DANI FZSRI

Predstavljen udžbenik »Prirodni ljekoviti činitelji«. Svjetski trendovi utječu na razvoj zdravstvenog turizma

Sanja Gašpert

Snimio Mateo Levak

Snimio Mateo Levak

Kod zdravstvenog turizma koriste se prirodni ljekoviti činitelji, kao što je i opisano u ovoj knjizi, koja će dati veliki doprinos u obrazovanju naših studenata, rekla je dekanica Danijela Malnar



 


RIJEKA – Danom znanosti, u okviru kojeg je predstavljen udžbenik »Prirodni ljekoviti činitelji«, autora Alberta Cattunara, Vernera Marijančića, Dobrice Rončevića i Vladimira Mićovića te održan i okrugli stol »Turizam i zdravlje«, na Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci započelo je obilježavanje 10. Dana FZSRI-ja, u povodu prvog desetljeća djelovanja ovog riječkog fakulteta. Dekanica Fakulteta prof. dr. sc. Daniela Malnar podsjetila je da se ove godine obilježava i 180. obljetnica zdravstvenog turizma u ovom kraju.


– Svjetski trend putovanja zbog zdravlja utječe na razvoj zdravstvenog turizma, koji je po definiciji pružanje dijagnostičkih i terapijskih usluga, zdravstvene njege i rehabilitacije, pri čemu se koriste prirodni ljekoviti činitelji, kao što je i opisano u ovoj knjizi, koja će dati veliki doprinos u obrazovanju naših studenata, rekla je dr. Malnar.


Prednosti regije




Dekan Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, prof. dr. sc. Marko Perić, rekao je kako je FMTU partner Fakulteta zdravstvenih studija u mnogim projektima.


– Puno je motiva za turistička putovanja, a zdravlje je svakako jedan od tih motiva. Naša regija u tom smislu ima puno prednosti u odnosu na druge regije. Međutim, nisu dovoljna prirodna obilježja i ljepote, klima, potrebna je i infrastruktura, kao i educirani ljudi, što pruža naš Fakultet, rekao je dr. Perić, dok je Denis Kovačić, dr. med., ravnatelj Varaždinskih toplica, koji je na svečanosti bio i kao predstavnik Ministarstva zdravstva, istaknuo kako na popularizaciji zdravstvenog turizma zajedno rade predstavnici Ministarstva turizma i Ministarstva zdravstva, uz postavljanje zakonske regulative. Udžbenik »Prirodni ljekoviti činitelji« predstavio je jedan od autora, Albert Cattunar, koji je rekao kako je udžbenik tiskan na hrvatskom i engleskom jeziku, prvijenac je svoje vrste na hrvatskom jeziku, ali i rijedak primjerak u svjetskoj medicinskoj literaturi.



Planine zapostavljene


Udžbenik je napisan za potrebe visokoškolske nastave, a poslužit će i kao stručno štivo za sve koje zanima to područje, rekao je Cattunar. Udžbenik je podijeljen na pet poglavlja – Uvod, Podjela prirodnih ljekovitih činitelja, Balneološko-klimatološki zavod (Institut), Klimatsko-lječilišni turizam na primjeru Europe te Klimatsko-lječilišni turizam u Hrvatskoj i Primorsko-goranskoj županiji. U Primorsko-goranskoj županiji postoje samo tri klimatska lječilišta, odnosno bolnice za medicinsku rehabilitaciju, i to u Crikvenici, Opatiji i Velom Lošinju, što je, kako je istaknuto u jednom od poglavlja, zasigurno premali broj ustanova za ovakav prostor s klimatsko-lječilišnim obilježjima. Vidljivo je da su sva tri lječilišta smještena u primorskim turističkim mjestima, što svjedoči o tome da su planinska lječilišna turistička mjesta nepravedno zapostavljena u tom pogledu, piše u udžbeniku.



Nakon predstavljanja udžbenika, održan je okrugli stol »Turizam i zdravlje«, na kojem su uz nastavnike Katedre za fizioterapiju i Katedre za javno zdravstvo sudjelovali predstavnici akademske zajednice, turističkog sektora, zdravstvenog turizma i nadležnog ministarstva, dok su u poslijepodnevnim satima predstavljeni najbolji završni i diplomski radovi u protekloj akademskoj godini.


U utorak svečana sjednica Fakultetskog vijeća


U povodu prvog desetljeća djelovanja Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci ovog je tjedna za »Dane FZSRI« pripremio bogat program kojim će se predstaviti dio postignuća te visokoškolske ustanove koja stvara fakultetski obrazovan neliječnički kadar, kao što su sestre/tehničari, fizioterapeuti, primalje, radiološki tehnolozi i klinički nutricionisti.


Sam Dan fakulteta obilježit će se danas svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća, neposredno prije koje će se otkriti spomen-ploča prvom dekanu i osnivaču FZSRI-ja, prof. dr. Alanu Šustiću. Na svečanoj sjednici predstavit će se i monografija »10 godina FZSRI«, čiji su urednici Amir Muzur i Željko Jovanović. U srijedu će biti »Dan je studenata«, u četvrtak, 21. ožujka održat će se »Dan otvorenih vrata«, a bit će organiziran i Erasmus info dan te predstavljanje Erasmus + projekata, u petak je najavljena promocija diplomiranih studenata, kao i predstavljanje knjige »Smrt na sjevernom Mediteranu na pragu trećeg milenija: obilježja mortaliteta na bakarskom i malološinjskom području« te će se prvi put održati i Medicinski kviz studenata. Dani fakulteta zaključit će se u subotu »Danom tribine Katedre za primaljstvo«.