizacija, prozračnost i puno svjetla, praktički na svakom nivou pružaju osjećaj mira i sigurnosti. Reakcije roditelja naših bolesnika su istinski zadivljujuće.
Preseljenje se praktički dogodilo pred samu turističku sezonu u kojoj je znatno povećan broj i priljev bolesnika u ljetnim mjesecima, posebno hitnih slučajeva, što je bio i glavni test koji smo trebali praktički položiti, i od samog početka smo brzo organizirali službu na svim nivoima. Blizina ostalih službi u novoj bolnici (rendgen, konzilijarne liječničke službe, laboratorij i slično) bez kojih je nezamisliv dobar i organizirani rad, nam je ulijevala povjerenje i davala sigurnost da naša kirurška služba zaživi u punom svjetlu. Ipak mislim da je najvažniji faktor u svemu tome osoblje koje radi i entuzijazam koji vlada kod svakog pojedinca. Bolnicu čine ljudi koji u njoj žive i rade svoj posao, to je naš životni poziv, a ne samo posao u određenom vremenu dana, dojmovi su predstojnika Klinike za dječju kirurgiju KBC-a Rijeka prof. dr. sc. Nade Bukvića, dr. med.
Pomak na bolje
– Realno, velik je pomak u kvaliteti i s perspektive pacijenata, mogu dolaziti na pregled osobnim automobilom, parkirati u podzemnoj garaži i dizalom doći ispred ambulante ili na odjel. Čekaonice su koncipirane tako da se, bez obzira na broj pacijenata, ne stvara osjećaj gužve što umanjuje stres koji je uvijek prisutan kod osoba sa zdravstvenim problemom. I kadrovski potencijal klinike došao je do izražaja, što se može vidjeti po većem broju operacijskih zahvata od preseljenja, a primijetili smo i pozitivan trend u broju poroda u odnosu na isto razdoblje lani, što nas posebno veseli.
Prošlo je sedam mjeseci od useljenja klinike u nove prostore te mogu konstatirati da je faza prilagodbe na bolje uvjete rada bila znatno kraća nego smo mislili. Bilo je vrlo malo »dječjih bolesti« s kojima se osoblje u prvim danima po useljenju susretalo, prostori su prilagođeni modernoj medicini što olakšava rad i daje prostor za uvođenje novih modaliteta rada. U starim prostorima smo bili ograničeni prostorom, arhitektonskim rješenjima i starijom opremom. Mogu samo navesti kao primjer velike i funkcionalne prostore poliklinike gdje se svakodnevno obrađuje ogroman broj pacijentica, moderno osmišljene rađaonice i najsuvremenije opremljene operacijske sale. Gledajući i analizirajući retrogradno cijelo preseljenje, mogu zaključiti da se lako naviknuti i prilagoditi na bolje uvjete i mogu povući paralelu sa situacijom kada kupite novi osobni automobil ili novi stan, brzo se prilagodite na novo i zaboravite staro, impresije su predstojnika Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC-a Rijeka doc. Marka Klarića, dr. med.
Vrhunska rehabilitacija
A nove operacijske sale opremljene prema najvišim svjetskim standardima sličnih ustanova poslužile su nedavno kolegama s Klinike za urologiju koji su uspješno obavili zahvat, rijedak u svijetu, autotransplantacije bubrega kod ginekološke pacijentice.
Posebno je do izražaja u integraciji pod istim krovom više bolničkih radilišta došla do izražaja prednost fizikalne rehabilitacije za najmlađe pacijente, čiji su odjeli i nova oprema našli dobro mjesto u novoj zgradi. Pročelnica Zavoda za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu prof. dr. sc. Tea Schnurrer-Luke-Vrbanić, dr. med., posebno je zadovoljna jer, kaže, ove godine obilježavamo 60 godina osnivanja Odjela dječje rehabilitacije, Zavoda za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu koji je do proljeća 2024. godine bio smješten u prostorima Dječje bolnice Kantrida. Najljepši dar za 60 godina rada je bilo preseljenje u prostore nove bolnice koji su projektirani po europskim standardima te sada rade u većem prostoru koji je podijeljen na Odjel dječje rehabilitacije, Polikliničku službu s dnevnom bolnicom za dječju rehabilitaciju te Odjel neurorobotike.
– Možemo reći da smo privilegirani jer smo dobili prostore i opremu po najvišim europskim i svjetskim standardima, a uvjeti rada nam omogućavaju pružanje vrhunskih rehabilitacijskih zdravstvenih usluga našim malim bolesnicima. Također smo kompletirali robotske sustave koje koristimo od 2019. godine, te sada s obzirom na potrebe bolesnika koristimo tri različita robotska sustava za osposobljavanje pokreta ekstremiteta i osposobljavanje funkcije hoda uz korištenje »igrica« i virtualne stvarnosti, što poboljšava suradnju i motivaciju bolesnika. Povratne reakcije naših malih bolesnika su izvrsne, nekima je najbolja »igrica plesanja«, nekima »skupljanje nagrada«, a neki se vole natjecati i kroz vježbu dobiti što više »medalja i odličja«, navodi Schnurrer. S obzirom na velike mogućnosti koje opremom u lijepom prostoru mogu pružiti bolesniku, predstojnica dodaje da svi članovi multidisciplinarnog tima imaju još veću motivaciju za daljnji razvoj i primjenu novih rehabilitacijskih protokola.
– Novost iz domene radne terapije je terapija senzoričke integracije koja je sada prvi put prostorno realizirana pri Zavodu, a opremljena je multisenzoričkim elementima kao što su bazen s lopticama, različitim terapijskim ljuljačkama, stijenom za penjanje, različitim taktilnim i auditivnim medijima, kao i vizualnim stimulansima, zaključuje Schnurrer.
Objedinjeni laboratorij
Još jedno izuzetno važno radilište, Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku KBC-a Rijeka, uspješno završava izazovni proces preseljenja u novu bolničku zgradu, čime su rutinske laboratorijske usluge ujedinjene pod jednim krovom, a radni proces u laboratoriju potpuno se transformirao kroz rad u suvremeno opremljenom prostoru i KBC Rijeka sada pruža bržu i učinkovitiju dijagnostiku za 1.500 pacijenata dnevno, ističe predstojnica Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku prof. dr. Lidija Bilić Zulle te je razina zadovoljstva djelatnika radnim uvjetima veća.
– Novi prostor uključuje laboratorije s potpunom automatizacijom za rutinske analize u područjima medicinske biokemije, imunokemije, hematologije i urinske dijagnostike, kao i specijalizirane laboratorije za humoralnu i staničnu imunologiju, proteinsku dijagnostiku te interdisciplinarnu primjenu kromatografije. Klinički zavod za laboratorijsku dijagnostiku, uz dijagnostičku djelatnost, postaje i centar za edukaciju studenata i specijalizanata te znanstvena baza za istraživanja u suradnji sa znanstvenicima iz zemlje i inozemstva, poručila je Bilić Zulle. Novi, centralizirani laboratorij spada u vrh tehnoloških ostvarenja u svom području, obuhvaća inovativni sustav zračne pošte za dopremu bioloških materijala sa svih dijelova lokaliteta Sušak, a opremljen je kroz četverogodišnji okvirni sporazum za potrošni materijal čime je osigurano kontinuirano obnavljanje opreme i ostvarene značajne uštede procijenjene na oko dva milijuna eura, bez obzira što je zahtijevalo minimalne prilagodbe priključaka za strojeve koji nisu mogli biti predviđeni izvornim projektom.
Udobnost i praktičnost
Izv. prof. dr. Iva Bilić Čače, predstojnica Klinike za pedijatriju i osoba koja je vodila i koordinirala sve uključene struke u kompleksnom procesu opremanja nove bolnice, ali i upravljala cijelom osjetljivom akcijom preseljenja s Kantride na Sušak, ističe da je jedan od najvažnijih aspekata ove promjene svakako novi prostor koji je moderno opremljen, funkcionalan i prilagođen potrebama malih pacijenata.
– Svaka jedinica Klinike za pedijatriju, od intenzivne njege do ambulantnih prostora, projektirana je i osmišljena s posebnim naglaskom na udobnost i sigurnost, te praktičnost za medicinsko osoblje. Zgrada je prilagođena potrebama djece, s prostorima za igru i oporavak, što pacijentima olakšava boravak i smanjuje stres povezan s hospitalizacijom. Svaka bolesnička postelja na stacionaru Klinike ima popratnu postelju za roditelja u pratnji što je važno jer bolest djeteta nije samo medicinski, nego i emocionalni problem za cijelu obitelj, tako da prostor u kojem dijete s roditeljem boravi ima velik utjecaj na njegovo brzo izlječenje. Liječnici, medicinske sestre i drugo osoblje sada imaju pristup najnovijim tehnologijama i opremi, što im omogućava kvalitetniju i bržu dijagnostiku te bolje praćenje stanja pacijenata i, u konačnici, liječenje. Funkcijskom integracijom najnovije i vrhunske medicinske opreme omogućeno je kontinuirano praćenje svakog pacijenta. Odabir medicinske opreme vođen je potrebama i zahtjevima struke, a organizacija i koordinacija postupaka nabavke iste omogućila je nabavku vrhunske medicinske opreme uz optimalno korištenje materijalnih resursa i značajne uštede, dodaje Bilić Čače, i nastavlja da je prilagodba na nove tehnologije, sustave i organizaciju rada bila zahtjevna, ali nužna kako bi se osigurala učinkovitost i kvaliteta zdravstvene usluge. Također, po useljenju u nove prostore uočavali su se manji nedostaci u novim prostorima, kao u bilo kojem novouseljenom prostoru, koji su se promptno uklanjali. Ukratko, dobila se prilika za poboljšanu kvalitetu skrbi, osnaživanje socijalnih aspekata, posebno u smislu roditeljskih angažmana.
Među najprestižnijim europskim bolnicama
Kada je komisija Hrvatske liječničke komore službeno obilazila novu bolnicu s ciljem izdavanja licence za rad, prisutni vodeći hrvatski predstavnici svih uključenih struka u završnom dijelu posjeta zaključili su kako su uvjereni da ovako moderno koncipiran i vrhunski opremljen objekt sigurno ne bismo našli ako krenemo prema najprestižnijim bolnicama u smjeru zapada barem do Milana, a možda ni tamo. Taj njihov zaključak domaćini pamte i danas, te s ponosom ponavljaju.
Izazovi uređenja »servisnog srca« bolnice
Novi objekt na Sušaku obuhvaća medicinske prostore, podzemnu garažu i tehno-ekonomski blok. Osim medicinskih djelatnosti, upravo je tehno-ekonomski blok »servisno srce« cijele bolnice jer se u njemu smjestila nova moderna kuhinja, centralna sterilizacija i centralna praonica rublja. Ovi servisi imaju kapacitete za cijeli KBC Rijeka, ne samo za lokalitet Sušak. Ukupno, novi bolnički kompleks se prostire na čak 70.000 četvornih metara. Nakon dovršetka radova i uspješnog tehničkog pregleda, uz početak korištenja objekta slijedilo je pomno analiziranje i uklanjanje svih, minimalnih nedostataka, a koji su na ovako velikim projektima neizbježni. Uspješno smo učinili sve kako bi se pažnjom dobrog gospodarstvenika i u zaštiti interesa KBC-a Rijeka, a posebice naših pacijenata, od strane izvođača otklonili svi uočeni nedostaci u jamstvenom roku i bez dodatnog troška za ustanovu, o čemu se detaljno i redovito izvještavalo sva nadležna tijela i predstavnike osnivača.
Navedeno je suprotno upornim pokušajima fabriciranja afera temeljenih na izmišljenim i hipertrofiranim temama o navodnim propustima u gradnji nove bolnice, plasiranih upravo od strane aktera – nekadašnjih vodećih tehničkih osoba koji su u ranijim fazama bili odgovorni za strateške propuste koje smo bili prisiljeni ispravljati. Nažalost, upornost i težina dijela utvrđenih protupravnih činjenja vodeće osobe za tehničke poslove s početka gradnje nove bolnice, predmetom su sada većeg broja pravosudnih postupaka zbog nužnosti zaštite povrijeđenih interesa ustanove. Kao jedna od zanimljivosti, u osiguravanju servisnih kapaciteta, najveći izazov predstavljao je u trenutku preuzimanja gradnje na početku mandata aktualne Uprave, zatečen smještaj nove praonice rublja za koju je bilo predviđeno da bude smještena na katu, a ne na suterenskoj etaži, što struka praktički smatra obavezom za ovakve sadržaje zbog iznimno teških strojeva i njihove visoke razine vibracija. No, iako je tada zgrada već bila u izgradnji, poručuju iz Uprave KBC-a Rijeka, uz angažman vlastitih stručnjaka i vanjskih eksperata, među kojima se posebno ističu oni Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, navedeno je primjenom suvremenih tehnoloških dodataka uspješno i sigurno privedeno kraju.