Osmo izdanje

Posjetili smo Ljetnu školu kemije, ovdje “krema” mladih kemičara uživa u čarima laboratorija

Ingrid Šestan Kučić

Snimio Nikola BLAGOJEVIĆ

Snimio Nikola BLAGOJEVIĆ

Osmo izdanje Ljetne škole i ove je godine okupilo zaljubljenike u kemiju koji su preostale školske praznike rado zamijenili za laboratorijske vježbe kakve ne mogu raditi tijekom redovnog školovanja, jer mnoge škole i nemaju laboratorije



RIJEKA – Iako do početka školske godine ima još gotovo dva tjedna, u laboratorijima Prirodoslovne i grafičke škole ovih se dana traži mjesto više, jer unatoč ljetnim praznicima i živi u termometru koja se neumoljivo penje do 30 stupnjeva Celzijevih, više od 30 srednjoškolaca iz raznih hrvatskih gradova proteklog je vikenda krenulo prema Rijeci. Razlog je osmo izdanje tradicionalne Ljetne škole kemije koja svake godine okuplja najbolje od najboljih, srednjoškolske zaljubljenike u taj predmet i sve laboratorijske čari koje on sa sobom nosi. Ove godine, kaže ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole Radenko Bradić, taj je program oborio rekord po broju polaznika.


– Ugostili smo čak 34 učenika. Prvi put ove godine mogli smo primiti sve one koji su zainteresirani i to zahvaljujući povećanim donacijama, jer s dvije tisuće eura u financiranje se uključilo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, kaže Bradić.


Besplatni smještaj


Za razliku od većine njihovih vršnjaka kojima je još uvijek mrska pomisao na povratak u školske klupe, srednjoškolci okupljeni u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi u njih su sjeli već jučer, a svi se slažu da to što su plaže i dokoličarenje zamijenili učenjem novih znanja nije nikakav problem. Ove se godine, dodaje voditelj program dr. sc. Tomislav Portada iz Instituta Ruđer Bošković, u organizaciju prvi put uključila i Udruga Eduka iz Klinča Sela, koju vodi njegova kolegica iz Instituta dr. sc. Renata Kobetić.


Puni hvale za program – Ema Rogina, Anja Žiganto, Jan Pavić, Nikola Đukec i Korina Drakulić




– Tradicionalno Ljetnu školu kemije financijski podržavaju i Primorsko-goranska županija, Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa, Institut Ruđer Bošković, kao i komercijalni sponzori. Ove godine imamo najviše polaznika iz Čakovca, njih šestero, a veći broj učenika je i iz Varaždina, Koprivnice, Bjelovara i Zagreba te iz Rijeke. Za sve učenike koji nisu iz Rijeke organiziran je besplatan smještaj u Učeničkom domu Kvarner, kao i prehrana za sve polaznike, objašnjava dr. sc. Portada.


Uz svakodnevni cjelodnevni program koji podrazumijeva predavanja i cijeli niz laboratorijskih vježbi, koje program čine jedinstvenim, polaznici Ljetne škole posjetit će i Fakultet biotehnologije i razvoja lijekova Sveučilišta u Rijeci.


– Na tom fakultetu idući tjedan održat će se Ljetna škola kemije za studente i to četvrtu godinu, najavljuje dr. sc. Portada.


Dodajući kako veći broj polaznika programa podrazumijeva i zahtjevniju organizaciju, voditelj Ljetne škole kaže da će do kraja ovog tjedna hrvatskim srednjoškolcima svoja znanja iz kemije prenijeti raznovrsni predavači među kojima su znanstvenici Instituta Ruđer Bošković, Udruge Eduka, Udruge ProGEO, studenti riječke biotehnologije te zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, a za katedru će stati i profesori Prirodoslovno-grafičke škole Goran Gotlibović, Jasmina Poljak i Sarasvati Marač.


Samopouzdanje za rad


Do kraja ovog tjedna u Prirodoslovnoj i grafičkoj školi boravit će »krema« mladih hrvatskih kemičara, jer kako ističe dr. sc. Portada, program je ove godine okupio čak četvero hrvatskih olimpijaca.


– Imamo četvero polaznika koji su ove godine sudjelovali na međunarodnim natjecanjima u Kini i Saudijskoj Arabiji, a imamo i polaznicu koja je rekorderka po broju sudjelovanja u programu, jer ovdje je već sedmi put, kaže dr. sc. Portada.


Ta rekoderka je Anja Žiganto, bivša učenica Prve sušačke hrvatske gimnazije i brucošica fizike na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, kojoj je sudjelovanje na Ljetnoj školi kemije samo jedan od rekorda ostvarenih u ovoj godini. Bivša maturantica Sušačke gimnazije ove je godine »pomela« državnu maturu, višu razinu matematike je riješila bez greške, iz svih je ispita dobila odličan i pisala je čak pet izbornih ispita, a samo u protekloj školskoj godini bila je na 60 natjecanja. Iako je tijekom srednje škole dolazila i na zimska i ljetna izdanja Škole kemije, kaže da joj još nije dosadilo.



– Uvijek se može naučiti nešto novo. Program nikad nije isti, a radi se u dobrom laboratoriju. Nemaju sve škole laboratorij, ističe Anja.


Njena nova kolegica Korana Drakulić u nedjelju je vlakom doputovala iz Čakovca, a u Rijeku se vratila nakon što je prije godinu dana sudjelovala u istom programu.


Povratak na zimu


– Lani mi se jako dopalo. Znam da se ove godine neće raditi isto što i prošle pa sam odlučila opet doći. To što je vruće i što su još školski praznici nije nikakav problem. Ovo je šećer na kraju školskih praznika. Laboratorijske vježbe koje ovdje radimo ne rade se u sklopu gimnazijskog programa, a sudjelovanje u programu daje nam samopouzdanje za rad u laboratoriju i motivira nas, objašnjava Korana.


Ona će sada u treći razred Gimnazije Josipa Slavenskog i kaže kako razmišlja da se u Rijeku vrati već za zimske praznike kada će se održati Zimska škola kemije. Iz iste škole je i Nikola Đukec koji će također u treći razred, a ovotjedni boravak u Rijeci njemu je prvo iskustvo.


– Za Ljetnu školu kemije čuo sam od prijatelja, on mi je predložio. Volim kemiju i za sada mi se program jako sviđa, razmišljam da dođem i iduće godine, kaže Nikola.


Dodaje i da je sudjelovao na natjecanjima iz kemije, a na Ljetnoj školi kemije ove je godine i Jan Pavić, maturant Prve gimnazije Varaždin, koji je ove godine bio na Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi u Kini.


– Od kolega iz škole sam čuo da je program dobar, a za sada se tako i čini. Potencijalno ima mogućnosti da ću se vratiti, ističe Jan.


Osim u Kini, ove je godine bio i na Europskoj prirodoslovnoj olimpijadi u Luksemburgu gdje je kao član tima osvojio broncu, a iza sebe, kaže, ima cijeli niz natjecanja.


– Idem na natjecanja iz matematike, fizike i biologije te kemije od 5. i od 7. razreda. Riječ je o državnim razinama na kojima ostvarujem visoke plasmane, a plan mi je školovanje nastaviti u Nizozemskoj, na studiju molekularnih životnih znanosti, priča Jan.


Višegodišnja iskustva na natjecanjima ima i Ema Rogina, učenica drugog razreda Gimnazije Andrije Mohorovičića.


– Išla sam na natjecanja iz matematike, biologije i fizike. Za Ljetnu školu kemije rekla mi je prijateljica koja je sudjelovala u programu i jako joj se svidjelo. Tako sam se i ja odlučila malo više posvetiti kemiji i dio ljetnih praznika odvojiti za to, što nije problem. Za sada mi se jako sviđa, priča Ema.


Ovaj tjedan kemiji se posvetila i Gabriela Brguljan, također učenica drugog razreda, ali Prve sušačke hrvatske gimnazije. Kao i Ema i Gabriela, ima iskustva na natjecanjima i to baš iz kemije i hrvatskog jezika.


– Prvi sam put na Ljetnoj školi. Zanima me kemija, a za program sam čula u školi. Volim stjecati nova znanja i iako je Ljetna škola tek počela, zabavna je i lijepo je. Vjerujem da ću se ponovo vratiti, možda već iduće zimske praznike, zaključuje Gabriela.