Rođendan

Projekt “S vjetrom kroz tišinu” slavi prvih 20 godina, iz Opatije isplovljavaju 4 jedrilice

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Nastavit će i nadalje okupljati gluhe i nagluhe osobe koje uživaju u jedrenju.



“S vjetrom kroz tišinu”, jedinstveni projekt koji je svoj put započeo 2002. godine, danas je u Opatiji, uz malu izložbu na mulu i isplovljavanje četiri jedrilice do Cresa, obilježio dvadeset godina postojanja.


Idejni začetnici projekta “S vjetrom kroz tišinu” su Damir Herega iz Udruge gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije i Slobodan Banašin iz Udruge skipera Jadrana.





– Kada smo započinjali ovaj projekt, nismo znali da će “S vjetrom kroz tišinu” postati tako značajno zbivanje i opstati sve do 20. rođendana i nadamo se i nadalje okupljati gluhe i nagluhe osobe koje uživaju u jedrenju.


Ove godine imamo četiri jedrilice na raspolaganju, od čega su dvije u angažmanu JK Opatija i dvije iz kluba Neverin.


Hvala svima koji nas podržavaju, jer uz mnoge regate koje se održavaju, nije lako osigurati jedrilice za naše aktivnosti.


Krećemo iz Opatije, a nastavak brojnih aktivnosti ćemo imati na Cresu.


U Opatiji će nam se na startu pridružiti i učenici iz Centra za odgoj i obrazovanje koji će se uključiti u revijalnu plovidbu do Hitona na Preluku i nazad, a pripremili smo i malu izložbu – rekao je Damir Herega.



Start jedrenja čiji je cilj učiniti more i boravak na moru dostupnijim za osobe s invaliditetom uveličala je i zamjenica opatijskog gradonačelnika Kristina Đukić.


– Želim Vam ugodan put i dobar vjetar na regati, kao i lijepo druženje. Izuzetno je važno raditi na uključivanju osoba s invaliditetom u život zajednice.


Zahvaljujem organizatorima i Jedriličarskom klubu Opatija koji je pružio potrebnu podršku te naglašavam da će i Grad Opatija uvijek rado podržati ovakve projekte koji su u naš grad uvijek dobro došli – rekla je Đukić.



Projekt je inače usmjeren prema osobama s invaliditetom, a potiče umrežavanje raznih dionika počevši od organizacija koje rade direktno s njima, raznih klubova koje se bave aktivnostima u, na i oko mora (ronilački, jedriličarski klubovi te ribolovna društva), do ustanova kojima osobe s invaliditetom nisu fokus rada, ali im svojim sudjelovanjem obogaćuju kvalitetu života.


Nakon tri creska dana edukacije, radionica, jedrenja, ronjenja i druženja, svi će se sudionici vratiti u Opatiju.


Projekt jedriličarskog druženja pod nazivom “S vjetrom kroz tišinu” prvi je puta organiziran u travnju u uvali Čikat na Lošinju s petoro gluhih osoba i nekoliko jedrilica.



Bilo je to pred dvadeset godina i od tada svake godine tijekom trećeg tjedna u mjesecu travnju organizirano je višednevno druženje s raznim aktivnostima i to do 2014. u mjestu Nerezine na otoku Lošinju, od 2015. do 2019. u Kraljevici.


Od prošle, 2021. godine prvi je puta okupljanje bilo u Opatiji i jedrilo se do Cresa gdje je Palača Moise bila domaćin drugog stručnog skupa pod nazivom “More dostupno svima”.


Na tom skupu su se dotakle razne teme vezane za aktivnosti u, na i oko mora za osobe s invaliditetom.


– Da bi događaj uspio na radost i veselje svih sudionika, bazično su nam najpotrebnije jedrilice sa skiperima i posadom sastavljenom od gluhih i nagluhih osoba i pratitelja – zaključio je Herega.


Okrugli stol o prvih 20 godina projekta “S vjetrom kroz tišinu” bit će u utorak u creskoj Palači Moise u 9 sati.